Philips narodeniny! 20 % zľava na vybrané produkty Nakupovat
dni
hodiny
minúty
sekundy
Philips narodeniny! 20 % zľava na vybrané produkty Nakupovat
Sleep air

Ako na zdravý spánok? 
Základom je čistý vzduch a vhodná teplota v spálni

  Spánok významne ovplyvňuje kvalitu nášho života a našu fyzickú aj psychickú kondíciu. Trápi vás ťažké zaspávanie, časté prebúdzanie, bolesti hlavy či únava? Nezúfajte, vo väčšine prípadov môžete kvalitu svojho spánku ovplyvniť sami. Zistite, aké zásady spánkovej hygieny by ste mali dodržiavať a ako v spálni jednoducho vytvoríte ideálne prostredie s perfektne čistým vzduchom pre pokojný a hlboký spánok.   

  Zoznámte sa s pravidlami spánkovej hygieny 

   

  Hovoríte si pri každodennom ponocovaní, že si to cez víkend vynahradíte? Potrebujete pred spaním ešte omrknúť aktuálne príspevky na sociálnych sieťach? Majte stále na pamäti, že všetky malé aj veľké zlozvyky znižujú výslednú kvalitu spánku. A spánok ako taký, či sa nám to páči alebo nie, je z biologického hľadiska nenahraditeľný.

  Denné pravidlá


  Pravidlá spánkovej hygieny môžeme rozdeliť na denné a večerné, prípadne nočné. Možno vás to prekvapí, ale aj činnosti prebiehajúce počas dňa ovplyvňujú váš spánok. Základné pravidlo každého dňa preto znie jednoducho – unaviť sa! Dostatok aktívneho pohybu pomáha ku kvalitnému spánku, vybijete vďaka nemu prebytočnú energiu a vyčistíte si hlavu.


  A čoho sa naopak vyvarovať? Zabudnúť by ste mali na konzumáciu tučných a sladkých jedál, fajčenie, pitie energetických nápojov a alkoholu, a to ako počas dňa, tak aj večer. 

  Zdravý spánek s čističkou vzduchu

  Večerné pravidlá

   

  Cieľom večerných pravidiel spánkovej hygieny je ukolísať vás k pokojnému spánku. Preto by ste organizmus nikdy nemali zbytočne zaťažovať, napríklad maškrtením tesne pred spaním alebo náročnými fyzickými aktivitami. 


  Pred spaním by ste mali tiež obmedziť sledovanie televízie, počítačov a telefónov. Tzv. modré svetlo z monitorov totiž výrazne znižuje kvalitu spánku. Zjednodušene povedané, žiarenie z displejov hovorí vášmu mozgu, že je deň, a teda nie je ešte čas ísť spať. Tým sa dostávate do bludného kruhu ospalosti a nemožnosti zaspať. 


  Snažte sa chodiť spať vždy v rovnakom čase, náhle zmeny v režime môžu spôsobiť, že aj tak nezaspíte. V prípade, že uvedené pravidlá dodržujete, ale napriek tomu sa cítite nadmerne unavení, nesústredení a podráždení, vyhľadajte špecialistu na spánok. 

  Ako vytvoriť v spálni ideálne podmienky pre zdravý spánok

   

  Aby bol spánok naozaj regeneračný a hlboký, musíte tomu prispôsobiť aj prostredie, v ktorom spíte. Na kvalite spánku sa podpisuje najmä čistota vzduchu, teplota a vlhkosť v spálni. 

  Ideálna teplota na spanie

   

  Izbová teplota by v noci mala byť nižšia, teda medzi 16 až 18°C, maximálne do výšky 20°C. Telo zakryté prikrývkou si uchováva telesnú teplotu, ale hlava je vystavená chladu, čím dochádza k lepšiemu prekrveniu mozgu a urýchleniu regeneračných procesov v tele. Nízka teplota v spálni vám pomôže ľahšie zaspať, lepšie spať a navyše tým posilňujete svoj imunitný systém. 

  Ideálna vlhkosť vzduchu na spanie 

   

  Odporučená vlhkosť v byte je v zime 45 až 60 % relatívnej vlhkosti a v lete od 40 do 55 %. Pokiaľ je vlhkosť v miestnosti príliš nízka, trpia vaše dýchacie cesty a môžu vznikať zdravotné problémy, napríklad ochorenie horných a dolných dýchacích ciest, pálenie očí a migrény. Naopak, pri príliš vlhkom vzduchu hrozí vznik plesní. 

  Ideálna vlhkosť vzduchu na spanie

  Čistý vzduch je kľúčom ku kvalitnému spánku


  Ideálnu teplotu a vlhkosť v izbe docielite najmä dostatočným vetraním a zvlhčovaním vzduchu. Problémom však môže byť, ak bývate v oblasti so znečisteným ovzduším a početnými alergénmi. Vetranie v takom prípade nemusí vždy znamenať, že vpúšťate do domu čistý vzduch.


  Napriek tomu, že sa emisie škodlivých látok stále riešia, väčšina ľudí aj dnes žije v nevyhovujúcom prostredí. Znečistené ovzdušie pritom rozhodne netrápi iba domácnosti v priemyselných oblastiach či v blízkosti rušných komunikácií. Znečisťujúce látky sú všade okolo nás, nemusíte ich vôbec vidieť ani cítiť, napriek tomu vám každý večer znemožňujú odobrať sa do ríše snov.

  Ako sa čistota vzduchu podpisuje na vašom spánku

   

  Znečistený vzduch môže výrazne zhoršiť kvalitu spánku, škodlivé látky sa totiž usadzujú v tele, zhoršujú dýchanie a spomaľujú regeneračné procesy. Vy sa tak môžete v noci často prebúdzať s bolesťami hlavy či podráždenými sliznicami, ráno ste neodpočinutí a bez energie.


  Zvlášť u alergikov a astmatikov môže zlý vzduch viesť k prehĺbeniu ich zdravotných problémov. Pokiaľ vás trápi nízka kvalita ovzdušia, alebo chcete jednoducho urobiť niečo pre svoje zdravie či zdravý spánok vašich detí, riešením je kvalitná čistička vzduchu. 

  Prístroje pre čistý vzduch v domácnosti 

   

  Čističky vzduchu sú najefektívnejším spôsobom, ako ľahko a rýchlo docieliť ideálne ovzdušie v spálni i celej domácnosti. Čistička vzduchu Philips 4000i Series zachytí a odstráni až 99,97 % nežiaducich pevných častíc i plynov, ako sú prach, alergény, roztoče, smog, spóry plesní, aerosóly, dym, baktérie či vírusy. Trojstupňová filtrácia si poradí aj s ultrajemnými časticami s veľkosťou iba 0,003 mikrónov a zápachmi. 


  Philips 4000i Series vyčistí vzduch v spálni s rozlohou 20 m2 iba za 6 minút a poradí si aj s veľkými miestnosťami až 60 m2. Inteligentné snímače zaistia, že čistenie vzduchu bude prebiehať úplne automaticky podľa aktuálnej miery znečistenia. Samozrejmosťou je jednoduché ovládanie, prepojenie s inteligentnou aplikáciou, prehľadný displej s informáciami o kvalite ovzdušia v reálnom čase a elegantný dizajn, ktorý zapadne do každej domácnosti. V noci čistička vzduchu zníži hlučnosť a vyžarované svetlo na minimum, takže o nej nebudete vôbec vedieť. 

  Odporúčané čističky vzduchu Philips 

  Zvlhčovače vzduchu naopak udržujú ideálnu vlhkosť v izbe. Odparovacie technológie zamedzujú šíreniu baktérií a bieleho prachu z minerálov, vápnika a horčíka, ktoré voda obsahuje. Moderné prístroje samy vyhodnocujú potrebnú intenzitu zvlhčenia vzduchu. Nočný režim redukuje vyžarované svetlo a hluk, aby bol váš spánok nerušený.

  Odporúčané zvlhčovače vzduchu Philips 

  V ponuke sú tiež kombinované prístroje, ktoré sa dokážu postarať ako o vyčistenie vzduchu, tak o jeho zvlhčenie.

  Odporúčané kombi čističky vzduchu Philips 

  You are about to visit a Philips global content page

  Continue

  You are about to visit a Philips global content page

  Continue

  Naša lokalita sa najlepšie zobrazuje v najnovšej verzii prehľadávača Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox.