Testujeme: Čističky vzduchu

  Sledujte s nami, čo dokáže čistička vzduchu

Alergia nie je žiadna zábava. Kýchanie, nádcha, opuchnuté a slziace oči dokážu nepekne potrápiť. Svoje o tom vie aj rodina Matouškových, ktorým sme venovali čističku vzduchu. V našom seriáli môžete sledovať, či zdravý vzduch doma dokáže naozaj pomôcť s alergiami.

Predstavenie rodiny

 

Matouškoví žijú v Prahe, na kopci, v dosahu rušnej dopravnej spojky. Okrem otca majú alergiu všetci, najčastejšie na prach a peľ. Ani pravidelné upratovanie doma nestačí, a tak musia brať lieky na alergiu. Vybrali sme pre nich čističku vzduchu Philips, ktorá odstráni 99,97% všetkých škodlivých častíc a má špeciálny režim proti alergénom. Čistička má funkciu tichého režimu, preto môžu rodičia umiestniť čističku na noc do izby k deťom.

Jak je znečištěný vzduch v místnosti?

Skúsenosti s čističkou vzduchu Philips po 1. mesiaci

 

Už po prvom mesiaci vidia Matouškoví veľké zmeny a po čistení predfiltra čističky boli prekvapení, koľko prachu sa v ňom zachytilo. Deťom ju dávajú do izby a aj kvôli tomu ich takmer netrápi ranná nádcha. Pľúcna lekárka a alergologička MUDr. Zuzana Vančíková, CSc. potvrdzuje, že čistička vzduchu môže zlepšiť kvalitu života aj spánku. Ak aj nemáme doma rastliny, ktoré by alergény produkovali, prenášame ich na oblečení, vo vlasoch a samozrejme sa dostávajú dovnútra oknami a dverami. Alergikom na peľ výrazne pomôže, keď sa aspoň doma s alergénmi nestretnú a organizmus má šancu si oddýchnuť.

Vzduch po 1. týdnu

Ako je to s čističkami vzduchu?


Pľúcna lekárka a alergologička MUDr. Zuzana Vančíková, CSc. a odborník na kvalitu vzduchu RNDr. Jan Hovorka, Ph.D sa zhodnú na tom, že by sme určite mali riešiť kvalitu vzduchu doma, pretože nemôžeme zabrániť prieniku znečisteného vzduchu zvonku dovnútra. Najnebezpečnejšie sú vraj častice veľké asi 50 nanometrov (predovšetkým splodiny), ktoré sa nezachytávajú iba v pľúcach, no môžu preniknúť až do mozgu.

 

Okrem dýchacích problémov ich nadbytok môže spôsobiť mŕtvicu alebo infarkt. Doktorka Vančíková dopĺňa, že čistička vzduchu sa vyplatí každému, kto nežije v úplne čistom prostredí a alergikom sa naozaj uľaví. Neplatí to, že si na alergény zvykneme, ani to, že sa „odnaučíme“ dýchať znečistený vzduch a stret s realitou vonku nás prekvapí natoľko, že ochorieme.

Jak se to má s čističkami

Zhoršená kvalita ovzdušia

 

Matouškoví si účinky čističky vzduchu pochvaľujú aj počas jesene, kedy sa kvalita vzduchu každoročne zhoršuje. Kvôli tomu, že čističku nechávajú deťom v izbe, ich toľko netrápi ranný kašeľ. Odborník RNDr. Jan Hovorka, Ph.D vysvetľuje, prečo sa nám na jeseň a v zime horšie dýcha. Zhoršená kvalita ovzdušia sa týka hlavne ohrozených skupín ako sú deti, starší a chorí ľudia. Predovšetkým tým sa odporúča počas ranných hodín obmedziť fyzickú aktivitu vonku, doma vyvetrať krátko a intenzívne a vzduch potom vyčistiť čističkou vzduchu.

Zhoršená kvalita vzduchu na podzim

Zdravší vzduchu pre Matouškových


Matouškoví trpia alergiou už od detstva. Väčšinu roku kýchajú a keď na jar všetko kvitne, nemôžu ísť v pokoji ani na výlet do prírody. Čističku vzduchu nikdy nemali a tešia sa, že ju vyskúšajú. A hlavne – nemôžu sa dočkať toho, že sa im bude doma lepšie dýchať.

Romana

Romana

Od detstva ju trápia alergie na peľ, trávy a prach

Aleš

Aleš

Alergik nebol, ale na jar sa mu horšie dýcha

Davídek

Davídko

Alergik na prach, trávu a brezu

Týnka

Týnka

Alergická na prach, psy a mačky

Čistička vzduchu Philips Dual Scan   

AC3858/50 

Čistý vzduch bez alergénov

Čistička vzduchu
Filtruje 99,97 % částic

Odstráni 99,9% alergénov

Účinnosť čističky testovala Prírodovedecká fakulta Univerzity Karlovej v Prahe

Vhodné pro místnosti do 37 m2

Čistý vzduch bez alergénov do 6 minút vďaka vysokému výkonu

Filtr

Nepretržite stráži kvalitu vzduchu u vás doma a okamžite odhalí alergény

Filtr

Extrémne tichý nočný režim pre nerušený spánok

Tento produkt už nie je dostupný

Čistička vzduchu

Kvalitu vzduchu u vás doma ovplyvňuje mnoho faktorov


I keď doma pravidelne upratujete, bežné každodenné činnosti zdravému a čistému vzduchu neprospievajú. Pozrite sa na to, čo ho znečisťuje najviac.

Výpary

Výpary z varenia

Čerstvé květiny

Čerstvé kvetiny

Domácí mazlíčci

Domáce zvieratká

Velká prašnost

Veľká prašnosť

Je vzduch horší na rušnej ulici alebo u vás doma?


Viete, že vzduch doma môže byť menej kvalitný ako vzduch uprostred dopravnej špičky? Pozrite sa, aké hodnoty sme namerali v spolupráci s Laboratórioum pre štúdium kvality ovzdušia na Prírodovedeckej fakulte Karlovej univerzity.

Jak je znečištěný vzduch v místnosti?

You are about to visit a Philips global content page

Continue

You are about to visit a Philips global content page

Continue

Naša lokalita sa najlepšie zobrazuje v najnovšej verzii prehľadávača Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox.