Horúce letné zľavy až 32 % na vybrané produkty Nakupovať
dni
hodiny
minúty
sekundy
Horúce letné zľavy až 32 % na vybrané produkty Nakupovať

Ako sa zbaviť zápachu z úst

Čo spôsobuje zápach z úst?


Zápach z úst je problém, s ktorým sa čas od času stretne každý. Odborne sa jedná o takzvanú halitózu, ktorá môže byť dôsledkom zlej starostlivosti o chrup, životného štýlu, alebo nevhodnej stravy. Rozšíreným omylom je, že zápach z úst pochádza zo žalúdka. Pravda ale je, že približne 90 % prípadov v skutočnosti vzniká v ústach. Sám o sebe nie je zápach z úst považovaný za vážny zdravotný problém, ale môže nás obťažovať v spoločnosti a môže byť predzvesťou vážnejších problémov. Poradíme vám, ako tomu predchádzať, pretože ústny sprej na zápach z úst, alebo obyčajná žuvačka skutočne nestačia a dlhodobo svieži dych a problém iba krátkodobo maskujú.

Zápach z úst a jeho príčiny


Zápach z úst vzniká ako dôsledok metabolizmu baktérií žijúcich v ústnej dutine. Baktérie sa živia jednoduchými sacharidmi (cukrami) z našej stravy, ktoré následne premieňajú na nebezpečné organické kyseliny. Spoločne s tým vznikajú aj ďalšie odpadové látky a toxíny, napríklad páchnuce zlúčeniny síry, ktoré poznáte práve pri zacítení zápachu z úst. Ďalším vinníkom zápachu z úst môže byť aj suchosť v ústach. Alkohol, káva a užívané lieky môžu vysúšať ústnu dutinu, takže vzniká vhodné prostredie pre rast baktérií. Ďalšou príčinou je nedostatočný pitný režim behom dňa zahrňujúci predovšetkým čistú vodu alebo fajčenie.

Hlavica na čistenie jazyka

Čištění jazyka

Ako sa zbaviť zápachu z úst


Keď si dáte žuvačku, môžete mať pocit, že ste sa o zápach z úst postarali, ale len ste ho na chvíľu zamaskovali. Aby ste zvíťazili nad zápachom z úst, musíte nájsť jeho zdroj – baktérie, ktoré žijú v ústnej dutine, obzvlášť na zuboch a ďasnách a tiež na jazyku. Kompletná každodenná ústna hygiena je jedným z dôležitých spôsobov ako množstvo zapáchajúcich baktérií obmedziť. Myslíme tým efektívne a šetrné čistenie zubov, medzizubných priestorov, čistenie jazyka a výplachy úst. Súčasťou v boji zo zápachom s úst sú aj preventívne prehliadky u zubného lekára a starostlivosť dentálnej hygieničky. To zaistí prípadnú terapiu vzniknutých ochorení, ktoré zo sebou nepríjemný zápach taktiež nesú.

Ako odstrániť zápach z úst navždy


Každému niekedy môže zapáchať z úst. Či už je to len ranný zápach z úst, alebo trvalejší problém, ide o problém, ktorý vás môže uviesť do rozpakov a taký acetónový dych nie je príjemný ani vášmu okoliu. Acetónový zápach z úst u detí riešte predovšetkým tým, že im vštiepite správne hygienické návyky a zdravý pitný režim. Starať sa deti musia nielen o zuby a ďasná, ale aj o medzizubné priestory a jazyk.


Pokiaľ vás trápi silný zápach z úst, aj keď sa správne a kompletne staráte o ústnu hygienu, potom navštívte svojho zubára, pretože problém môže byť aj niekde inde. Pokiaľ viete, že ste hygienu veľmi zanedbali, ale chcete začať bojovať so zápachom z úst, potom navštívte hygieničku, ktorá vám zuby dokonalo vyčistí. Potom sa o zuby začnite starať sami. Vyhnite sa fajčeniu, káve a sladkostiam. Následná kompletná každodenná ústna hygiena je najlepším spôsobom, ako na zápach z úst a bonusom budú aj krásne a zdravé zuby a ďasná.

Sonicare Prestige

Ďalšie tipy pre správnu ústnu hygienu


Ako na zápach z úst u dospelých aj u detí už viete. Prečítajte si naše tipy, ako docieliť krásnych a zdravých zubov.
 

You are about to visit a Philips global content page

Continue

You are about to visit a Philips global content page

Continue

Naša lokalita sa najlepšie zobrazuje v najnovšej verzii prehľadávača Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox.