Spánok ako prekvapivo účinný stimulátor našej výkonnosti?

 

Spánok skutočne môže byť jedným z najúčinnejších stimulátorov našej výkonnosti. Ak dostatočne nespíte, svojmu telu upierate šancu predstaviť sa v maximálnej forme. Nižšie uvádzame informácie o tom, ako môže kvalita spánku ovplyvňovať váš život ako celok (či už ide o dosahovanie fyzických výkonov v športe alebo plnenie každodenných úloh).

 

Spánok ako legálny doping k športovej výkonnosti

 

Možno ste takto nikdy o tom neuvažovali, ale spánok je skutočným legálnym športovým dopingom. Ak je váš spánok každý deň nedostatočný, proteínový nápoj a návšteva lekára na nápravu stavu nebudú postačovať. Riziko zranení u športovcov, ktorí denne nespia osem hodín, je až o 70 % vyššie. Kratší spánok zvyšuje tvorbu kyseliny mliečnej a zmenšuje silu svalstva.

Vyššia ospalosť niekedy súvisí s kratšou kariérou športovca. Nedostatok spánku môže zvyšovať riziko únavy, nedostatočného sústredenia a nízkej hladiny energie počas výkonu a po vyčerpávajúcich výkonoch môže spomaliť regeneráciu. Nedostatok spánku môže dokonca simulovať symptómy pretrénovania. Na pochopenie týchto súvislostí sa vyžaduje ďalší výskum, ale je zjavné, že spánok je základným stimulátorom športových výkonov.

Spánok zvyšuje výkony v práci a škole

Dostatok spánku nie je však dôležitý iba pre športovcov. Vyššia kvalita spánku je dôležitá na každodenné plnenie úloh všetkých druhov, v škole aj v práci.

Spánok môže zlepšovať funkčnosť vášho imunitného systému, zvyšovať úroveň energie, zlepšovať koordináciu a pozornosť. Vďaka výdatnému nočnému spánku ostanete sústredení, budete pripravení a kreatívni v škole aj v práci. Jednoduchšie sa naučíte nové informácie a vďaka dostatku spánku si budete viac pamätať.

Spánok kratší než šesť hodín denne môže zvyšovať pravdepodobnosť vyhorenia v práci. Budete nepozorní, nepokojní, nervózni a budete viac riskovať. Už o 16 až 19 minút kratší spánok v noci môže narušiť kognitívny výkon v práci.

Ak dostatočne nespíte, nastal čas vyskúšať spánok osem až deväť hodín za noc. Skúste to a zistite, či vám to pomôže pri športových výkonoch alebo v každodennom živote v škole alebo v práci. Na zlepšenie spánku skúste skonzumovať menšie občerstvenie s obsahom tryptofánu jednu až dve hodiny pred spánkom. Skúste pred spánkom upokojujúcu činnosť, napríklad čítanie knihy alebo šálku bezkofeínového čaju, prípadne počúvanie vysielania na podporu zaspávania. Pred odchodom na lôžko sa vyhýbajte jasnej obrazovke a spite v chladnej, tmavej a tichej miestnosti.

Ak spíte celú noc, ale počas dňa sa cítite unavení, porozprávajte sa s lekárom o možnosti absolvovania diagnostického vyšetrenia (tzv. spánkovej štúdie) v spánkovom laboratóriu. Nediagnostikované spánkové apnoe je stav, ktorý zabraňuje osviežujúcemu spánku.

Viac informácií ako môžete získať potrebné terapeutické zariadenia nájdete na tejto stránke, spolu s podmienkami na ich úhradu z verejného zdravotného poistenia.

Naša lokalita sa najlepšie zobrazuje v najnovšej verzii prehľadávača Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox.