Späť
×

NAJLEPŠIE UTAJENÉ TAJOMSTVO V HISTÓRII HOLENIA

Ako sa Neil Armstrong zbavil strniska?

V čase Studenej vojny v 60. rokoch USA a ZSSR zanovito bojovali aj na fronte vesmírnych inovácií. Obe krajiny chceli vytvoriť technológiu, ktorá dopomôže prvému človeku dostať sa na Mesiac. Túto historickú udalosť v televízii sledovali milióny divákov, takže pre astronautov bolo iste skutočne dôležité sa najprv rýchlo oholiť.

 

Bol holiaci strojček Philips tajným členom vesmírneho programu NASA?
Pre milovníkov konšpiračných teórii sú dôkazy skutočne presvedčivé. Spoločnosť Philips bola technologickým priekopníkom už v roku 1914, keď bola založená aj Výskumná organizácia Philips. Tá sa rýchlo stala hlavným centrom technických schopností a inovácií, a to aj napriek tomu, že bola plná zamestnancov, ktorí vo voľnom čase nosili dreváky.

 

 

Revolučnejší ako ZSSR (alebo USA)
Výskumníci spoločnosti Philips sa radi delili o inovatívny duch spoločnosti. Rýchlo vyvinuli röntgenové trubice, elektrónky, elektronické systémy a magnetické materiály, ktoré viedli k vývinu rotačného holiaceho systému – v tom čase išlo o skutočne revolučný koncept.
Vesmírne technológie však boli stále v plienkach. Sovietskemu Sputniku 1 sa prvý oblet podaril až v roku 1957 (no dobre, bolo to okolo celej Zeme) a trvalo ďalších 12 rokov, kým americké Apollo 11 pristálo na Mesiaci.

Pravý americký príbeh... alebo možno ani nie
Keď človek konečne pristál na Mesiaci, Američania boli nadšení. Celému svetu povedali o ich úžasnej technologickej zbierke vesmírnej doby, ktorá im pomohla poraziť Rusov pri definovaní historického okamihu. Jeden kľúčový predmet na palube Apolla 11 bol však holandský. Chvíľu pred štartom totiž vedci spoločnosti Philips v tichosti poskytli spoločnosti NASA najnovší výdobytok: dvojitý rotačný holiaci strojček MoonShaver. Strojček dokázal vysať oholené chĺpky, ktoré by sa inak v nulovej gravitácii vznášali všade okolo – bol vyvinutý na ochranu očí astronautov a tiež ich dokonalého vzhľadu.

Na Mesiac a späť?
Aj keď si nemôžeme byť istí, či sa táto holandská technológia skutočne dostala na Mesiac, reklama na strojček však určite bola súčasťou televíznych prenosov o historickom štarte rakety. Navyše, Neil a Buzz boli pri prílete pripravení postaviť sa pred kamery.

Ďalší holiaci strojček Philips vo vesmíre
Dnes, takmer 50 rokov po tomto obrovskom kroku pre ľudstvo, je už cestovanie do vesmíru a technológia rotačných holiacich strojčekov omnoho ďalej. Vďaka spoločnosti XCOR Space Expeditions budú onedlho dostupné lety do vesmíru dlhé len hodinu alebo ešte menej, a nový holiaci strojček Philips série 9000 už teraz mení holenie na zážitok ako z iného sveta. Práve preto chceme osláviť obidva tieto inovatívne pokroky a otestovať Philips S9000 v nulovej gravitácii – a ponúknuť niekoľkým šťastlivcom príležitosť sedieť v sedadle kopilota.