Aprílové zľavy až 20 % na všetky výrobky a s dopravou zadarmo nad 100 EUR Nakupovat
dni
hodiny
minúty
sekundy
Aprílové zľavy až 20 % na všetky výrobky a s dopravou zadarmo nad 100 EUR Nakupovat
asthma

Spoznajte fakty

Časté mýty o astme

  Teofilo Lee-Chiong

  Zistite fakty od Teofila Lee‑Chionga MD


  Chief Medical Liaison, Philips Home Healthcare Solutions*


  Vyhlásenie: Informácie uvedené na tejto webovej lokalite sú určené len na informačné účely a nesmú sa zamieňať za odporúčania lekára.

  Ako nebezpečná je astma?   

  Mýtus:

  Moja astma nie je skutočná. Je to všetko v mojej hlave.

  Fakt:

  Astma nie je emocionálna choroba. Naopak, je to veľmi reálna choroba spojená so zápalom alebo opuchom v dýchacích cestách pľúc. Emócie a stres môžu pôsobiť ako spúšťače astmy a spôsobiť prepuknutie alebo zhoršenie už existujúcej astmy1, 2.

  Mýtus:

  Moje dieťa má astmu a nemalo by športovať.

  Fakt:

  Okrem toho, že je to zábava, je šport dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu. Veľa športovcov dokázalo dostať svoju astmu pod kontrolu a to im umožnilo dosiahnuť úspech v športe1, 2, 3.

  Mýtus:

  Moje dieťa nebude z dôvodu astmy nikdy viesť normálny život.

  Fakt:

  Aj keď neexistuje žiadny liek na astmu, dá sa udržiavať pod kontrolou. Každé dieťa, ktoré má astmu, by malo byť schopné žiť aktívny a normálny život1. Deti s dobre kontrolovanou astmou by mali byť schopné zapájať sa do väčšiny činností bez obmedzení. Byť aktívnym pomáha vášmu dieťaťu udržať si fyzickú kondíciu a je dôležité na zachovanie zdravej hmotnosti.

  Ako sa astma diagnostikuje?   

  Mýtus:

  Keďže kašlem len v noci, nemôže to byť astma 

  Fakt:

  Pri astme je bežný sipot, dýchavičnosť a kašeľ v noci1. Tieto symptómy neignorujte. Obráťte sa na svojho zdravotníckeho odborníka, ktorý môže vykonať testy na potvrdenie diagnózy astmy.

  Mýtus:

  Ak nemám sipot, kašeľ alebo tlak na hrudi, nemusím užívať svoje lieky na astmu.

  Fakt:

  Pri astme môže dochádzať k zápalu a opuchnutiu dýchacích ciest, aj keď nemáte žiadne symptómy. Ak chcete udržať symptómy pod kontrolou, základný zápal dýchacích ciest je potrebné obmedzovať pravidelným užívaním liekov na kontrolu3. Dôležitým kľúčom k manažmentu astmy je okrem toho vyhýbať sa spúšťačom astmy.

  Mýtus:

  Každý človek s astmou má rovnaké príznaky a symptómy.

  Fakt:

  Príznaky a symptómy astmy sa môžu líšiť z osoby na osobu1. Kým u niekoho to môže byť sipot, iný môže mať iba kašeľ. Symptómy sa môžu tiež zhoršovať počas vzplanutí astmy. Vedomosti o tom, ako astma vplýva na každú osobu, vám umožnia poruchu lepšie manažovať a rýchlo liečiť prípadné vzplanutia.

  Sú lieky na astmu nebezpečné?   

  Mýtus:

  Steroidy, ktoré sa používajú na liečbu mojej astmy, sú nebezpečné.

  Fakt:

  Americký úrad National Institutes of Health (NIH) vo svojich smerniciach týkajúcich sa liečby odporúča na obmedzenie zápalu a napuchnutia dýchacích ciest u osôb s perzistentnou astmou užívať inhalačné kortikosteroidy (ICS) alebo steroidy. Tieto steroidy NIE sú anabolické steroidy, ktoré sa používajú na budovanie svalov1, 5, 6. Steroidy sa inhalujú priamo do dýchacích ciest a veľmi malé množstvo lieku sa absorbuje do zvyšku tela11. S aerosólovým dávkovačom (MDI) alebo inhalátorom sa môže používať nadstavec, pomocou ktorého sa minimalizuje usadzovanie lieku v ústach5. Keď sa steroidy používajú v odporúčaných dávkach, ktoré obmedzujú astmu, sú účinné a bezpečné.

  Mýtus:

  Ak budem lieky na astmu užívať denne, stanem sa od nich závislý.

  Fakt:

  Pravidelné užívanie liekov na astmu nevedie k závislosti. Keďže astma je dlhodobé ochorenie, pri jej manažmente je dôležité dodržiavať liečebné plány predpísané vaším zdravotníckym odborníkom3.

  Mýtus:

  Keď nemám žiadne symptómy astmy, môžem svoj liek na astmu vysadiť.

  Fakt:

  Než vysadíte akýkoľvek liek, vždy sa poraďte so svojím zdravotníckym odborníkom, pretože to môže viesť k zhoršeniu vašich symptómov alebo vzplanutiu astmy3, 6.

  Mýtus:

  Inhalačné steroidy používané na liečbu astmy spomalia rast môjho dieťaťa.

  Fakt:

  Ak dieťa užíva inhalačné steroidy správne, nebudú mať vplyv na jeho rast1. Je dôležité vedieť, že zle kontrolovaná astma môže spomaliť rast dieťaťa1, 5. Je dôležité spolupracovať so zdravotníckym odborníkom dieťaťa a mať akčný plán astmy, ktorý najlepšie lieči astmu vášho dieťaťa.

  Mýtus:

  Ak bude moje dieťa užívať liek na astmu dlhodobo každý deň a dôjde uňho k vzplanutiu astmy, nebude zaberať tak dobre.

  Fakt:

  Existujú dva typy liekov, ktoré sa predpisujú proti astme. Na obmedzenie opuchnutia dýchacích ciest sa denne užíva liek na kontrolu3. V prípade symptómov, ktoré sa vyskytujú v prípade vzplanutia astmy, sa užíva liek na uvoľnenie3. Mali by ste vedieť, ktoré lieky má vaše dieťa užívať denne a ktoré má užívať na symptómy.

  Mýtus:

  Lieky na astmu sú nebezpečné pre tehotné ženy.

  Fakt:

  Počas tehotenstva je nevyhnutné udržiavať astmu pod kontrolou4, 5. Obráťte sa na svojho zdravotníckeho odborníka a poraďte sa ohľadom liekov, ktoré je bezpečné užívať počas tehotenstva. Astma, ktorá nie je dobre kontrolovaná, uškodí vám aj vášmu dieťaťu.

  Čo znamená monitorovať vrcholový výdychový prietok   

  Mýtus:

  Výdychomer je zložité zariadenie a merania nie sú presné.

  Fakt:

  Pomocou výdychomera meriame intenzitu, akou sa dostáva vzduch z pľúc, a mal by sa používať pri miernej až silnej astme na monitorovanie zmien v dýchacích cestách. Pri vzplanutí astmy budú hodnoty vrcholového výdychového prietoku nízke. Ak zistíte nízke hodnoty zavčasu, môže sa vám podariť upraviť svoje lieky a predísť naliehavým astmatickým stavom7. Spýtajte sa svojho zdravotníckeho odborníka, či je používanie výdychomeru pre vás vhodné.

  Mýtus:

  Môžem si nastaviť svoje vlastné „osobné maximum“ vrcholového výdychového prietoku

  Fakt:

  Váš zdravotnícky odborník vám odporučí „osobné maximum“ vrcholového výdychového prietoku ako súčasť vášho akčného plánu astmy7.

