Inteligentné Philips LED osvetlenie je budúcnosťou – šetrí energiu a chráni prostredie

november 27, 2012

Verejné a komerčné budovy spotrebujú až 40% z celkovej globálnej spotreby energie. Najväčšia spotreba je vďaka zariadeniam vykurovania, klimatizácie a osvetlenia. Práve na osvetlení v budovách by bolo možné  ušetriť až 70% a to využitím energeticky účinného LED osvetlenia v kombinácii s inteligentnými ovládačmi a riadiacimi prvkami.

 

Svetlo je základnou zložkou nášho života a vnímame ho v troch základných rovinách – vizuálnej, psychickej a biologickej. Správne zvolené osvetlenie je teda nevyhnutné pre zdravšie a výkonnejšie pracovné prostredie. Inteligentné osvetlenie využíva tieto poznatky a pomocou riadiacich prvkov a najnovších technológií v osvetľovacej technike zabezpečí reguláciu intenzity a teplotu chromatickosti tej-ktorej osvetľovacej sústavy v závislosti od vonkajších svetelných podmienok, prítomnosti osôb a denného času.

 

Mnohokrát podceňovaným prvkom je automatické vypnutie osvetlenia v prázdnych priestoroch. Práve táto funkcia inteligentného osvetlenia pomocou pohybových snímačov umožňuje jednoduchým spôsobom zabezpečiť vysoké percento úspor nákladov za elektrickú energiu. Inteligentné osvetlenie však zahŕňa aj možnosť samostatného užívateľského riadenia intenzity a farby svetla podľa aktuálnych potrieb, čo okrem úspor prináša aj vizuálny a duševný komfort, a tak aj zvýšenie pracovnej výkonnosti osôb.

 

Osvetlenie tvorí 35% celkovej energetickej spotreby budov – je to takmer dvojnásobok toho, čo spotrebuje oblasť informačných technológií a kancelárskeho vybavenia. Ak by sa LED osvetlenie Philips začalo využívať vo väčšine budov, produkcia oxidu uhličitého by klesla o 331 miliónov ton. V praxi jedna TL5 lineárna žiarivka s riadením osvetlenia dokáže ušetriť za rok až 93 kg CO2

Budovy s integrovaným inteligentným Philips LED osvetlením sa nachádzajú aj na Slovensku. „Príkladom je spoločnosť PPS Group a.s. (Podpolianske strojárne) so sídlom v Detve,“ vysvetľuje Monika Míchalová, produktovo-marketingová manažérka  spoločnosti Philips Slovakia s.r.o. a dodáva: „Naša spoločnosť uskutočnila v ich výrobnej hale  rekonštrukciu osvetlenia. Nová osvetľovacia sústava pozostáva z progresívnych LED svietidiel typu GentleSpace, ktoré nahradili pôvodne používané výbojkové rotačne-symetrické svietidlá.“https://www.philips.com/consumerfiles/newscenter/main/shared/assets/sk/images/gentlespace_150x100.tif

 

Vďaka nižšej spotrebe elektrickej energie, minimálnym nákladom na údržbu a samozrejme aj dlhšej životnosti sa znížili prevádzkové náklady výrobnej haly. Rekonštrukciou sa podarilo vytvoriť osvetľovaciu sústavu, ktorá nielenže šetrí takmer 45 % elektrickej energie, ale aj zrak zamestnancov, zvyšuje produktivitu práce a mení šedivé výrobné haly strojárenskej výroby na lepšie miesto pre pracovný život.

Viac informácii o projekte PPS Detva. 

 

Pre ďalšie informácie kontaktujte

Zuzana Petruľáková

Comm

petrulakova@comm.sk 

02 5296 2011

 

Viac o Royal Philips Electronics

Royal Philips Electronics of the Netherlands (NYSE: PHG, AEX: PHI) je diverzifikovaná spoločnosť pre zdravie a pohodu, zameraná na skvalitnenie života ľudí pomocou aktuálnych inovácií. Philips ako popredná svetová spoločnosť v oblasti zdravotníctva, životného štýlu a osvetľovania integruje technológie a dizajn do riešení zameraných na potreby ľudí, so zásadným pohľadom na potreby zákazníka a záväzkom spoločnosti pre vnímanie a jednoduchosť ,,sense and simplicity”. Philips so sídlom vedenia spoločnosti v Holandsku zamestnáva v predaji a službách približne 120 000 pracovníkov vo viac ako 100 krajinách sveta. S obratom 22,3 miliárd EUR v roku 2010 je spoločnosť lídrom na trhu v oblasti kardiologickej starostlivosti, akútnej starostlivosti a domácej liečebnej starostlivosti, energeticky účinných riešení osvetlenia a nových osvetľovacích aplikácií, ako aj výrobkov pre životný štýl a pohodu osôb a zábavy, s jasnou pozíciou vodcu v oblasti plochých TV, mužských prístrojov na holenie a účesy, prenosnej zábavnej elektroniky a zubnej techniky. Novinky zo spoločnosti Philips sú uverejnené na internetovej stránke www.philips.com/newscenter.