CPAP verzus ústny chránič: ktorá terapia spánkového apnoe je pre vás správna?

 

Stále ste unavení a váš partner sa sťažuje na vaše chrápanie. Kladiete si otázku, či trpíte spánkovým apnoe? A znamená to, že musíte používať zariadenie CPAP?

 

Jediným spôsobom, ktorý vám prezradí, čí spánkovým apnoe trpíte alebo nie, je absolvovanie odborného vyšetrenia. Ak sa podozrenie potvrdí, terapia CPAP nie je jedinou dostupnou liečbou. K dispozícii je aj mnoho orálnych zariadení, ktoré sa často nazývajú ústne chrániče.

 

Zariadenia CPAP

 

Spánkové apnoe je charakterizované opakovanými prerušeniami dýchania počas spánku. Dochádza k nim vtedy, keď sa počas spánku uvoľní svalstvo hrdla do takej miery, že tkanivo úplne zmäkne a zablokuje dýchacie cesty.

 

CPAP (skratka výrazu „kontinuálny pretlak v dýchacích cestách“) je zlatý štandard liečby spánkového apnoe. V rámci tejto liečby má pacient nasadenú masku pripojenú k zariadeniu CPAP, ktoré slúži na prívod vzduchu s vyšším tlakom do hrdla pacienta, vďaka čomu nedôjde k zablokovaniu dýchacích ciest.

 

Existuje dostatok dôkazov o tom že kontinuálny pretlak v dýchacích cestách funguje. Pomáha ľuďom, aby lepšie spali, cítili sa lepšie a mali menej komplikácií spôsobených spánkovým apnoe. Americká akadémia spánkovej medicíny vo svojich usmerneniach silno odporúča používanie terapie CPAP na liečbu spánkového apnoe u dospelých pacientov.

 

Orálne prístroje

 

Orálne prístroje sú ústne pomôcky, ktoré pacient nosí počas spánku. Slúžia na nastavenie správnej polohy a podpory čeľuste, aby nedošlo k zablokovaniu dýchacích ciest. Ako uvádza Americká dentálna asociácia, existujú dôkazy, že tieto pomôcky dokážu liečiť miernu až stredne závažnú formu apnoe.

 

Upozornenie: je dôležité, aby orálnu pomôcku prispôsobil zubný lekár. Nevhodne nasadené ústne chrániče môžu spôsobovať problémy s čeľusťami alebo meniť polohu zubov.

 

Kedy orálne pomôcky fungujú najlepšie?

 

Zariadenia CPAP a orálne pomôcky môžu byť správnym riešením pre konkrétnych pacientov. Ako sa teda dozviete, ktoré riešenie je vhodné práve pre vás?

 

Práve na túto otázku sa zamerala jedna nedávna štúdia. Zúčastnilo sa na nej viac ako 90 pacientov so spánkovým apnoe a identifikovala dve črty u tých pacientov, u ktorých existovala najvyššia pravdepodobnosť prínosu používania orálnych pomôcok:

  • Mierny (nie závažný) kolaps hrdlového tkaniva
  • Slabšie reflexné reakcie hrdlového svalstva

 

Na druhej strane, pacienti s črtami mozgu a pľúc, ktoré sa podieľali na ich spánkovom apnoe, neboli najvhodnejšími kandidátmi na používanie orálnych prístrojov. V prípade osôb s takýmito črtami (ako aj osôb so závažným kolapsom hrdlového tkaniva) táto štúdia odporúča používanie zariadenia CPAP.

 

Ako získať terapiu, ktorú potrebujete

 

Ak si myslíte, že trpíte spánkovým apnoe, obráťte sa na svojho lekára. Lekár vás môže odoslať na vyšetrenie k spánkovému špecialistovi, ktorý s vami naplánuje diagnostiku pomocou spánkovej štúdie – štandardný diagnostický test spánkového apnoe.

 

Ak trpíte týmto stavom a máte záujem o zariadenie CPAP alebo orálnu pomôcku, informujte o tom svojho lekára. Nebuďte však so svojím názorom dominantní. Môžu existovať rôzne faktory, vďaka ktorým môže byť jedna terapia lepšia než druhá.

Myslíte si, že trpíte spánkovým apnoe?

Kvíz neslúži ako náhrada stanovenia diagnózy. Diagnózu môže určiť iba príslušný lekár.

Naša lokalita sa najlepšie zobrazuje v najnovšej verzii prehľadávača Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox.