Keď sa vám narodí dieťa, pocity šťastia vystriedajú obavy, ako zvládnete svoju novú úlohu matky. Materstvo prináša nové výzvy, na ktoré je ťažké sa pripraviť. Každé dieťa a každý rodič má iné potreby, preto nezúfajte, ak sa vám veci nebudú dariť hneď. Stačí trochu cviku a trpezlivosti. V prvých týždňoch po pôrode sa snažte prikladať dieťa k prsníku naozaj často, aby ste podporili tvorbu mlieka a pomohli dieťaťu upokojiť sa tým, že bude v úzkom kontakte s matkou. Ak vaše dieťa počas dojčenia plače, pokúste sa zistiť príčinu a dodržiavať zásady správnej výživy dojčiacich matiek. Myslite aj na seba - ak je to možné, snažte sa čo najviac odpočívať a starajte sa o svoje prsia, aby ste sa vyhli nepríjemným komplikáciám. Základom úspešného dojčenia je samozrejme správna technika prisatia a vzájomná poloha matky a dieťaťa. Pri dojčení dbajte na svoje potreby a potreby svojho dieťaťa. Nájdite si tú polohu, ktorá bude najlepšie vyhovovať vám obom.
Jedným z najčastejších strašiakov nových matiek je dojčenie. Niektoré matky začnú dojčiť hneď po pôrode, iné musia počkať niekoľko týždňov alebo mesiacov, kým môžu svoje dieťa bez problémov dojčiť. Je to úplne normálne a rozhodne sa tým netreba stresovať.
Zoznámte sa so správnou technikou prisatia a s rôznymi polohami pri dojčení vo videách, ktoré sme pre vás pripravili v spolupráci s Českou spoločnosťou pôrodných asistentiek, Gynekologicko-pôrodníckou klinikou 1. LF UK a VFN v Prahe.
Niekedy sa stáva, že sa dieťa správne neprisaje k prsníku. Ako mu môžete pomôcť? Akonáhle dieťa vyšle signál, že je hladné, dotknite sa jemne bradavkou spodnej pery dieťaťa. Dieťa vysunie jazyk a vtiahne bradavku a časť dvorca do svojich úst. Pusinku by malo mať naozaj široko otvorenú, spodnú peru vysunutú von a nos zaborený do prsníka, avšak spôsobom, ktorý umožňuje voľné dýchanie.
Nesprávne prisatie spoznáte podľa toho, že sa dieťa nedotýka nosom a bradou vášho prsníka, ústa nemá úplne otvorené, prípadne saje iba bradavku a nie dvorec. Ďalším znakom nesprávneho prisatia sú zvuky mľaskania a srkania - počuť by ste mali iba prehĺtanie.
Ak sa dieťa nesprávne prisaje, vytiahnite mu prsník z úst a ponúknite mu ho znova.
Video dostupné len v českom jazyku.
Dojčenie musí byť komfortné pre vás aj vaše bábätko. Vyberte si teda tú polohu, ktorá najlepšie zodpovedá vašim individuálnym potrebám a telesným dispozíciám. Vo väčšine prípadov vám ku komfortnejšiemu dojčeniu pomôže dojčiaci vankúš.
Najčastejšou polohou je tzv. klasická a pri správnom nácviku je veľmi pohodlná pre matku aj dieťa. Okolo pása si položte dojčiaci vankúš, na ktorý uložíte dieťa na bok tak, aby bolo jeho bruško v kontakte s vaším. Ak dojčíte z ľavého prsníka, uchopte ľavou rukou prsník a pravou rukou jemným tlakom udržujte správnu polohu dieťaťa.
Dojčiť môžete aj v ľahu na chrbte tak, že si dieťa položíte na brucho. V tejto polohe vzniká tesný kontakt matky a dieťaťa a prehlbuje sa tak materské puto. Tieto polohy sú vhodné pre začiatky dojčenia.
Video dostupné len v českom jazyku.
Video dostupné len v českom jazyku.
Pre skúsenejšie matky, ktoré nemajú problém s dojčením, je vhodná tzv. poloha madony. Táto poloha je v sede a nepotrebujete k nej dojčiaci vankúš, preto možno týmto spôsobom dojčiť aj mimo domova. Ide o polohu, ktorá je podobná klasickej polohe, avšak dieťa spočíva na vašom predlaktí a musí sa samo prisať.
Nočné dojčenie si môžete uľahčiť polohou na boku na lôžku, keď dieťa leží na boku proti vám, a vy ho tak len jemne pridržujete v správnej polohe. Tu je však tiež nutné, aby dieťa samo udržalo prsník v ústach.
Video dostupné len v českom jazyku.
Video dostupné len v českom jazyku.
Ak máte dvojičky alebo väčšie prsníky, oceníte polohu na boku, pri ktorej máte dieťa položené na dojčiacom vankúši na boku tak, aby jeho nožičky smerovali k vašimu chrbtu. Dieťa tak leží okolo vášho pása a neprekážajú mu veľké prsia.. Dvojčatá môžete v tejto polohe dojčiť naraz. Pre ženy s malými prsiami je naopak vhodná poloha tanečníka, pri ktorej dieťa spočíva na vašom predlaktí a vaša ruka drží prsník tej istej strany. U žien s väčšími prsiami by táto poloha spôsobovala nevhodný záklon dieťaťa.
Video dostupné len v českom jazyku.
Video dostupné len v českom jazyku.
Najmä po cisárskom reze alebo po náročnom pôrode je vhodné pri dojčení znížiť napätie brušných svalov pokrčenými kolenami. Pre tieto situácie je vhodná poloha v polosede na lôžku, keď dieťa položíte na vankúš, ktorý máte na pokrčených kolenách.
Video dostupné len v českom jazyku.
Prosím berte na vedomie, že informácie poskytnuté v týchto článkoch sú všeobecné rady a nemali by byť zamieňané s radami lekára. Ak vy, vaše bábätko alebo niekto z vašej rodiny trpíte závažnými alebo dlhotrvajúcimi symptómami, alebo potrebujete konkrétnu radu od odborníka, tak sa prosím obráťte na odbornú lekársku starostlivosť. Philips AVENT nie je zodpovedný za žiadne škody spôsobené nakladaním s informáciami poskytnutými na týchto webových stránkach.
Elektrická odsávačka mlieka
SCF395/11
Elektrická odsávačka mlieka
SCF396/11
Manuálna odsávačka mlieka s fľašou
SCF330/20
Absorpčné vložky do podprsenky
SCF254/61
Kryty na bradavky
SCF153/03
Vrecká na uskladnenie materského mlieka
SCF603/25
You are about to visit a Philips global content page
Continue