Oslávme spolu Deň matiek! Zľavy až 25 % Osobná starostlivosť
dni
hodiny
minúty
sekundy
Oslávme spolu Deň matiek! Zľavy až 25 % Osobná starostlivosť

Nádcha dojčaťa

Z nádchy si my dospelí robíme tak trochu srandu a zľahčujeme jej priebeh. Keď sa ale upchá noštek malému bábätku, ide o oveľa závažnejší problém. Každý taký problém sa ale dá zvládnuť. Stačí sa obrniť trpezlivosťou a vedieť, ako na to.

 

Slzavé očičká, voda alebo hlieny vytekajúce z nosa, chrčanie, problém s dýchaním pri pití mlieka a nepokojné noci. Pripomína vám to momentálny obraz vašej domácnosti? Tak to vaše dieťatko stretla nádcha. Je to preň zložitejšia situácia než pre nás dospelých, pretože sa ešte samo nevie vysmrkať a dýchať ústami je tiež skoro nemožné. Ak ide o klasickú nádchu z nachladnutia, mala by byť do týždňa až 10 dní preč. Ak sa však váš chlapček alebo dievčatko trápi dlhšie, môže ísť o nádchu chronickú alebo nádchu zadnú, kde už môže byť pôvodcom vírus či infekcia. Zadnú nádchu u bábätka poznáte tak, že nejde odsať a trvá dlhšie než týždeň.

Navštíviť pediatra, alebo nie?


Ak ide len o klasickú nádchu u bábätka, tak bude stačiť, keď lekárovi zavoláte a podľa veku dieťaťa sa dohodnete, aké liečebné prostriedky použijete. Ak však ide o dlhotrvajúcu nádchu sprevádzanú teplotami, kašľom alebo bolesťou ucha, rozhodne s návštevou neotáľajte.

Odsávačka do nosa – vaše spása


Bude to ešte nejaký ten rok trvať, než sa dokáže vaše bábätko svojej nádchy zbaviť vysmrkaním. Do tej doby mu musíte pomôcť vy. Najlepším prostriedkom je pre tento prípad odsávačka nosných hlienov, ktorú kúpite v každej lekárni. Na výber máte medzi klasickou ručnou a medzi odsávačkou hlienov na vysávač.

 

Prvý spomínaný typ funguje na princípe dvoch hadičiek, z ktorých jedna poputuje k vám do úst a druhá do nosnej dierky dojčaťa. Môžete sa ale stretnúť aj s balónikovou ručnou odsávačkou hlienov, ktorú ponúka i Philips Avent v súprave na starostlivosť o dieťa.

 

Je asi jasné, o akú nepríjemnú procedúru pre dieťa pôjde, pripravte sa teda na to, že sa bude z plných pľúc a síl brániť. Pravdepodobne budete potrebovať pomoc druhej osoby, ktorá vám bude dieťa držať.

 

Medzi mamičkami je však obľúbenejšia odsávačka, ktorá sa dá napojiť na vysávač. Nebojte sa, bábätku nemôže ublížiť vďaka špeciálnemu regulátoru. Ide o efektívnejšie zbavenie nosíka prebytočného hlienu, než keď ho iba vysávate ústami. Nie vždy však so sebou vysávač máte, na cesty sa teda viac hodí odsávačka manuálna.

„Bolo to ako naschvál. Sotva sme dorazili na dovolenku, Beátka dostala strašnú nádchu. Čo je úplne to posledné, čo si v januári na horách prajete. Ale tak trochu tušíte, že by sa to mohlo stať. A pretože my mamy sme vždy na všetko pripravené, odsávačku na vysávač sme so sebou mali. Pri rannom upratovaní sme poprosili izbovú službu, či by nám na chvíľu nepožičala vysávač. A to nám zachránilo život. A tiež dovolenku“, hovorí mamička Petra, ktorá na nosnú odsávačku nedá dopustiť.

 

Nech už si vyberiete odsávanie ústami alebo vysávačom, vždy majte na pamäti, že ide o mechanickú činnosť, ktorá tiež môže nádchu zhoršiť. Ak by ste odsávali zbytočne často, môže to sliznicu ešte viac zduriť a nádchu u batoliat zhoršiť. Odsávajte napríklad pred spánkom, ráno po prebudení alebo ak jasne vidíte, že má dieťa plný nos. Po odsávaní nezabudnite nos zvlhčiť špeciálnym slaným roztokom z lekárne. Predáva sa v spreji alebo v ampulkách.

Ako môžem dieťaťu pomôcť?


Okrem odsávania existujú ešte ďalšie spôsoby, vďaka ktorým môžete plnému nosíku uľaviť.

 

Podopretie postieľky

Predné nohy detskej postieľky môžete podoprieť napríklad knihami tak, aby hlava dojčaťa bola vyššie než telo. Vďaka tomu sa tak nebudú hlieny, ktoré spôsobujú časté budenie, držať v krku. 

  

Zvlhčovanie vzduchu

Najväčším nepriateľom nádchy je prekúrená miestnosť a suchý vzduch. Naopak vlhký vzduch pomôže zmierniť opuch nosnej sliznice, preto sa odporúča často vetrať, stiahnuť kúrenie alebo naň priamo položiť mokrý uterák. Dobrým pomocníkom bude tiež zvlhčovač vzduchu alebo difuzér s éterickými olejmi.  

 

Nosné kvapky

S nimi buďte veľmi opatrní. Pediatri vám ich predpíšu až keď nádcha trvá skutočne dlho alebo ak pôjde o vírusový pôvod. V prípade klasickej nádchy postačí roztok zo slanej vody, ktorý môžete dieťaťu striekať do nosa i niekoľkokrát denne alebo preventívne. Kúpite ho v lekárni a nebýva obmedzený vekom.

Ako na prevenciu?


Máte ešte v živej pamäti preplakané noci s plným nosom a neviete, ako zamedziť tomu, aby sa to budúci mesiac zase neopakovalo? Rád existuje hneď niekoľko. Dieťaťu budujte odolnosť. Choďte často von aj v prípade, že nie je úplne priaznivé počasie. Primerane ho obliekajte, nesmie prechladnúť, ale ani sa spotiť. Ako prevenciu môžete používať soľný roztok, ktorým nos vyčistíte. A nebojte sa kolektívov. Síce tu existuje vyššia pravdepodobnosť, že dieťa niečo chytí, ale niekde si obranyschopnosť vybudovať musí.

 

Prosím, berte na vedomie, že informácie poskytnuté v týchto článkoch sú všeobecné rady a nemali by byť zamieňané s radami lekára. Ak vy, vaše bábätko alebo niekto z vašej rodiny trpíte závažnými alebo dlhotrvajúcimi symptómami, alebo potrebujete konkrétnu radu od odborníka, tak sa, prosím, obráťte na odbornú lekársku starostlivosť. Philips AVENT nie je zodpovedný za žiadne škody spôsobené nakladaním s informáciami poskytnutými na týchto webových stránkach.

Odporúčané cumlíky Philips Avent

You are about to visit a Philips global content page

Continue

You are about to visit a Philips global content page

Continue

Naša lokalita sa najlepšie zobrazuje v najnovšej verzii prehľadávača Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox.