Alergény v domácnosti – Typy peľu

Alergény v domácnosti

A ako môže pomôcť Philips

5-minútové čítanie

Predbežné zistenia vyplývajúce zo štúdie, ktorú realizovalo nemecké výskumné centrum pre alergie a životné prostredie, naznačujú, že čističky vzduchu Philips dokážu z ovzdušia v domácnosti rýchlo odstrániť prachové alergény.

 

Jeroen Buters a tím výskumníkov z Centra pre alergie a životné prostredie (ZAUM) nedávno uskutočnili výskumnú štúdiu, ktorá testovala čističky vzduchu Philips v skutočných domácnostiach.

 

Centrum ZAUM patrí k Technickej univerzite v Mníchove (TUM) a Helmholtz Zentrum München (HMGU) a je členom Nemeckého centra pre výskum pľúc. Podľa webovej stránky sa centrum ZAUM zameriava "na podporu výskumu alergických ochorení s cieľom získať mechanistický prehľad o týchto ochoreniach a podporiť vývoj liečby v záujme zabezpečenia lepšej starostlivosti o pacientov alebo dokonca prevencie vzniku alergických ochorení."

 

Hlavným zdrojom alergénov v interiéri, ktoré sa po narušení šíria vzduchom ako tuhé častice (PM), je fekálny materiál pochádzajúci z roztočov v domácnosti (HDM). Nemecká štúdia skúmala výkonnosť čističiek vzduchu Philips pri odstraňovaní alergénov HDM a iných frakcií tuhých častíc z okolitého vzduchu v 22 domácnostiach v Mníchove. „Z laboratórnych testov a testov v environmentálnych komorách sme zistili, že naše čističky vzduchu sú vysoko účinné pri filtrovaní znečisťujúcich látok zo vzduchu, ale chceli sme potvrdiť, že alergény a pevné častice možno odstrániť aj za realistickejších podmienok. Preto sme zahájili spoluprácu s profesorom Dr. Butersom a náš najnovší model AC4236 sme otestovali v skutočných spálňach,“ vysvetľuje Michael Scheja, vedúci vedecký pracovník na výskumnom oddelení spoločnosti Philips.

Druhy peľu, riešenia kvality vzduchu od spoločnosti Philips

Je známe, že častice sú nosičmi rôznych druhov alergénov a poznáme aj celý rad negatívnych účinkov na zdravie, konkrétne na dýchaciu a kardiovaskulárnu sústavu (respiračné príznaky, zhoršenie astmy, zvýšenie počtu hospitalizácií atď.).

 

Naše merania sme nedávno dokončili a predbežné zistenia naznačujú, že pomocou čističiek vzduchu sa účinne redukujú nielen alergény súvisiace s roztočmi, ale aj tuhé častice vrátane ultrajemných častíc, PM1, PM 2,5 a PM 10. Čím menej je týchto škodlivých látok vo vzduchu, tým menšie množstvo ostáva pre obyvateľov interiéru na ich priame vdýchnutie.

 

Podrobná analýza všetkých dát zhromaždených počas štúdie ďalej pokračuje a pripravuje sa publikácia konečných výsledkov v recenzovanom časopise. Očakáva sa, že tieto zistenia budú spolu s recenzovanou publikáciou vydané neskôr v tomto roku.

 

Prof. Dr. Buters, zástupca riaditeľa Centra na alergie a životné prostredie (ZAUM) v nemeckom Mníchove, uvádza, že „pokiaľ je nám známe, ide o najkomplexnejšiu štúdiu, ktorá preukazuje, že prenosné čističky vzduchu môžu znížiť množstvo roztočov vo vzduchu a ďalšie alergény v rôznych frakciách veľkosti častíc v domácnostiach“.

Viac článkov o kvalite vzduchu

You are about to visit a Philips global content page

Continue

You are about to visit a Philips global content page

Continue

Naša lokalita sa najlepšie zobrazuje v najnovšej verzii prehľadávača Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox.