Späť
×

DOKÁŽETE TO I VO VESMÍRE?

Dajú sa každodenné aktivity vykonávať aj pri nulovej gravitácii?

Každý vie, že vo vesmíre je gravitácia nulová. Neexistuje tam hore ani dole. V prípade, že sa astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) nedržia pevných objektov - vznášajú sa v priestore. Ako potom môžu robiť všetky bežné veci, ktoré tu na Zemi ľudia robia každý deň? Je všetko možné?

 

Holenie
Áno, ale buďte opatrní. Nikto by nechcel vdýchnuť oholené strnisko alebo mať v očiach klbko maličkých fúzikov. Spoločnosť Philips vie o tomto probléme už od časov misie Apolla 11, a preto vyvinula zariadenie, ktoré bezpečne vsaje oholené chĺpky. Holiaci strojček s touto technológiou zvaný MoonShaver sme poslali aj NASA pre Neila Armstronga a ostatných astronautov.

 

 

Čistenie zubov
Áno. Vytlačte si z fľaše trochu vody a držte kefku tak, aby sa voda dostala na štetinky, zvyšnú vodu prehĺtnite. Teraz je zubná kefka navlhčená. Vytlačte si na ňu trochu zubnej pasty a začnite čistiť. Prečo len trochu? Pretože keď si zuby dočistíte, všetko, čo máte v ústach, musíte prehltnúť. Je to čistejšie, ako vypľuvať všetko do obrúska, ktorý potom vyhodíte. A zubná pasta nie je jedovatá.

Spánok
Áno. Vo vesmíre neexistuje deň a noc, aj keď môžete sledovať ich priebeh na Zemi. Vo vesmíre na spánok nepotrebujete vankúš ani matrac a ani si nemusíte ľahnúť (Nezabudli ste? Neexistuje tam hore ani dole.). Stačí sa zapnúť do spacieho vaku, ktorý je pripevnený ku stene vašej spacej jednotky a doslova odletieť do ríše snov.

Telesné funkcie
Áno a nie. Beztiažový stav narušuje funkcie viacerých telesných funkcií. Je bežné, že astronautom zo začiatku býva zle. Ak vaše končatiny nezaťažujete, kostná hmota sa scvrkáva a svaly ochabujú. Čím dlhšie ste vo vesmíre, tým zložitejšie je fungovanie po návrate. Na ISS môžete behať na bežiacom páse, aby ste si udržali kondíciu, ale budete sa musieť priviazať, aby ste z neho hneď neodleteli.

Chodenie na záchod
Moč je vzácny, takže ním neplytvajte. Keď vojdete na toaletu, zavrite dvere a vyberte si jednu z dvoch farebne označených hadíc. Žltá je na malú a väčšia červená je na veľkú. Každá hadica má jemnú saciu silu, aby všetko skončilo tam, kde má. Moč sa recykluje na pitnú vodu a zostávajúce odpadové látky sa ukladajú na budúce odstránenie.

Jedenie
Áno, ale v tejto výške nečakajte žiadny gurmánsky zážitok. Pochutiť si môžete na sušených jedlách, do ktorých musíte pridať vodu, alebo hotových jedlách, ktoré sa jedia lyžičkou z vrecka. Jedlo vám však neostane na lyžičke – keď ho vyberiete z vrecka, začne sa vznášať a musíte ho chytiť ústami. S jedlami s omáčkou je to najzložitejšie.

Pitie
Áno. Nemôžete si naliať vodu do pohára, ale môžete ju piť z vrecka slamkou. A je skutočne chutná – veď je pravdepodobne vyrobená z potu a moču vás a ostatných členov posádky. Čistenie telesných tekutín umožňuje ISS recyklovať až 6000 litrov vody každý rok, takže ju nemusia voziť 400 km do vesmíru. Recyklačný systém je natoľko efektívny, že voda, ktorá takto vzniká, je možno čistejšia ako voda z vodovodu tu na Zemi.

Turizmus

Zatiaľ nie je možné ísť na krátky let do vesmíru a vychutnať si takúto scenériu, ale onedlho to už bude realita. Spoločnosť Philips sa spojila v partnerstve so spoločnosťou XCOR Space Expeditions, aby spolu mohli ponúknuť lety do vesmíru niekoľkým šťastlivcom. Ak chcete zistiť viac, staňte sa členom misie.