1
Ako na to?

Ako dieťa najlepšie odnaučiť cumlíka?

Spôsoby, ako sa rozlúčiť s cumlíkom

 

Sami spoznáte, kedy nastane ten pravý čas obmedziť používanie cumlíka a kedy sa s ním rozlúčiť nadobro. Nájdite si metódu, ktorá bude najlepšie vyhovovať vám i vášmu dieťaťu.

 

1) Postupné odvykanie

Vďaka tejto metóde postupne obmedzíte aplikáciu cumlíka až k jeho úplnému vysadeniu. Určite si miesta a dôvody, kedy ho určite používať nebudete - napríklad počas hrania alebo pri ceste autom. Súčasne znížte počet cumlíkov, ktoré máte doma, je to zbytočné lákadlo. Nakoniec využívajte tíšenie cumlíkom len vo chvíľach, kedy si dieťa potrebuje zdriemnuť a pred hlavným spánkom dňa. Ak je váš drobček citlivý na zmeny, je táto postupná odvykaciu metóda ideálna!

 

2) Zabavte ho

Keď vaše bábätko zatúži po cumlíku, odveďte jeho pozornosť obejmutím, pesničkou, rozprávkou alebo obľúbenou hrou. K tomu skúste vymeniť cumlík za obľúbenú hračku alebo dečku. Ak túto metódu skúšate počas uspávanie, buďte pripravení, že to bude trvať trochu dlhšie, než ste zvyknutí. Ale nebojte, dieťa si na zaspávanie bez cumlíka čoskoro zvykne.

 

3) Rýchlo a bezbolestne

Následující metoda by se dala přirovnat ke strhnutí náplasti. Čím je rychlejší, tím méně to zabolí. Než se pro tento přístup rozhodnete, ujistěte se, že vaší rodinu nečekají žádné velké změny, jako je stěhování nebo narození dalšího potomka. Jste připraveni? Ze dne na den se zbavte všech dudlíků a buďte zcela neoblomní. Dítěti možná potrvá pár dní, než si zvykne nebo přijme novou situaci s ledovým klidem. Ideální příležitostí pro tuto noční akci jsou významné události jako třeba narozeniny. Nové vjemy a dárky rozptýlí jeho pozornost a na dudlík si nějakou dobu vůbec nevzpomene.

 

4) Vymyslite si príbeh

Príbehy ako ten Chĺpka, Hupka a Luny sú ideálnymi pomocníkmi pre vyostrenie detskej fantázie. Ani tej vašej sa medze nekladú. Vyrobte si spoločnými silami krabičku na cumlíky. Vymyslite si k tomu kúzelnú postavičku, ktorá ich bude vo vašom príbehu strážiť. Krabičku potom môžete napríklad zavesiť na strom alebo ju uložiť na iné zvláštne miesto pre cumlíkovú vílu, ktorá ju vymení za drobný darček.

 

5) Darovanie

Vysvetlite dieťaťu, že prišiel čas poslať cumlík ďalej. Jeho darovaním urobí inému bábätku alebo postavičke Lune z príbehu o Chĺpkovi, Hupkovi a Lune veľkú radosť. Prípravy na odoslanie a hľadanie, komu cumlík odovzdať, sú skvelou príležitosťou, ako vaše dieťa naučiť dobrému pocitu z pomoci niekomu blízkemu. Ako odmenu za statočnosť a láskavosť môžete potom menom obdarovaného odovzdať dieťaťu balíček so samolepkami alebo inú drobnú odmenu.

 

6) Motivačný systém

Vytvorte si vlastný motivačný systém. Prehľadná tabuľka s úlohami vo forme obrázkov a hodnotenia pomocou hviezdičiek uľahčí dieťaťu prijatie zmien. Skúste na začiatok treba dvojhodinovku bez cumlíka za dve hviezdičky. Ku každému hodnoteniu nezabudnite pripojiť objatie a úsmev. Za nazbieranie väčšieho počtu hviezdičiek môžete dieťaťu venovať malý darček, ako napríklad novú knihu, sledovanie obľúbenej rozprávky alebo výlet do zoologickej záhrady.

 

Dr Kerry Taylor, Detská klinická psychologička