  Mýtus:

  Vrcholový výdychového prietok si nemusím merať každý deň

  Fakt:

  Ak je vaša astma zle kontrolovaná, snažte sa merať vrcholový výdychový prietok dvakrát denne8. Vďaka tomu zistíte, či je vaša terapia účinná a či sa vaša astma zlepšuje8. Skúste si vymedziť na merania pravidelný čas. Ak si necháte výdychomer pri zubnej kefke, môže vám to pomôcť spomenúť si na meranie pri každom čistení zubov ráno po prebudení aj večer, než pôjdete spať.

  Čo sú to nadstavce a komôrky

  Mýtus:

  Keď používam astmatický inhalátor, rád ochutnávam liek v ústach a cítim v hrdle, aby som mal istotu, že dostávam svoj liek.

  Fakt:

  Ak má byť liek na astmu účinný, musí sa dostať do dýchacích ciest a nezostávať v ústach alebo hrdle9. Liek, ktorý ochutnávate a cítite, sa nedostáva do pľúc. Okrem toho môže spôsobovať vedľajšie účinky, napríklad bolesť v hrdle, chrapľavosť alebo infekciu. Ak užívate inhalátor správne, v ústach by malo skončiť veľmi malé množstvo lieku9. Poraďte sa ohľadom techniky používania inhalátora so svojím zdravotníckym odborníkom.

  Mýtus:

  Nadstavec je to isté ako záchytná komôrka s ventilom.

  Fakt:

  Nie, nie je. Nadstavce a záchytné komôrky s ventilom sa bežne používajú, aby uľahčili prechod lieku cez ústa a hrdlo a aby sa liek dostal do pľúc. Nadstavec je jednoduchá trubička, ktorá sa nasadí na koniec inhalátora. Záchytná komôrka s ventilom má nadstavec, ktorý liek zadrží, kým sa nenadýchnete, antistatické materiály, ktoré zabraňujú priľnutiu lieku na povrch nadstavca, a nízkoodporové ventily, ktoré umožňujú ľahké dýchanie cez komôrku9, 10.

  Často kladené otázky

  VYHLÁSENIE:
  Informácie uvedené na tejto webovej lokalite sú určené len na informačné účely a nesmú sa zamieňať za odporúčania lekára.

  POZNÁMKY POD ČIAROU:
  [1] health.utah.gov. Asthma/pdfs/factsheets/myths_facts_asthma.pdf

  [2] everydayhealth.com. News/common-myths-about-asthma. Verzia z októbra 2017.  

  [3] chop.edu. News/asthma-myths-and-facts. Verzia z októbra 2017. 

  [4] breathefree.com. Asthma-treatment-and-control/asthma-in-special-situations. Verzia z októbra 2017. 

  [5] nhlbi.nih.gov. Health/health-topics/topics/asthma/treatment. Verzia z októbra 2017. 

  [6] asthma.org.uk. Advice/inhalers-medicines-treatments/common-concerns. Verzia z októbra 2017

  [7] lung.org. Lung-health-and-diseases/lung-disease-lookup/asthma/living-with-asthma/managingasthma/measuring-your-peak-flow-rate. Verzia z októbra 2017. 

  [8] asthma.org.uk.  Advice/manage-your-asthma/peak-flow. Verzia z októbra 2017. 

  [9] asthma.org.uk.  Advice/inhalers-medicines-treatments/inhalers-and-spacers/spacers. Verzia z októbra 2017.

  [10] lung.org. Lung-health-and-diseases/lung-disease-lookup/asthma/living-with-asthma/managingasthma/valved-holding-chambers.  Verzia z januára 2016.

  You are about to visit a Philips global content page

  Continue

  You are about to visit a Philips global content page

  Continue

  Naša lokalita sa najlepšie zobrazuje v najnovšej verzii prehľadávača Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox.