Alergia na roztoče

Alergie na „bytový prach“ patria medzi najčastejšie alergie. Jedná sa o alergiu na roztoče bytového prachu, a teda na okom nespozorovateľné členovce, ktoré sú neželanými hosťami v našich domovoch. Živia sa odpadnutými časticami našej kože a vychutnávajú si nás predovšetkým v našich posteliach, kde im pri spánku vytvárame vhodné teplo a vlhko. Ako s alergiou na roztoče bojovať?

Prejavy alergie na roztoče


Roztoče a ďalšie alergény zdravý organizmus hravo zvládne. U alergického človeka ale kontakt s alergénom vyvoláva stav, kedy imunitný systém reaguje na kontakt s alergénom tak, že alergik má prejavy podobné ťažkej infekcií.

 

Alergia na roztoče? Postihuje predovšetkým dýchacie ústrojenstvo. Pri alergií na peľ je krízové obdobie iba na jar, ale alergie na roztoče trápia alergického človeka po celý rok. Najväčšie problémy však vyvoláva začiatok a koniec sezóny kúrenia, pretože v týchto obdobiach dochádza k väčšiemu víreniu prachu v domácnostiach.

 

Najväčším príznakom, že je človek alergický na roztoče, bývajú alergické prejavy ihneď po prebudení. Posteľ je totiž rajom roztočov, tie tam totiž majú najlepšie podmienky pre život. Záchvaty kašľa, kýchanie, vodnatá nádcha, upchatý nos, slzenie očí (často vyvoláva aj zápal spojiviek), svrbenie celého tela a ekzémy – to všetko sú príznaky alergie na roztoče. Roztočové alergény sú naviac prítomné po celej domácnosti, pretože sa nachádza aj v domácom prachu, ktorý sa neustále víri.

 

Alergia na roztoče u detí môže spôsobovať aj horšiu schopnosť sústrediť sa na učenie a plniť školské povinnosti. Nemožno sa diviť, keď má dieťa neustále prejavy alergie a je z toho unavené.

Alergie na roztoče

Liečba alergie na roztoče


Liečbu alergie na roztoče by ste určite nemali podceňovať. Neliečená alergia môže prejsť do alergickej astmy. Liečbu zahájite vyšetrením u alergológa, ktorý vám nastaví vhodnú liečbu pre vás alebo vaše dieťa a dostanete aj ďalšie rady, ako alergiu liečiť a zmierniť jej prejavy. Ďalším krokom určite bude odstránenie alergénu, teda roztočov, z vášho domova.

Alergie na roztoče

Ako sa zbaviť roztočov?


Roztoče sa držia predovšetkým na kobercoch, matraciach, v čalúnenom nábytku a v ďalšom textile. Prvým krokom by teda malo byť odstránenie všetkého textilu, ktorý nie je nutné v domácnosti mať. Zbytok textilu, bez ktorého sa nezaobídete, je treba často prať (minimálne na 60 stupňov Celsia).

 

Pretože sa roztoče držia predovšetkým v lôžku, je veľmi vhodné kúpiť matrace, ktoré sú špeciálne pre alergikov a ich poťah sa dá prať. Určite investujte aj do prikrývky a vankúšov, ktoré sú určené ľuďom s alergiou. Existujú tiež špeciálne protiroztočové povlaky na vankúše a prikrývky.

 

Domáce roztoče majú radi aj veľké vlhko, strážte si preto, aby relatívna vlhkosť vzduchu vo vašej domácnosti bola maximálne okolo 50 %.


Ďalšie opatrenia, ktoré pomôžu uľaviť alergikovi na roztoče vo vašej domácnosti, je zaobstaranie kvalitného vysávača. Najlepšia voľba je určite vysávač s certifikáciou pre alergikov ECARF. Protialergický filter u modelu hilips Performer zadržuje viac než 99,9% částic - certifikát ECARF. Produkt je navyše vybavený technológiou minimálneho hluku pre tiché vysávanie. Hlučnosť pouhých 66 dB z neho robí jeden z najtichších vysávačov na trhu.

 

Philips ponúka okolo desiatok certifikovaných vysávačov. Pre každodenné upratovanie je tu tyčový vysávač. Pre dôkladný poriadok zvolte bezsáčkove, sáčkové alebo vysávač pre mokré vysávanie Philips 8000 Series Aqua Plus 3 v 1.

Philips 8000 Series Aqua Plus 3 v 1
XC8349/01

Sáčkový vysavač

Možnosť nadýchnuť sa čistého a zdravého vzduchu je pre alergického človeka zásadné. Pri alergií na roztoče je dôležité strážiť si optimálnu vlhkosť vzduchu. To automaticky zaistí kvalitný zvlhčovač vzduchu, ktorý stráži správne hodnoty zvlhčenia vzduchu a automaticky reaguje na zmeny. Úplnou nutnosťou je však čistička vzduchu s certifikáciou pre alergikov ECARF s veľmi jemným filtrom, ktorý je schopný roztoče zachytiť. Je tak inteligentný, že vie dokonca aj reagovať na zmeny vo vzduchu a zvýšiť výkon, pokiaľ sa vo vzduchu vyskytuje viac alergénov. Skvelou možnosťou je kombinácia oboch prístrojov v jednom, ktorá obsahuje všetky funkcie oboch prístrojov. Kombinovaná čistička a zvlhčovač vzduchu je veľmi užitočné 2v1, ktoré umožňuje alergikovi konečne sa poriadne nadýchnuť.

Kombinovaná čistička a zvlhčovač vzduchu 2v1 AC2729/50

Kombi

Produkty vhodné pre alergikov

You are about to visit a Philips global content page

Continue

You are about to visit a Philips global content page

Continue

Naša lokalita sa najlepšie zobrazuje v najnovšej verzii prehľadávača Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox.