Späť
×

10 VESMÍRNYCH VYNÁLEZOV, KTORÉ SÚ BLIŽŠIE, AKO BY STE ČAKALI

Koľko každodenných vecí pochádza z vesmíru?

Neuveriteľné množstvo produktov vďačí za svoju existenciu vesmírnemu programu NASA. Spoločnosť Philips využije príležitosť prispieť k hrdej tradícii inovácií tým, že umožní vedecké experimenty počas letov priamo na vesmírnej lodi XCOR Lynx. Medzitým vám prinášame  10 najlepších každodenných produktov, ktoré k nám prišli z vesmíru:
 

1. Sklá odolné voči poškriabaniu
Keďže vesmírne povrchy sú plné prachu a čiastočiek, ktoré môžu poškodiť priezor helmy astronauta, NASA vyvinula proces na výrobu skiel odolných voči poškriabaniu. Optický priemysel ich neváhal použiť pri výrobe okuliarov, ktoré sú až 10-krát odolnejšie voči poškriabaniu ako predtým.

 


2. Teplomery do uší
Žiadny bežný teplomer nedokáže zmerať teplotu hviezd, preto NASA vyskúšala na tento účel technológiu infračerveného žiarenia. Vďaka tomuto nápadu jedna spoločnosť vyvinula infračervený snímač, vložila ho do ušného teplomeru a pomocou neho meria množstvo energie, ktorú bubienok vyžaruje do ušného kanálika. Teplomerom v nemocnici vám tak teraz zmerajú teplotu za menej ako dve sekundy.

3. Vložky do topánok
Vesmírny skafander vyvinutý pre misie Apollo bol vybavený aj špeciálnymi čižmami, vďaka ktorým sa astronauti mohli odrážať. Viacero spoločností, ktoré vyrábajú atletickú obuv, využíva túto technológiu na absorpciu energie pri náraze nohy na zem a na jej odovzdanie, ktoré vás jemne nadvihne. Neil Armstrong ani netušil, akú má pravdu, keď hovoril o „obrovskom skoku pre ľudstvo“.

4. Neviditeľný strojček na zuby
Tom Cruise vedel, že divákov neočarí kovovým úsmevom. Radšej sa rozhodol pre neviditeľný strojček, ktorý sa na trh dostal v roku 1987 a zožal okamžitý úspech. Strojček je vyrobený z hmoty, ktorá sa nazýva priehľadný polykryštalický korund (TPA) a bola vyvinutá na ochranu infračervených antén detektorov riadených striel, ktoré vyhľadávajú teplo. Silná? Nadpozemsky.

5. Bezdrôtové náradie
Prestavte si, že by ste sa vydali až na Mesiac po vzorky kameňov a až tam by ste zistili, že si nemáte kam zapojiť vŕtačku. Aby sa NASA vyhla takémuto trapasu, zapojila sa do vývoja výkonnej vŕtačky s magnetickým motorom a s maximalizovanou životnosťou batérie. Odvtedy sú z nej nadšení domáci majstri po celom svete.

6. Filtre na vodu
Tieto na prvý pohľad jednoduché výdobytky sa zrodili z potreby NASA vyčistiť vodu počas dlhých vesmírnych letov. Prečo ju potrebovali čistiť? Nuž, vo vesmíre nie sú vodovodné kohútiky. Voda, ktorú astronauti pijú je recyklovaná... z vody, ktorú astronauti už predtým vypili. Áno.

7. Satelitná navigácia
Ešte skôr, ako sa ľudia vydali do vesmíru, NASA vybudovala satelity, ktoré dokázali komunikovať s ľuďmi na Zemi. Dnešné zdokonalené verzie nám umožňujú telefonické hovory na diaľku a jazdenie v aute do rôznych cieľov bez toho, aby sme museli použiť starodávne papierové vecičky zvané „mapy“.

8. Pamäťová pena
Polyuretánovo-silikónový plast s otvorenými bunkami bol vytvorený na použitie v sedadlách vesmírnych lodí NASA na zmiernenie nárazu pri pristátí. Materiál rovnomerne rozkladá váhu a tlak a absorbuje tak náraz. Dokonca i po stlačení na 10 % vlastnej veľkosti sa vráti do pôvodného tvaru. Dnes je veľmi populárny ako súčasť matracov.

9. Detektory dymu
Ak ste vo vesmíre a neďaleko od vás vznikne požiar alebo unikajú škodlivé plyny, chceli by ste o tom radšej vedieť skôr ako neskôr. Preto NASA pomohla vyvinúť prvý nastaviteľný detektor dymu s rôznymi úrovňami citlivosti, aby sa zabránilo falošným poplachom. Detektory, aké možno máte aj doma, sú založené na verzii, ktorú používala prvá americká vesmírna stanica Skylab.

10. Bezpečnostné drážky
To by vám určite nenapadlo. Pri tomto jednoduchom procese, ktorý zachraňuje životy, sa do betónu na diaľniciach a cestách vkladajú dlhé plytké kanáliky, ktoré odvádzajú nadbytočnú vodu z povrchu cesty a zlepšujú priľnutie kolies na vozovku. Prvý experiment Výskumné centrum NASA spustilo v 60. rokoch a odvtedy sa táto inovácia rozšírila na chodníky, plavárne a dokonca aj do výbehov pre zvieratá.

Chcete byť súčasťou hrdej tradície vedeckých experimentov vo vesmíre? Staňte sa členom misie.