1
Ako na zdravšie vlasy

fen prestige

Pre vlasy zdravšie, silnejšie, krajšie

Trápia vás suché vlasy, rozštiepené končeky, nepoddajné vlasy alebo lupiny? Bojíte sa, že vám vlasy padajú viac, ako je normálne? Podľa odborníkov na vlasovú starostlivosť môžete množstvu najčastejších problémov predchádzať sami každý deň. Základom všetkého je vlasy správne umývať, sušiť a vedieť, ako ich nepoškodiť žehličkou na vlasy. Ako na to, sa s vami pozrú krok za krokom Lukáš Rossbach a Tereza Vlasáková.

Problémy, ktoré vás trápia najčastejšie*

ilustrace problem s vlasy
graf problem s vlasy
ilustrace problem s vlasy

Problémy, ktoré vás trápia najčastejšie*

ilustrace problem s vlasy
ilustrace problem s vlasy
graf problem s vlasy
* Dáta vyplývajú z prieskumu uskutočneného na sociálnej sieti Facebook od 2. 2. do 9. 2. 2021, ktorého sa zúčastnilo 140 žien vo veku 26 – 50 rokov.

KAPITOLA 1:
Typy vlasov a staroslivosť o ne

Ako zistím, že mám zdravé vlasy?


Ako vlastne vyzerá zdravý vlas?
Nie je to len mýtus, ktorý vznikol v televíznych reklamách? Kdeže. Zdravý vlas sa nadmerne nemastí, nie je suchý, neláme sa, je pružný, uhladený a nemá rozštiepené končeky. Ak ste sa aspoň pri jednom z týchto bodov zamračili, čítajte ďalej.

 

V otázke zdravých vlasov hrá prím vaša genetická výbava, hormóny (vrátane tehotenstva) a celkové zdravie. To znamená aj správnu životosprávu, dobrý pitný režim a psychickú pohodu. Ak ste často v strese a nedoprajete si dostatok kvalitného spánku, na vašich vlasoch sa to zákonite prejaví. Všeobecne platí, že pokožka a vlasy fungujú trochu ako zrkadlo toho, čo sa vo vašom tele odohráva. Čím zdravšie budete vy a váš životný štýl, tým lepšie na tom budú aj vaše vlasy.

check

Prvé pravidlo zdravých vlasov


Vyspite sa do krásy, dodržujte pitný režim, zdravú životosprávu a pokiaľ to ide, snažte sa vyvarovať stresu.
typy vlasu

Typy vlasov a ich problémy


Podľa kaderníčky Terezy Vlasákovej sa prekvapivo veľa žien mýli v tom, aký typ vlasov v skutočnosti majú. Prirodzene vlnité vlasy sa napríklad často zamieňajú za rovné. Vlasových typov existuje celkom dvanásť a patrí k nim ešte päť ďalších kategórií poréznosti. Poznať ich všetky podrobne, samozrejme, nemusíte. V našich končinách si úplne vystačíte so základným rozdelením na rovné, vlnité, kučeravé a zriedkavejšie afro.
check

HACK kaderníčky Terezy: Ako odhalím svoj typ vlasov?


Umyte si vlasy silno čistiacim šampónom. Kondicionér tentoraz nepoužite, pretože by mohol ovplyvniť, ako sa vlasy zachovajú. Potom svoje vlasy nechajte voľne uschnúť, bez fénovania, len ich zľahka presušte uterákom. Sledujte ich textúru za sucha i za mokra, pozorujte, ako sa menia. Keď uschnú, mali by odhaliť svoju pravú náturu.

Typy vlasov

Najčastějšie vlasové problémy a ich příčiny podľa trichológa Lukáša

Rozštiepené končeky
konecky
Časté príčiny:
Zlá výživa vlasu z krvného riečišťa, napríklad z dôvodu zanesenia vlasového vačku, zlá technika vysúšania, prílišné namáhanie vlasov
Ako to riešime:
Prípravok proti rozštiepeným končekom, ktorý vlas obalí a navonok uhladí
Ako na to ísť správne:
Lepšie sa starať o pokožku hlavy, správne ju umývať a vlasy uhládzať sušením a česaním
Suché vlasy
konecky
Časté príčiny:
Presúšanie vlasov nevhodnou teplotou, príliš rozpálená žehlička, zlý pitný režim
Ako to riešime:
Hydratačné prípravky
Ako na to ísť správne:
Zlepšiť pitný režim na aspoň 2,5 litra vody denne, správne sušiť vlasy vhodným fénom, ktorý si dokáže ustrážiť teplotu sušenia, používať kvalitnú žehličku a hydratačný prípravok priamo na váš typ vlasov po diskusii s kaderníčkou
Vypadávanie vlasov
konecky
Časté príčiny:
Genetika, hormóny, tehotenstvo, stres, životospráva, choroba
Ako to riešime:
Prípravky na podporu rastu vlasov, zníženie frekvencie umývania vlasov
Ako na to ísť správne:
Šetrne vlasy umývať a sušiť kvalitným fénom, ktorý vlasy nepresúša a zvládne si strážiť teplotu, nepreťažovať pokožku hlavy veľkým množstvom prípravkov, uvážiť, čo mohlo v poslednej dobe spôsobiť väčšiu mieru vypadávania, prípadne navštíviť trichologickú ordináciu
Krepovité vlasy
konecky
Časté príčiny:
Otvorené šupinky vlasovej kutikuly, ktoré neboli po umytí uhladené fénovaním a kefovaním, často tiež dôsledok dehydratácie vlasu
Ako to riešime: 
Vyhladzovanie vlasov žehličkou bez predchádzajúceho vyfúkania, aplikácia kozmetických prípravkov
Ako na to správne:
Vyfénovať vlasy dosucha na správnu teplotu, pomôcť môže napríklad šikovný moderný fén, ktorý teplotu sám stráži, a vyhladiť vlasy kefou, použiť vhodný hydratačný prípravok po konzultácii s odborníkom
Lupiny
konecky
Časté příčiny:
Zanesené vlasové vačky a pokožka hlavy, preťažovanie a podráždenie pokožky, zlá technika umývania vlasov, používanie nevhodných prípravkov, genetika, životospráva
Ako to riešime:
Šampóny a ďalšie prípravky proti lupinám, ktoré napínajú pokožku hlavy
Ako na to ísť správne:
Správne umývanie a sušenie vlasov a pokožky hlavy šetrným fénom a ošetrenie vhodným prípravkom, ktorý odporučí odborník
check

MÝTUS: Padajú mi vlasy pri umývaní. Niečo je nesprávne


Vypadávanie vlasov je prirodzené. Umývanie vlasov iba napomáha ich správnej obmene a predovšetkým udržiavaniu zdravého prostredia pokožky hlavy.

Ak začnú vlasy nadmerne padať, príčina sa skoro zakaždým nachádza niekde inde, pretože máločo je tak úzko prepojené s genetikou, hormónmi a celkovým zdravím ako práve naša hriva.

Ak zo strachu z padania vlasov znížite frekvenciu umývania, s najväčšou pravdepodobnosťou sa problém skôr zhorší.
check

MÝTUS: Padajú mi vlasy pri umývaní. Niečo je nesprávne


Vypadávanie vlasov je prirodzené. Umývanie vlasov iba napomáha ich správnej obmene a predovšetkým udržiavaniu zdravého prostredia pokožky hlavy. Ak začnú vlasy nadmerne padať, príčina sa skoro zakaždým nachádza niekde inde, pretože máločo je tak úzko prepojené s genetikou, hormónmi a celkovým zdravím ako práve naša hriva. Ak zo strachu z padania vlasov znížite frekvenciu umývania, s najväčšou pravdepodobnosťou sa problém skôr zhorší.
typy vlasu

Ako sa o svoje vlasy správne starať


Takmer všetkým problémom s vlasmi a vlasovou pokožkou môžeme predchádzať dobrou životosprávou, šetrnou starostlivosťou a hygienou. Skôr ako zaťažovať svoje vlasy častými zmenami stále nových prípravkov, je pre ne zdravšie a oveľa prospešnejšie len ich jednoducho umyť. Správna technika umývania totiž pomáha odstrániť nečistoty z kože, ktorá potom môže voľne dýchať a regenerovať sa a je pre zdravie našich vlasov kľúčová.

Ako si vlasy správne umývať

Časté chyby pri umývaní vlasov


 • Ak šampon nepení, nepridávejte viac šampónu, ale viac vody.
 • Nestačí iba napeniť, pokožku hlavy je potrebné pošúchať dlaňami a bruškami prstov. Ale pozor na nechty! Hlavu si nechcete poškriabať, pretože tým môžete rozdráždiť pokožku.
 • Hlavu umývajte radšej dvakrát. Prvé umývanie spláchne nečistoty a mastnotu a pri druhom môže začať pôsobiť šampón samotný.
 • Masku nanášajte vždy pred kondicionérom. Vlasy majú po umytí otvorené póry, takže sa maska môže lepšie vstrebať.
 • Kondicionér naneste až na záver. Spolu s fénovaním vyživený vlas krásne uzavrie.
 • Kondicionér nanášajte len do koncov, nie ku korienkom vlasov, kde by prispieval k zanášaniu práve umytej pokožky. Predídete tak rýchlemu masteniu vlasov.
 • Rovnako dôležité ako namočenie vlasov je aj ich opláchnutie. Ak vás po umytí svrbí hlava, vinníkom môžu byť zaschnuté zvyšky šampónu.
Prečítajte si viacČítať menej
check

HACK trichologa Lukáša: Ako uľaviť podráždené pokožke hlavy


Umyte si vlasy detským šampónom. Detský šampón má jedinú funkciu – umyť a nepodráždiť, neobsahuje dráždivé chemikálie ani parfumy. Po umytí nezabudnite vyfúkať vlasy dosucha.
check

Druhé pravidlo zdravých vlasov

Svoje vlasy umývajte starostlivo, šetrným prípravkom na váš vlasový typ a nezabudnite dlaňami a bruškami prstov pošúchať a umyť aj pokožku hlavy. Správny postup nájdete o kúsok vyššie.

KAPITOLA 2: Ako na sušenie vlasov

Ako si vlasy správne sušiť

typy vlasu
typy vlasu

Rovnako dôležité ako umývanie je aj fénovanie, najmä pre pokožku hlavy. Svoje vlasy si môžete predstaviť ako les. Keď zaprší a z horúcej zeme stúpa para, z machu začnú pučať huby a plesne. S vašou hlavou je to podobné, len namiesto húb napomáha vlhko bujneniu mikroorganizmov. Keď sa premnožia, kožné bunky sa môžu začať rýchlejšie štiepiť, čo vedie k lupinám alebo svrbeniu. Vyfúkanie do sucha po každom umývaní práve tomuto bráni.

Dlhé vlasy je navyše dobré pred sušením opatrne vyžmýkať
, aby z nich nekvapkala voda, a šetrne ich pošúchať uterákom. A ako čerešničku na torte doprajte svojej vlasovej pokožke pred fúkaním krátku masáž – buď bruškami prstov, alebo masážnym nadstavcom, ktorý je súčasťou výbavy fénu Philips SenseIQ.

 

Optimálne je začať s fénovaním na nižšej teplote a postupne sa v priebehu sušenia prepracovať k vyššej, keď sú vaše vlasy už takmer suché. Všeobecne platí, že čím jemnejšie vaše vlasy sú, tým nižšiu teplotu fénovania by ste mali zvoliť. Ak si neviete rady, môže vám pomôcť fénu Philips SenseIQ. Jeho infračervený senzor sníma teplotu vlasov a automaticky upravuje teplotu fúkaného vzduchu, takže vlasy neprehrieva ani nepresúša, ale v kombinácii s kefou ideálne uhladzuje. Vlasy si vďaka nemu môžu uchovať svoju prirodzenú hydratáciu a zostávajú zdravé a lesklé.

Časté chyby pri sušení vlasov


 • Sušenie vysokou teplotou a zúženou koncovkou. Vlhký vlas má otvorené póry plné vody, ktorá sa pri kontakte s horúcim vzduchom môže začať variť a vlas potrhá. Fén Philips Prestige SenseIQ dokáže tomuto problému predchádzať, pretože teplotu fúkania upravuje od samého začiatku a neustále sníma, či sa vlas neprehrieva.
 • Spánok s mokrou hlavou. Zaparením pokožky hlavy vzniká skvelé podhubie pre bujnenie mikroorganizmov. Bez uhladenia fénom a kefou zostáva navyše povrch vlasu náchylný k rozštiepeniu pri kontakte s vankúšom.
Prečítajte si viacČítať menej
check

HACK kaderníčky Terezy: Ako na superšetrné sušenie vlasov

Namiesto uteráka použite čisté bavlnené tričko. Bavlna má jemnejšie vlákna ako froté osuška a je k vlasom oveľa ohľaduplnejšia.

Na vlnité vlasy môžete vyskúšať takzvaný PLOP, teda turban z trička, v ktorom vlasy necháte 5 – 15 minút. Tento nový trend v starostlivosti o vlnité vlasy vychádza z Curly Girl metódy (CGM).
hack hair
check

Tretie pravidlo zdravých vlasov
 

Vlasy sa po každom umytí musia vyfúkať dosucha a prečesať kefou. Tým sa uhladí ich povrch a predchádza sa štiepeniu a poškodeniu.
hack hair

Prihláste sa na odber noviniek

* Toto pole je povinné
*

*

KAPITOLA 3: Ako na žehlenie vlasov

Je žehlička na vlasy čisté zlo?

typy vlasu
typy vlasu
Rovnako ako počas sušenia, hrá aj pri žehličke dôležitú úlohu teplota. Tá by mala byť počas žehlenia stála a ľahko zistiteľná. Častým problémom lacnejších kusov, bohužiaľ, býva, že sa vyhrievacie doštičky zahrievajú príliš. A nech už sa snažíte zvlnenej hrivy zbaviť alebo po nej naopak túžite, o spálené vlasy nestojí nikto.

Správna žehliaca teplota sa odvíja od vášho typu vlasov. Platí, že čím jemnejšie vlasy, tým nižšia by teplota mala byť, a čím kučeravejšie a nepoddajnejšie sú vaše vlasy, tým naopak vyššie môžete zájsť. Ideálna teplota na vyžehlenie jedným ťahom sa pohybuje okolo 185 ° C, ale pre jemné vlasy môže byť nižšia. Ak si nie ste istí, akú teplotu zvoliť, začnite s nižším nastavením a otestujte ho na jednom pramienku vlasov. Aby ste mali úplnú istotu, že svoje vlasy nespálite, odporúčajú naši experti žehličku Philips SenseIQ, ktorá sníma teplotu vlasov 30× za sekundu, upravuje teplotu svojich platničiek pre optimálny styling a stráži, či sa vlasy nepresúšajú.

Časté chyby pri žehlenie vlasov


 • Žehlenie vlasov, ktoré nie sú úplne suché a uhladené. Vlhký vlas má otvorené póry plné vody, ktorá sa pri kontakte s rozpálenú platničkou žehličky môže začať variť a vlas potrhá.
 • Používanie lakov a prípravkov na vlasy bez termálnej ochrany. Tieto produkty sa prežehlením zapekajú do štruktúry vlasu a nenávratne ju poškodzujú.
 • Ešte väčší chybou je použitie skutočných olejov, napríklad avokádového alebo olivového, ktoré síce môžu mať vyživujúci účinok, ale zároveň vedú teplo. Preto sa tiež používajú na panvici v kuchyni. Po prežehlení môžu vlas spáliť.
Prečítajte si viacČítať menej

Ako správne používať žehličku na vlasy

Ideálne je žehličku používať na čistých, čerstvo umytých vlasoch, vyfénovaných úplne dosucha. Na doštičky nie je potrebné pri žehlení nijako tlačiť – nejde nakoniec o manipuláciu s kliešťami a klincami, ale o jemné zaobchádzanie s vašimi vlasmi.

KAPITOLA 4: Základné produkty

Aké produkty by vám doma určite nemali chýbať?

Do vašej základnej výbavy by určite mala patriť kvalitná elektronika. Zamerajte sa na produkty, ktoré automaticky prispôsobujú teplotu sušenia či stylingu vašim vlasom na mieru. My odporúčame rady Philips SenseIQ a Philips MoistureProtect, z ktorých si môžete vybrať fén, žehličku na vlasy aj automatickú kulmu. Všetky tieto produkty sú maximálne šetrné.
Ďalej sa bude vaše základné domáce KPZ, čiže kozmetika poslednej záchrany, samozrejme, odvíjať od toho, či ste žena alebo muž.
Kým muž bude mať pravdepodobne jeden prípravok, vyjadrujúci životnú efektivitu nápisom 4v1, ženy sa môžu sústrediť na každý prípravok samostatne. Do základu patrí šampón podľa vášho typu vlasov (rovné, vlnité, kučeravé), vhodný kondicionér, vlasová maska a tepelná ochrana. To sú štyri základné produkty, s ktorými pokryjete absolútnu väčšinu každodenných potrieb. Jednoduché, však? Odporúčame ale výber konkrétnych produktov vám na mieru nechať na odborníkoch. Experimentovaním môžete svojim vlasom skôr uškodiť.
 
Prečítajte si viacČítať menej
produkty pece o vlasy

Odborníci bez masky

Keď sa povie, že niečo odporúčajú alebo radia odborníci, málokedy sa už dozvieme, kto tí neviditeľní experti vlastne sú. My vám to ale povieme na rovinu. O svoje rady, ako sa správne starať o vlasy a pokožku hlavy, sa s vami podelili a produkty Philips SenseIQ pre vás otestovali:

Tereza Vlasáková

Je kaderníčkou, vlasovou aktivistkou a majiteľkou prestížneho kaderníctva a koloristického štúdia tenpocit. Spolu s celým tímom sa zameriava na farebné korekcie, balayage aj výrazné farebné účesy. Okrem toho školí kaderníkov, je vlasovou youtuberkou a točí podcasty o vlasoch.
odbornik
odbornik

Lukáš Rossbach

Trichológia je vedný odbor, ktorý kombinuje poznatky dermatológie, biológie, genetiky a kozmetiky. Lukáš v ňom má pätnásťročnú prax. Je majiteľom Inštitútu zdravých vlasov, prednáša na dermo-trichologických kongresoch a venuje sa osvete správnej starostlivosti o vlasy a vlasovú pokožku.
odbornik

Nech sú vaše vlasy zdravé!

Naša lokalita sa najlepšie zobrazuje v najnovšej verzii prehľadávača Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox.