Mesto Lipsko získalo prvú cenu v súťaži city.people.light 2014

november 10, 2014

Dubrovník, Chorvátsko. Vyvrcholením 12. ročníka súťaže city.people.light bolo dňa 7. novembra 2014 v Dubrovniku slávnostné odovzdávanie cien. Prvé miesto získalo nemecké mesto Leipzig za svoju urbanistickú premenu námestia Richarda Wagnera.

 

Súťaž je organizovaná spoločnosťou Royal Philips, ktorá je globálnym lídrom v oblasti osvetlenia a Medzinárodnou asociáciou LUCI (Lighting Urban Community International Association). Toto ocenenie sa udeľuje mestám, ktoré svojim projektom urbanistického osvetlenia najlepšie preukázali tvorivé úsilie vytvoriť infraštruktúru udržateľného osvetlenia miest v prospech a blaho tých, ktorí v ňom žijú, pracujú, podnikajú alebo ho navštevujú. Tento rok boli do súťaže zaradené projekty zo všetkých piatich kontinentov, čím sa vytvorila súťaž na globálnej úrovni.

 

Pán Rainer Barth, zástupca mesta Lipsko povedal: „Chceli sme vzdať hold historickým koreňom Lipska a to je aj dôvod, prečo sme spustili verejnú súťaž na nový projekt osvetlenia prostredníctvom demokratických rozhodnutí. Tento projekt je skvelým príkladom ako zapojiť občanov a ďalšie zainteresované strany pri príprave projektu na obnovu miest."

 

Námestie Richarda Wagnera bolo v 10.storočí pôvodne trhovou osadou, z ktorej vzniklo Lipsko - dnes ponorené do politickej a architektonickej histórie od stredoveku až do čias pádu komunizmu. Jedinečná atmosféra osvetlenia starostlivo spája mestskú architektúru s teplým bielym svetlom na osvetlenie budov, fontány so sochami a skate park. Pre vytvorenie správnej atmosféry s moderným LED osvetlením sa vzalo do úvahy množstvo rôznych záujmov tak, aby sa zachoval vzhľad historických svietidiel a zároveň sa mestu umožnilo dosiahnuť významné energetické úspory.

 

„Spoločnosť Philips a asociácia LUCI uviedli súťaž city.people.light pred viac ako desiatimi rokmi, aby sa vyzdvihli najviac udržateľné projekty pre obnovu miest, v ktorých sa svetlo tvorivo využíva na zlepšenie životov a zážitkov ich obyvateľov a návštevníkov“, povedal Vojislav Radovic, Philips Outdoor Lighting Manager South District C&EE. „Tento rok boli predložené projekty vynikajúcej kvality a nastavili nový štandard pre mestá budúcnosti. Projekt osvetlenia v Lipsku bol inovatívny nielen pre spôsob, akým sa využilo množstvo nápadov od občanov, ako mesto skrášliť a zaistiť bezpečnosť pri pobyte v ňom, ale aj pre zachovanie krehkej rovnováhy pripomínajúcej dedičstvo pomocou moderného osvetlenia.“

 

Od Kodane (Dánsko) po Štrasburg (Francúzsko)

 

Druhé miesto – Cyklistický „hadí“ most (Bicycle snake bridge), Kodaň, Dánsko

Cyklistický „hadí“ most je dlhý, červený cyklistický chodník  obrúbený sochami. Jazdiť po ňom - vysoko nad morom, je unikátny a vzrušujúci zážitok. Chodník oddeľuje cyklistov a chodcov, pod sebou ukrýva nábrežie. V noci je most mäkko osvetlený pomocou svietidiel zabudovaných v zábradlí a tak obohacuje priestor jasným, vizuálne príťažlivým prvkom. Porota bola v tomto roku ohromená obmedzene využitým osvetlením,  čo znamená minimálnu spotrebu energie na svetelné efekty a výrazné obmedzenie oslnenia.

 

Tretie miesto – Place du Château, Štrasburg, Francúzsko

Place du Château je ikonické námestie susediace s katedrálou Notre  Dame. Cieľom projektu bolo zmeniť Grande-Île na výnimočné miesto, čím sa podčiarklo svetové dedičstvo UNESCO. Na porotu zapôsobilo začlenenie svetla do zvislých aj vodorovných plôch – táto výzva bola realizovaná vynikajúcim a pritom jedinečným sofistikovaným spôsobom. Dôsledný, celoročný proces prípravy zapojil občanov prostredníctvom konferencií, prehliadok, workshopov a dotazníkov, čo prispelo k dôveryhodnosti konečného výsledku.

 

Viac informácií k uvedeným projektom nájdete v mediálnej informácii (EN). 

 

Ďalšie informácie k víťazným ale aj ďalším nominovaným projektom v tohtoročnej súťaži city.people.light nájdete na stránke

http://www.lighting.philips.com/main/citypeoplelight/award.wpd

Námestie Richarda Wagnera, Lipsko, Nemecko

Námestie Richarda Wagnera, Lipsko, Nemecko

Cyklistický „hadí“ most, Kodaň, Dánsko

Cyklistický „hadí“ most, Kodaň, Dánsko

Place du Château, Štrasburg, Francúzsko

Place du Château, Štrasburg, Francúzsko

Interaktívne osvetlenie predchádzajúce zločinu prostredníctvom environmentálneho dizajnu, Wellington, Nový Zéland

Interaktívne osvetlenie predchádzajúce zločinu prostredníctvom environmentálneho dizajnu, Wellington, Nový Zéland

Iluminácia  zivých žeriavov, Pula, Chorvátsko

Iluminácia zivých žeriavov, Pula, Chorvátsko

Master plan osvetlenia 21 štruktúr v meste a jeho infraštruktúry, Ankara, Turecko

Master plan osvetlenia 21 štruktúr v meste a jeho infraštruktúry, Ankara, Turecko

Pre ďalšie informácie kontaktujte prosím:

Shai Dewan
Philips Lighting
Tel: + 31 620 695 822

Email: shai.dewan@philips.com

.

O súťaži city.people.light

Cieľom súťaže city.people.light je uznať úsilie miest, ktoré sa snažia humanizovať mestské prostredie, použitím osvetlenia ako nástroja pre rozvoj miest pre blaho tých, ktorí v ňom žijú, pracujú, navštevujú ho, prípadne v meste podnikajú. Ocenie získavajú mestá, ktoré najlepšie integrujú súčasné životné potreby miest s pojmom "mestá", "ľudia" a "svetlo" do konzistentnej stratégie osvetlenia mesta. Ocenenie bolo vytvorené spoločnosťou Philips v spolupráci s asociáciou LUCI (International Association Lighting Urban). LUCI je unikátna medzinárodná sieť, ktorá združuje 68 miest zo štyroch kontinentov a 35 pridružených členov (medzinárodné spoločnosti, projektantov osvetlenia a architektov, univerzity a nezávislých profesionálov z oblasti svetelnej techniky), ktorí sa zaoberajú osvetlením ako hlavným nástrojom pre rozvoj miest, so silným zameraním na „lepší život“ a snahu o udržateľnosť a ochranu životného prostredia. Ocenenie miest, ktoré zdieľajú túto víziu osvetlenia city.people.light pomáha mestám združených v asociácii LUCI aj mimo nej rozvíjať sa smerom k lepšiemu využitiu svetla.

.

O Royal Philips:

Royal Philips (NYSE: PHG, AEX: PHIA) je diverzifikovaná spoločnosť pre zdravie a pohodu, zameraná na skvalitnenie života ľudí pomocou zmysluplných inovácií v oblasti zdravotníctva, životného štýlu a osvetľovania. Philips so sídlom vedenia spoločnosti v Holandsku zamestnáva približne 115.000 pracovníkov pre predaj a služby vo viac ako 100 krajinách sveta. S obratom 23,3 miliárd EUR v roku 2013 je spoločnosť lídrom na trhu v oblasti kardiologickej starostlivosti, akútnej starostlivosti a domácej liečebnej starostlivosti, energeticky účinných riešení osvetlenia a nových osvetľovacích aplikácií, ako aj pánskych holiacich strojčekov a strihačov vlasov a zubnej techniky. Viac informácií o spoločnosti Philips a inováciách nájdete na internetových stránkach www.philips.com/newscenter

.