Štúdia: nedostatok spánku môže viesť k falošným vnemom

 

Nespíte dostatočne dlho? Asi nebudete tým správnym očitým svedkom.

 

Podľa výskumu publikovaného časopisom Psychological Science môže nedostatok spánku viesť k vytváraniu falošných vnemov.

 

V rámci štúdie realizovanej na univerzite University of California v meste Irvine si osoby s nedostatkom spánku prezerali fotografie trestných činov a potom čítali nesprávne informácie o fotografiách. V porovnaní s osobami, ktoré spali celú noc, bola vyššia pravdepodobnosť, že osoby s nedostatkom spánku si pamätali nesprávne detaily na fotografiách.

 

Výskum preukázal, že nedostatok spánku (sedem až deväť hodín) narúša nielen kognitívne fungovanie organizmu, ale môže viesť aj k vytváraniu nesprávnych vnemov. Pravdepodobnosť takýchto vnemov sa zvyšuje so skracujúcim sa spánkom.

 

„Najnovšie štúdie uvádzajú, že ľudia vo všeobecnosti spia menej a nárast zaznamenáva chronický nedostatok spánku,“ uvádza Stephen J. Frenda, hlavný autor štúdie. „Naše zistenia majú význam z hľadiska spoľahlivosti očitého svedectva ľudí, ktorí dlhodobo nedostatočne spia.“

 

Frenda uvádza, že vždy, keď v noci dobre nespal, mal „hmlisté“ vnímanie a pamäť. Toto pozorovanie viedlo ku skúmaniu, či nedostatok spánku nevedie k vytváraniu falošných vnemov.

 

Viac ako 100 osôb vo vysokoškolskom veku bolo rozdelených do štyroch skupín. Dve skupiny si hneď po príchode do laboratória začali prezerať fotografie trestného činu.

 

Jedna skupina potom išla spať a druhá celú noc nespala. Ďalšie dve skupiny absolvovali tento proces obrátene – celú noc spali alebo nespali a fotografie trestného činu si prezerali ráno.

 

V rámci druhej časti experimentu účastníci čítali príbehy obsahujúce informácie, ktoré odporovali tomu, čo bolo vyobrazené na fotografiách. Text napríklad hovoril o zlodejovi, ktorý si vložil ukradnutú peňaženku do vrecka nohavíc, ale na fotografii bolo zjavné, že si ju vložil do bundy.

 

Je zaujímavé, že študenti, ktorí si prezreli fotografie pred tým, než celú noc nespali, neboli náchylní na falošné vnemy viac ako študenti, ktorí spať mohli.

 

Avšak študenti, ktorí nespali a až potom si prezreli fotografie, uvádzali nepravdivé detaily častejšie.

 

To samozrejme nie je novinkou pre žiadneho rodiča novorodenca s nedostatkom spánku, ani pre študenta školy, ktorý celú noc nespí. Spomínanie, vnímanie a rozpoznávanie trpia – a to najmä po opakovaných nociach nedostatočného spánku. Môže vás to však vyradiť zo zoznamu potenciálnych svedkov?

 

Ešte budú potrebné ďalšie výskumy, než vedci budú môcť s istotou potvrdiť, že pamäťové spomienky osoby s nedostatkom spánku sú narušené. Môže sa však stať, že novou otázkou, ktorá bude pravidelne znieť v súdnych sieňach v celej krajine, bude: „Pán Kováč, koľko hodín ste spali v noci predtým, než sa tento zločin stal?“

 

Je zjavné, že spánok je kriticky dôležitý pre fungovanie mozgu a formovanie pamäti. Naše spomienky môžu byť dostatočne zlé aj bez ich ďalšieho zhoršovania v dôsledku nedostatku spánku.

Naša lokalita sa najlepšie zobrazuje v najnovšej verzii prehľadávača Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox.