*Kvíz neslúži ako náhrada stanovenia diagnózy. Diagnózu môže určiť iba príslušný lekár.
Spánkové apnoe je bežná porucha spánku, ktorá je charakterizovaná opakovanými prerušeniami dýchania počas spánkového cyklu. Tieto prerušenia (apnoe) sú spôsobené uvoľnením mäkkého tkaniva v dýchacích cestách, ktoré zabraňuje vstupu vzduchu do pľúc.
vzduchu do a z pľúc.
Ochabnuté svalstvo dýchacích ciest, veľký jazyk, obezita a ďalšie faktory môžu spôsobiť uvoľnenie mäkkého tkaniva a zabraňovať dýchaniu.
Chrápanie môže byť viac než len otravné – môže ohrozovať vaše zdravie. Vyskúšajte náš kvíz* s 9 otázkami a zistite, či patríte do rizikovej skupiny.
*Kvíz neslúži ako náhrada stanovenia diagnózy. Diagnózu môže určiť iba príslušný lekár.
môžu súvisieť s polohou tela pri spánku.
Pri spánku na chrbte sú horné
dýchacie cesty najužšie.
môže uvoľniť dýchacie cesty a vrátiť
dýchanie do normálu.
Nočné symptómy
Denné symptómy
Neliečené spánkové apnoe môže mať závažné krátkodobé aj dlhodobé riziká vrátane týchto*:
mayoclinic.org/diseases-conditions/sleep-apnea/basics/complications/con-20020286
* Mayo Clinic, „Sleep Apnea Complications,“ august 2015. Dostupné z:
*Kvíz neslúži ako náhrada stanovenia diagnózy. Diagnózu môže určiť iba príslušný lekár.
Ak máte podozrenie na spánkové apnoe, je dôležité navštíviť lekára, ktorý vám položí sériu
otázok, čím stanoví potenciálnu mieru rizika, vykoná testy, aby ste mohli čo najskôr začať s liečbou
a využívať výhody zdravšieho života.
Vyskúšajte si kvíz príznakov spánkového apnoe na zistenie potenciálnej miery rizika ešte pred
návštevou vášho lekára*. Výsledky si môžete vytlačiť a konzultovať s lekárom pri prvej návšteve.
Návšteva u praktického lekára, ktorý vám položí sériu otázok, aby určil pravdepodobnosť, že trpíte spánkovým apnoe. Rovnako sa s ním môžete porozprávať o výsledkoch vášho kvízu príznakov spánkového apnoe.
Ak si váš lekár myslí, že môžete trpieť spánkovým apnoe, odporučí vám, aby ste sa obrátili na spánkového špecialistu, ktorý s vami naplánuje diagnostiku spánkového apnoe pomocou
spánkovej štúdie.
Ak vám bude diagnostikované spánkové apnoe, zistite si viac
o našej produktovej rade Dream Family na liečbu spánkového apnoe a vyberte si zariadenie, ktoré vám najviac vyhovuje.
Mýtus: Myslím si, že sa v spánkovom laboratóriu nevyspím.
Fakt: Tieto obavy má väčšina ľudí a väčšina z nich bez problémov zaspí.
Teofilo Lee-Chiong, MD, hlavný lekár, Philips Healthcare Solutions
Index apnoe a hypopnoe (AHI) je najdôležitejšie číslo vo vašej spánkovej štúdii. Predstavuje počet apnoe (dýchanie je na krátky čas prerušené) a hypopnoe (dýchanie je na krátky čas utlmené) za hodinu spánku.
AHI <5 | Normálne |
5<AHI <15 | Mierne štádium |
15<AHI <30 | Stredne-ťažké štádium |
AHI >30 | Ťažké štádium |
Obštrukčné spánkové apnoe je stav, v ktorom osoba v priebehu noci opakovane prestane dýchať. Dýchanie sa zastaví preto, že hrdlo alebo dýchacie cesty sa zablokujú (sploštia) a vzduch prestane prúdiť do pľúc. Spánok sa naruší, výsledkom čoho je nadmerná ospalosť alebo únava v priebehu dňa.
– viac tkaniva v zadnej časti dýchacích ciest, napríklad zväčšené mandle – zníženie napätia vo svaloch, ktoré udržiavajú dýchacie cesty otvorené – zapadnutie jazyka, ktoré spôsobí uzatvorenie dýchacích ciest
Odporúčame vám absolvovať vyšetrenie u spánkového špecialistu. Absolvujte spánkovú štúdiu. Spánková štúdia poskytne lekárovi informácie o vašom spánku a dýchaní počas neho. Tieto informácie pomôžu lekárovi určiť vašu diagnózu a navrhnúť možnosti liečby.
Neliečené spánkové apnoe môže prinášať závažné krátkodobé aj dlhodobé zdravotné riziká, vrátane týchto: – vysoký krvný tlak, – diabetes 2. typu – automobilové nehody a pracovné úrazy súvisiace s únavou,
– ochorenie srdca a infarkt,
– mŕtvica,
– nižšia kvalita života.
Najčastejšou formou liečby je terapia použitím pretlaku v dýchacích cestách (PAP). Ide o neinvazívny postup, ktorý v prípade, ak sa používa podľa predpisu, dokáže pomôcť pri príznakoch. Menej často sa používa chirurgický zákrok alebo orálne prístroje, ktoré môžu byť v niektorých prípadoch účinné. Každý liečebný plán by mal zahŕňať zníženie hmotnosti (podľa potreby), fyzické cvičenia a abstinenciu alkoholu, sedatív a hypnotík.
Terapia PAP poskytuje kontinuálny pozitívny tlak v dýchacích cestách (Continuous Positive Airway Pressure, CPAP), jemne vháňa prúd vzduchu cez tvárovú masku tak, aby dýchacie cesty ostali počas spánku otvorené. Výsledok: – dýchanie je počas spánku pravidelné, – chrápanie ustane, – obnoví sa pokojný spánok, – zvýši sa kvalita života, – obmedzí sa riziko vysokého krvného tlaku, ochorenia srdca, infarktu, mŕtvice, nehôd za volantom a pracovných úrazov.
– hlasné alebo prerušované chrápanie – preukázateľné pauzy v dýchaní – dusenie sa alebo lapanie po dychu počas spánku – nepokojný spánok – časté návštevy toalety
– ranné bolesti hlavy – nadmerná denná únava – nedostatočná koncentrácia – depresia alebo podráždenosť – zaspávanie počas bežných činností
– Nadmerná hmotnosť/obezita – Krátky, široký krk – Veľký jazyk – Nadmerný podiel tkaniva alebo zhluky v dýchacích cestách
Väčšina pacientov, ktorí dôsledne dodržujú PAP terapiu, môžu pozorovať nasledujúce výhody: – zvýšená úroveň energie a pozornosti, – menej ranných bolestí hlavy, – menšia podráždenosť, – lepšia pamäť, – zvýšená schopnosť cvičenia, – nižší krvný tlak, – nižšie riziko mŕtvice a srdcového infarktu, – vyššia efektívnosť činností doma a v práci, – vyššia celková kvalita života.
Konktaktujte nás na našej e-mailovej adrese: src-sk@philips.com
Literatúra Len na informačné účely, nenahrádza pokyny lekára.
You are about to visit a Philips global content page
Continue