Oslávme spolu Deň matiek! Zľavy až 25 % Osobná starostlivosť
dni
hodiny
minúty
sekundy
Oslávme spolu Deň matiek! Zľavy až 25 % Osobná starostlivosť

Rast zubov u detí a na čo sa pripraviť

Prvé mesiace života vášho dieťaťa strávite spoločným zoznamovaním a radosťou nad novým členom rodiny. Túto idylku vám však pomerne skoro môže prekaziť rast prvých zúbkov. Na čo je dobré sa pripraviť a akú si obstarať povinnú výbavu?

 

Tak ako všetko, čo sa detí týka, aj rast prvých zúbkov je veľmi individuálny nielen v schopnosti znášať diskomfort z boľavých ďasien, ale líši sa aj obdobie, v ktorom sa prvé zúbky objavia. Niekomu vykuknú už po treťom mesiaci, iné batoľa si počká až do prvých narodenín. Rodičia sa však zhodujú, že čím skôr máte túto skúsenosť za sebou, tým lepšie. Nie je totiž o čo stáť.

Ako poznať rast zubov u bábätiek


Detský chrup má celkovo 20 zubov a že sa hlásia na svet poznáte úplne určite. Dieťa je nepokojné, slintá a často si strká do úst všetko, čo nájde. Najčastejšie rôzne predmety a svoje vlastné ruky. Keď sa mu pozriete do ústočiek, tak na ďasnách nájdete červenú hrčku a neskôr aj biely presvitajúci zúbok. Keď vystrčí špičku, máte vyhrané.

 

To však môže trvať dni aj týždne, počas ktorých môže mať dieťatko redšiu stolicu, zvýšenú teplotu (pozor, ak je teplota viac než 38 stupňov, nie sú príčinou zuby) a nebude mu chutiť jesť. Výnimkou nie je ani nádcha alebo výskyt atopického ekzému. Malý organizmus sa skrátka sústredí len na prerezanie mliečnych zubov a celkovo je teda oslabený.


Rast zubov u dojčiat má väčšinou svoju postupnosť. Prvé očakávajte dva spodné predné rezáky (jednotky) a potom dva horné predné rezáky. Nasledujú spodné a horné rezáky (dvojky), prvé stoličky (štvorky), očné zuby (trojky) a druhé stoličky (päťky). Zuby rastú vždy v páre a rozstup medzi jednotlivými býva približne mesiac s tým, že na posledné stoličky sa môžete tešiť po druhom roku dieťaťa.

Ako môžem bábätku uľaviť?


Obdobie rastu prvých zúbkov je náročné tak pre deti, ako aj pre rodičov. Aj keď to je opäť len obdobie, existuje pár tipov, ako ho môžete prežiť o niečo znesiteľnejšie. Čo teda pomôže na bolesť zubov u detí?

 

  • Kúpte si domov hryzadlá, ktoré sa dajú vychladiť v mrazničke. Pomôžu zmierniť opuch a uľavia pri prerezávaní.
  • Na ohryzávanie poslúži aj ošúpaná šalátová uhorka, mrkva alebo kus jablka.
  • V lekárni si môžete kúpiť rôzne typy ústnych gélov na zmiernenie bolesti, ktorými potriete detské ďasná. Ak radšej volíte prírodnú cestu, môžete využiť šalviový čaj, éterické oleje alebo homeopatiká.
  • Nič nezabralo a dieťaťu neklesá teplota? Je možné podať sirup na zmiernenie bolesti a horúčky pre malé deti.
  • Ak vaše dieťa rado cumle, ponúknite mu v tomto náročnom období cumlík kedykoľvek si oň požiada. Upokojí ho to.
  • Nežná náruč mamičky je liekom na všetky bolesti, v období prerezávania detského chrupu mu ju preto doprajte o niečo viac než obvykle. Ak dojčíte, tak je teraz čas dojčiť na požiadanie.  

 

Bude to ťažké a bude to chcieť veľa trpezlivosti. Možno vám v pochopení pocitov toho malého tvora pomôže spomienka na to, kedy naposledy vás bolel zub. Pamätáte na tú nekonečne ostrú bolesť? A teraz si predstavte, že malé bábätko nemôže chápať, čo sa deje. Jedinou istotou ste preň vy a váš láskavý prístup.

Avent ultra soft snuggle
-{discount-value}

Avent ultra soft snuggle

Plyšová hračka s cumlíkom ultra soft, 0 m+, Ortodontické a bez obsahu BPA, 1x prít. hrač. a 1x cumlík (0 – 6 mes.)

SCF348/12

Ako sa starať o prvé zúbky?  


Medzi niektorými rodičmi bohužiaľ stále panuje predstava, že o detský mliečny chrup nie je potrebné sa nijako starať, pretože aj tak vypadne. Opak je ale pravdou. S čistením by ste totiž mali začať už v momente, keď sa prvý zub objaví. Nech už zvolíte utieranie zubu vlhkou gázou, náprstok alebo rovno detskú kefku, bude potrebné túto činnosť vykonávať pravidelne ráno i večer, aby si dieťa na rituál čistenia zubov zvyklo. Riziko zubného kazu vzniká aj pri obyčajnom pití mlieka, ktoré je samo o sebe sladké, preto starostlivosť o zúbky venujte aj deťom, ktoré vo svojej strave ešte materské či batoľacie mlieko majú.

 

Návyk na proces čistenia zubov je potrebné budovať už od prvých mesiacov života. Dcérku alebo syna pokojne nechajte, nech si skúša zuby vyčistiť sám. Až do približne siedmich rokov však bude potrebné mu ich potom ešte dočistiť.

Potrebujeme zubnú pastu?


V prvom roku pokojne postačí vlhká handrička alebo mokrá kefka. Ak však chcete siahnuť po paste, voľte rozhodne tú bez fluóru. Takto malé deti ešte nevedia pastu z pusy vypľuť. Ak pastu vyberiete podľa veku dieťaťa, pre ktoré je odporúčaná, nemali by ste sa spliesť.

Strava ako prevencia


Tou najväčšou prevenciou proti vzniku kazu je však okrem správneho čistenia tiež strava dieťaťa. Malé deti by vôbec nemali jesť sladké potraviny, ani piť sladké nápoje. Či už ide o čaj s pár lyžičkami cukru alebo o šťavu či sušienky, oboje môže spôsobiť vznik kazu na mliečnych zuboch vášho dieťaťa. A to, aké budú zdravé, ovplyvní budúce stále zuby.

Kedy prvýkrát k zubárovi?


K zubárovi chodí rád málokto. Preto budete možno odďaľovať aj tú návštevu, ktorú prvýkrát absolvujete so svojou ratolesťou. Príliš však neotáľajte. Keď vykukne prvých pár zubov, je totiž načase. Dieťa by malo prvýkrát sedieť v zubárskom kresle okolo svojich prvých narodenín.

 

Návšteva nebude nijako dlhá ani náročná. Trvá spravidla pár minút, počas ktorých zubár pozrie, aké zuby už dieťa má a poučí vás o zubnej hygiene. Je skôr dôležité, aby si dieťa zvykalo, že sa k zubárovi chodí a bralo to ako samozrejmosť.

Kedy mliečne zuby vypadnú?


Toľko starostí kvôli nim, aby nakoniec aj tak vypadli. Mliečne zuby sú takými priekopníkmi pre tie stále. Ich úloha je jasná: preraziť cestu. Preto to tiež tak bolí. Ale nebojte sa, keď okolo druhého roku konečne všetky vyrastú, máte na pár rokov pokoj. Výmena mliečneho za stály chrup začne prebiehať medzi piatym až šiestym rokom dieťaťa. Stále zuby začnú tie mliečne vytlačovať a tie sa vykývajú, až vypadnú. Dieťa zubu môže dopomôcť tak, že sa s ním bude hrať jazykom alebo že ho priamo uchopí do čistej vreckovky a pomôže mu von.
 

 

Rovnako ako tomu bolo pri mliečnych zuboch, aj výmena za stále končí prerezaním druhých stoličiek, čo býva pokojne až v 12 rokoch.

 

Prosím, berte na vedomie, že informácie poskytnuté v týchto článkoch sú všeobecné rady a nemali by byť zamieňané s radami lekára. Ak vy, vaše bábätko alebo niekto z vašej rodiny trpíte závažnými alebo dlhotrvajúcimi symptómami, alebo potrebujete konkrétnu radu od odborníka, tak sa, prosím, obráťte na odbornú lekársku starostlivosť. Philips AVENT nie je zodpovedný za žiadne škody spôsobené nakladaním s informáciami poskytnutými na týchto webových stránkach.

Odporúčané cumlíky Philips Avent

You are about to visit a Philips global content page

Continue

You are about to visit a Philips global content page

Continue

Naša lokalita sa najlepšie zobrazuje v najnovšej verzii prehľadávača Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox.