1

Vždy je cesta, ako čistiť lepšie

Zuby si čistíme rovnako automaticky, ako si zaväzujeme šnúrky na topánkach. Čo sa v detstve naučíme ale nemusí byť vždy správne a časom sa ešte pridávajú zlozvyky, ktoré ovplyvňujú zdravie zubov a ďasien. Našťastie nikdy nie je neskoro to zmeniť.
Na správne čistenie zubov myslí väčšina z nás až tesne pred návštevou zubnej ordinácie. Pokiaľ tam teda chodíme pravidelne. Medzi najčastejšie zlozvyky totiž okrem zlej techniky čistenia patrí aj nepravidelná prevencia a v tesnom závese za ňou zabúdanie na starostlivosť o medzizubné priestory.
Dospelých považuje za vel'mi dôležité pravidelnie a dôsledne sa starať o svoje zuby.1
Dentálnu hygienu aspoň raz do roka pritom navštívi iba 46 % Čechov.
A 38 percent Slovákov.2
Pravidelné každodenné používánie medzizubnej kefky u Čechov.3

Zdravie zubov je pritom dôležité hneď z niekoľkých dôvodov. Vďaka nemu správne žujeme a trávime jedlo, dobre vyslovujeme a taktiež sa usmievame na svoje okolie.

 

So správnou starostlivosťou získavame sebavedomie a návšteva zubnej ordinácie prestane byť dopredu obávaným krížikom v kalendári. Prečítajte si, aké sú najčastejšie zlozvyky a naučte sa, ako si s nimi poradiť. Ide to často úplne jednoducho, stačí si vziať na pomoc tie správne produkty. 

Usmejte sa na výhodnú ponuku Philips Sonicare

1. Zlozvyk: Zabúdanie na medzizubné priestory

 

Povlak a baktérie sa v ústach dostanú všade. Aj napriek tomu považuje veľa ľudí čistenie medzizubných priestorov za prácu navyše, bez ktorej sa obídu. Pritom bez nej nie je čistenie zubov kompletné. Ruky si predsa tiež neumývame iba z jednej strany.

Jaké hrozí potíže

mezizubní kaz
Medzizubný kaz
zánět dásní
Zápal ďasien
paradontitida
Parodontitida

Ako je to správne? 

 

Pri medzizubných kefkách je najdôležitejšia správna veľkosť. Priveľmi malá kefka nespraví svoju prácu a príliš veľká môže ďasná poraniť. Existujú aj špeciálne medzizubné kefky s drôtikom potiahnutým plastom, ktoré sú vhodné na čistenie zubných implantátov. So správnym výberom pomôže dentálna hygienička, ktorá pacientov naučí, ako si kefku správne vybrať.

 

 • Kefku zavádzame pod šikmým uhlom do medzery medzi zubam pri ďasne.

 

 • Zarovnáme do vodorovnej polohy a jemne kefkou prechádzame dovnútra a von.

 

 • V priebehu čistenia ju oplachujeme vodou. Používame každý deň aspoň raz. Ideálne večer pred čistením bežnou manuálnou kefkou alebo sonickou zubnou kefkou.

 

Pokiaľ je pre vás ťažké sa prehovoriť k používaniu zubnej nite, môžete si uľahčiť prácu a siahnuť po Philips Airfloss, prístroji pre medzizubné čistenie.

Zistite, ako správne čistiť medzizubné priestory

Čištění mezizubních prostor

Zadajte kód SMILE20 získajte zľavu 20 % na vybrané elektrické kartáčky Philips Sonicare

2. Zlozvyk: Nesprávna technika čistenia

 

Pamätáte si ešte, kto vás učil čistiť si zuby? A kto to predtým učil jeho? Iba zlomok rodičov necháva nácvik čistenia zubov na odborníkov. Zlé zuby nie sú dedičné, zlá starostlivosť sa ale môže dediť z generácie na generáciu. Preto by sme mali navštevovať dentálnu hygieničku, ktorá je vlastne akousi trénerkou čistenia. Naučí nás používať všetky pomôcky a kontroluje, či všetko robíme správne. Dôležitý je taktiež výber kefiek a ich pravidelná výmena raz za 3 mesiace. To isté platí aj pre hlavice sonických kefiek.

Aké hrozia problémy

Zubný kaz
Medzizubný kaz
Zubný kámeň
Žlté zuby

Ako je to správne?

 
 • Kefku priložíme v uhle približne 45° k okraju ďasna tak, aby vlákno dosiahlo aj na zub, aj na ďasno. 

 

 • Vyčistíme okolie zubného krčka, kde sa usadzuje najviac povlaku.

 

 • Pokračujeme pomalým posúvaní hlavice pozdĺž línie ďasien, postupne od zuba k zubu.

 

 • Zameriame sa na všetky plôšky vonkajšie, vnútorné a aj na hryzaciu plochu zuba.

 

 • Na kefku vyvíjame iba mierny tlak.
Sonická kefka Philips Sonicare je skvelá voľba pre všetkých, ktorí majú problém s dodržiavaním správnej techniky a doby čistenia zubov. Odstráni až 10x viac povlaku, ďalšou výhodou sú až 7x zdravšie ďasná. Jej vlákna totiž robia šetrný stieravý pohyb, práve ten, ktorý podľa odborníkov na dentálnu hygienu veľa z nás neovláda. Špeciálny senzor navyše kontroluje, aby sme kefkou príliš netlačili.

Zistite, ako správne čistiť zuby a ďasná

Čištění mezizubních prostor

Zadajte kód SMILE20 získajte zľavu 20 % na vybrané elektrické kartáčky Philips Sonicare

3. Zlozvyk: Nepravidelná preventívna starostlivosť

 

Zubní lekári a dentálne hygieničky sa snažia, aby ich pacienti mali zdravé úsmevy. Podľa štatistík zdravotných poisťovní sa ale dvakrát ročne na prevenciu dostaví iba necelá polovica registrovaných pacientov. Pritom kto chodí pravidelne ukázať svoje ústa do ordinácie, ten tam strávi iba chvíľku. To vám potvrdí každý zubár i dentálna hygienička.

Aké hroia problémy

Zubný kaz
Medzizubný kaz
Zubný kameň
Zápal ďasien

Ako je to správne?

 

 • K zubárovi by sme mali chodiť pravidelne vždy po 6 mesiacoch. 

 

 • Ordináciu dentálnej hygieny navštevujeme podľa stavu zubov a ďasien, ideálne taktiež dvakrát ročne.

 

 • Naučíte sa tu správne starať o svoje ústa. Dodržujte rady odborníkov a pri ďalšej návšteve sa nebude čoho obávať.
Návšteva dentálnej hygieny za nás ale všetku prácu nespraví. Okrem dôkladného vyčistenia nás tu naučia najmä správne techniky a pomôžu s výberom pomôcok. Potom už záleží na nás, koľko času budeme čisteniu venovať. Našťastie je vždy cesta, ako čistiť lepšie a so sonickými kefkami, prístrojom na medzizubné čistenie alebo špecializovanými hlavicami je to rýchlejšie, jednoduchšie a efektívnejšie.

Zadajte kód SMILE20 získajte zľavu 20 % na vybrané elektrické kartáčky Philips Sonicare

Príde vám toto povedomé?

 

Až niečo podobné zase počujete alebo to sami poviete, už budete vedieť, že je to častý zlozvyk mnohých z nás, ktorý môže byť aj celkom nebezpečný.

Naša lokalita sa najlepšie zobrazuje v najnovšej verzii prehľadávača Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox.