Cvičenie a CHOCHP: vhodná kombinácia

 

Predpísanie cvičenia pre osoby, ktoré trpia chronickou obštrukčnou pľúcnou chorobou (CHOCHP) a majú problémy s dýchaním, sa môže zdať kontraproduktívne. Lekári však tvrdia, že cvičenie môže pacientom trpiacim CHOCHP výrazne pomôcť zvrátiť fyzické obmedzenia, ktoré sú dôsledkom ich neaktivity a nepohyblivosti.

 

„Cvičenie prospieva svalstvu, kardiovaskulárnemu systému, srdcu a krvným cievam,“ tvrdí dr. Norman Edelman, vrchný zdravotnícky poradca z Americkej pľúcnej asociácie.

 

Výsledok je ten, že na splnenie denných úloh alebo aktivít sa vyžaduje menší prísun kyslíka, čím sa obmedzuje záťaž pľúc.

 

Jednou z najjednoduchších a najúčinnejších foriem cvičenia je chôdza, ktorú môžete vykonávať vonku (v prípade dobrej kvality vzduchu) alebo vnútri na pohyblivých schodoch, páse a dokonca aj v nákupnom stredisku. Ak je chôdza príliš náročná, pokúste sa vykonávať menej náročné aktivity, napríklad zdvíhanie konzerv s polievkou (5 až 10-krát).

 

„Cvičiť môžete aj vtedy, ak máte vážnu dýchavičnosť a len s problémami dôjdete z postele do kúpeľne,“ uvádza Edelman. Časom sa vaša výdrž znásobí a znásobí sa aj množstvo aktivity, ktoré budete môcť vykonať.

 

Ak vám lekár predpísal kyslík, je vhodné, aby ste ho používali počas fyzickej aktivity.

 

Ak momentálne nemáte predpísaný kyslík, ale počas cvičenia lapáte po dychu, porozprávajte sa so svojím lekárom o možnosti absolvovania kyslíkového testu. Tento test dokáže zistiť, či vám počas cvičenia neklesá hladina kyslíka v tele a či používanie kyslíka pomôže zjednodušiť fyzickú aktivitu. „Niektoré osoby majú v tele dostatok kyslíka počas sedenia, ale nie počas cvičenia,“ podotýka Edelman.

 

Rovnako môže byť pre vás užitočné i použitie výdychomeru PersonalBest, ktorý meria intenzitu, akou sa dostáva vzduch z vašich pľúc.

 

Pre mierne až stredne pokročilé štádium CHOCHP s častejším kašľom a zvýšenou tvorbou hlienu vám lekár môže predpísať i lieky. A pre ich efektívnejšie podanie vám môžu pomôcť naše terapeutické zariadenia na inhalačnú terapiu - inhalátor InnoSpire Go alebo inhalačná komora OptiChamber Diamond.

 

Bez ohľadu na to, či máte predpísaný kyslík, je dôležité, aby ste poznali svoje limity. Keď je kvalita vzduchu vonku zlá, vykonávajte fyzické aktivity vnútri a necvičte počas prejavov ochorenia. Vždy, keď sa cítite vyčerpaní alebo nepohodlne, prestaňte cvičiť, dodáva Edelman.

 

Ak netušíte, aký typ cvičenia je pre vás správny alebo čo máte robiť, zvážte možnosť pľúcnej rehabilitácie a poproste vášho lekára o pomoc pri zostavení cvičebného plánu, ktorý bude vychádzať z vašich potrieb a schopností, vrátane stratégie dýchania, techniky šetrenia energiou a ďalších užitočných poznatkov.

 

Naša lokalita sa najlepšie zobrazuje v najnovšej verzii prehľadávača Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox.