1

Ako používať inhalátor vždy správnym spôsobom

 

Ak vám lekár (alebo lekár vášho dieťaťa) predpísal inhalátor na liečbu astmy, je dôležité, aby ste vedeli nielen jeho správne použitie pre čo naúčinnejšiu liečbu, ale i to ako sa inhalátor správne zostavuje a čistí. Požiadajte lekára alebo sestričku, aby vám predviedli správny spôsob zostavenia a používania inhalátora na liečbu astmy spolu s maskou či nadstavcom (ak ich plánujete používať).

 

Ako správne používať kompresorový inhalátor Philips Sami the Seal si môžete pozrieť vo videu.

 

Keď si budete vyberať svoj predpísaný inhalátor v lekárni, požiadajte lekárnika, aby vám a členovi vašej rodiny, ktorý bude inhalátor používať, znova predviedol správny spôsob použitia inhalátora.

 

Inhalátory môžu obsahovať lieky na liečbu astmy pre každodenné použitie, napríklad inhalované kortikosteroidy na zabránenie záchvatom astmy. Ďalšou z možností liečby dýchania je liek s rýchlym nástupom účinku, napríklad rýchlo pôsobiace beta-agonisty, v záchrannom inhalátore. Lekár vás bude informovať, ktorý inhalátor by bol pre vás ako astmatika najvhodneší.

 

Používanie aplikačného nadstavca umožňuje aplikovať vyšší podiel lieku priamo do pľúc. Mnoho ľudí nepoužíva inhalátor správnym spôsobom a liek sa rozptýli v zadnej časti úst namiesto pľúc, kde sa vyžaduje najviac. Je dôležité, aby sa deti s astmou oboznámili so správnym spôsobom používania inhalátora s náustkom, aby dokázali správne vlastnými silami aplikovať liek, keď sa v ich blízkosti nebudete nachádzať vy ani iný ošetrovateľ.

 

Pred použitím každého terapeutického zariadenia je nutné si preštudovať návod  na jeho bezpečné používanie.

 

Ak používate inhalované lieky s rýchlym nástupom účinku, na kontrolu alebo úľavu od symptómov astmatického záchvatu, pred ďalšou aplikáciou počkajte približne jednu minútu.

 

Ak používate aplikačný nadstavec, dodržiavajte pokyny výrobcu na inhalátore (týkajúce sa správneho čistenia a starostlivosti o inhalátor s aplikačným nadstavcom).

Naša lokalita sa najlepšie zobrazuje v najnovšej verzii prehľadávača Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox.