1
Užitočné tipy

Užitočné tipy, ako pripraviť vaše bábätko na život bez cumlíka

Užitočné tipy, ako sa zbaviť cumlíka

 

Byť svojmu dieťaťu oporou pri prekonávaní životných období vyžaduje, aby ste si ako rodičia verili. Máme pre vás pár užitočných tipov, ako sa pripraviť na "cumlíkové odvykanie".

 

Buďte bez obáv

Utíšenie bábätka prostredníctvom cumlíka je naprosto prirodzené. Niektoré si na neho ale zvyknú a nechcú sa s ním len tak rozlúčiť. Aj keď sa vám zdá, že toto obdobie nikdy neskončí, nemusíte si zúfať. Je dokázané, že aj keď nebudete podnikať žiadne kroky, vaše bábätko nakoniec cumlík samo prestane vyžadovať. Ak máte napriek tomu obavy, či je s jeho vývojom všetko v poriadku, poraďte sa so svojím detským lekárom.

 

  • Malé krôčiky k nájdeniu správnej cesty

Ciest k zbaveniu sa cumlíka existuje veľa a všetky môžu viesť k úspešnému koncu. Mnoho rodičov nakoniec zistilo, že odstavenie bolo oveľa jednoduchšie, než si pôvodne mysleli. Kľúčom k úspechu je nájdenie správneho prístupu s ohľadom na vek, vývojovú fázu a povahu bábätka.

 

  • Ten pravý čas

Každé zavŕšené obdobie vývoja vášho dieťaťa sa vás ako rodičia priamo dotýka. Je normálne cítiť sa potom trochu smutne. Uvážte, či pre odvykanie od cumlíka nastal už ten pravý čas. Určite nie je žiaduce nielen s ohľadom na dieťa začínať tento niekedy stresujúci proces napríklad počas rodinného stretnutia. Pobavte sa o tom s priateľmi či príbuznými, ktorí majú podobné skúsenosti za sebou.
 

  • Buďte hraví

Batoľatá reagujú na zmeny lepšie, ak sú podávané zábavnou formou. Využitie príbehu, obrázkov a legrace zvýši pozornosť bábätka. Využite detskej predstavivosti a skúste zapojiť vizuálne prvky (bábiky, obrázky, farby) a sluchové vnemy (riekanky, pesničky, rozprávky). Príbeh Chĺpka, Hupka a Luny  je skvelým príkladom riekanky, ktorá napomáha rozvoju jazykových schopností a predstavivosti. Dieťa si vďaka nemu naviac "stratu" cumlíka spojí s pozitívnymi emóciami.

 

Zapojte emócie

Každé bábätko je iné. Pre niektoré je proces odvykania úplnou hračkou, iná prežívajú túto zmenu skôr negatívne a emocionálne. Ak je bábätko smutné a nechce sa cumlíka vzdať, vžite sa do jeho situácie a skúste mu vysvetliť dôvody svojho rozhodnutia. Napríklad "Viem, že smútiš za cumlíkom, čo takto poriadne objatie?" A "Cumlík je predsa pre bábätká a ty si už veľký chlapec / dievča." Sústavne dávajte najavo, že rozumiete jeho pocitom a potom použite logický argument, prečo už cumlík nepotrebuje.

 

  • Dajte dieťaťu viac priestoru

Chudáčikovia malí - rozhodujeme, kam pôjdu, čo a s kým budú robiť, čo budú jesť a kedy pôjdu spať. Niet divu, že tu a tam vypuknú v zúrivý plač. Vaša batoliatko potrebuje mať občas pocit, že robí svoje vlastné rozhodnutia. Nechajte ho zvoliť si čas, kedy sa cumlíka samo vzdá a akú odmenu za to dostane.

 

Buďte pozitívni

Keď nastane čas vzdať sa cumlíka a potom, čo ste bábätko zapojili do rozhodovania, dajte mu najavo, ako veľmi ste z toho nadšení. Je to pre neho vzrušujúci okamih prechodu z bábätkovské fázy vývoja. Mali by ste preto komunikovať pokojne, jasne a sebaisto. Povedzte mu, že keď príde deň, ktorý ste si spoločne zvolili, priletí Hupok a prinesie mu za jeho statočnosť malú odmenu. Toto obdobie je ideálna príležitosť pre vyjadrenie vašej chvály. Nezabudnite ukázať, že ste pyšní na pokrok svojho bábätka.

 

Dr Kerry Taylor, Detská klinická psychologička