Ako podporiť tvorbu mlieka

Materské mlieko je jeden z najviac fascinujúcich darov prírody. Čím viac mlieka bude vaše bábätko piť, tým viac sa vám ho bude tvoriť. Nižšie nájdete základné informácie o tom, ako tvorbu mlieka podporiť.

 

Zjednodušene povedané, tvorba materského mlieka je otázkou ponuky a dopytu. Vaše telo prirodzene produkuje toľko materského mlieka, aby sa vaše bábätko nasýtilo. Na druhú stranu, ak vaše bábätko veľmi nepije a vaše prsníky zostávajú plné, vaše telo to prijme ako signál obmedzenia tvorby mlieka. Do tejto situácie sa môžete čas od času dostať z rôznych dôvodov, napríklad keď sa vaše bábätko necíti dobre.

Môžu byť prsníky na dojčenia príliš malé?


Dojčenie nesúvisí s veľkosťou prsníkov. Veľkosť prsníkov neovplyvňuje množstvo mlieka, ktoré môžu uchovať. Kapacita prsníkov je u každej matky iná. Nie je sa ale čoho obávať, ak je kapacita vašich prsníkov menšia, potom vaše bábätko bude prirodzene piť častejšie.

Čo môžem urobiť na podporu tvorby mlieka?

1/ Dobre sa stravujte


Keď máte doma malé bábätko, tak sa môže stať, že na seba zabudnete a vynecháte jedlo. Pre tvorbu mlieka je ale dôležité dobre jesť, aby vaše telo malo dostatok energie. Pite dostatok tekutín a pokúste sa jesť pravidelne nutrične vyvážené jedlo.

2/ Prijmite pomoc


Ak vám niekto z rodiny alebo priateľov ponúkne pomoc, prijmite ju. Ak budete tráviť menej času upratovaním domácnosti a viac relaxovať, potom bude vaše telo mlieko tvoriť jednoduchšie. 

3/ Naplánujte si dodatočné odsávanie


Pravidelné dojčenie podporuje tvorbu mlieka. Ak chcete mlieka ešte viac, potom si každý deň naplánujte čas, kedy mlieko navyše odsajete, prinútite tak vaše telo k ďalšej tvorbe mlieka. Nezabudnite na to, že dojčenie je otázkou ponuky a dopytu. Čím väčší bude dopyt, tým viac mlieka sa vám bude tvoriť.

Ako poznám, že mám dostatok mlieka?


Ak dojčíte, tak sa ťažko odhaduje koľko mlieka bábätko vypilo. Ale ak pravidelne priberá na váhe a je spokojné a zdravé, potom si môžete byť istá, že je všetko v poriadku. 

Mätúce signály


Určite budú chvíle, keď budete pochybovať, či máte dostatok mlieka:

 

  • Vaše bábätko je stále hladné

 

Keď vaše bábätko neustále vyžaduje dojčenie, potom prirodzene premýšľate nad tým, či máte dostatok mlieka. Majte ale na pamäti, že to nemusí mať nič spoločné s množstvom mlieka, ktoré vytvoríte. Vaše bábätko možno preferuje piť menej a častejšie. Bábätká majú malý žalúdok, nie o veľa väčší než hrášok, takže nie je prekvapivé, že potrebujú kŕmiť častejšie. 

 

  • Vaše bábätko prechádza rastovým špurtom
     

Počas rastového špurtu bude vaše bábätko potrebovať piť viac než obvykle. Nezabudnite, že požiadavky bábätka na dojčenie sa budú s jeho rastom meniť. Pokračujte s dojčením na vyžiadanie a tvorba mlieka sa prirodzene upraví. 

  • Vaše bábätko je naraz úzkostlivé
     

Aj bábätká môžu mať zlý deň. Niekedy sa proste vaše bábätko môže cítiť trochu podráždené. To potom môže krátkodobo ovplyvniť aj dojčenie. 

  • Stále na pochybách?
     

Každá matka má niekedy pochyby ohľadne dostatku mlieka. Nemusíte si svoje starosti nechávať len pre seba. Ak máte obavy a potrebujete uistenie, že je všetko v poriadku, potom kontaktujte laktačnú poradkyňu, ktorá vám rada poradí a pomôže.

 

Prosím, berte na vedomie, že informácie poskytnuté v týchto článkoch sú všeobecné rady a nemali by byť zamieňané s radami lekára. Ak vy, vaše bábätko alebo niekto z vašej rodiny trpíte závažnými alebo dlhotrvajúcimi symptómami, alebo potrebujete konkrétnu radu od odborníka, tak sa, prosím, obráťte na odbornú lekársku starostlivosť. Philips AVENT nie je zodpovedný za žiadne škody spôsobené nakladaním s informáciami poskytnutými na týchto webových stránkach.

Odporúčané produkty Philips Avent

Naša lokalita sa najlepšie zobrazuje v najnovšej verzii prehľadávača Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox.