1
Espresso - druhy a príprava

Ako správne pripraviť domáce espresso a ďalšie tipy káv

Bez kávy si už mnoho ľudí nedokáže život ani predstaviť. S espressom, alebo obľúbeným cappuccinom máme spojené príjemné pocity. Dobrá káva je s nami ráno, kedy nám má dodať silu na celý deň, v práci, kde sa dobrá káva stáva častým benefitom pre zamestnancov, aj poobede, kedy si konečne sadneme a vychutnáme si svoju odmenu v podobe šálky s drahocenným nápojom.

 

Káva je diskutovanou témou, predovšetkým sa dosť hovorí o tom, či je zdravá, alebo nie. Odborníci sa zhodujú, že káva v rozumnej miere škodlivá nie je, ale musí to byť kvalitná a dobrá káva, ktorá je správne pripravená.

Niekoľko faktov o káve

   

  • Nie je pravdou, že káva dodáva energiu. Káva ale bráni centrálnej nervovej sústave, aby sa ukľudnila, preto ľudia po káve cítia lepšiu koncentráciu a nie sú unavení.
 
  • Šálka dobre urobeného espressa z kvalitnej kávy je zdravá, pretože má neuroproduktívne účinky. Tie pomáhajú udržovať naše telo „mladé“ a sú prevenciou proti Alzheimerovej, alebo Parkinsonovej chorobe.
 
  • Dôležité je aj správne načasovanie pitia kávy. Káva by sa mala piť tak, aby nenarušovala spánok. Denný režim má každý iný, ale pokiaľ vstávate okolo siedmej a chodíte spať okolo jedenástej, potom si poslednú kávu dajte okolo šiestej hodiny večer.
 
  • Najdôležitejšia je kvalita kávových zŕn a čerstvosť ich namletia. Veľmi často je káva namletá dopredu a dlho leží v obchodoch. Taká káva je často úplne pokazená. Riešením je kupovať si kvalitné kávové zrná a zaobstarať si mlynček na kávu, alebo kvalitný kávovar, ktorý si kávové zrná sám namelie.
Espresso

Príprava espressa – doprajte si pravé domáce presso

 

Kávoví nadšenci uznávajú iba espresso alebo ristretto. Je pravdou, že rozpustná káva, alebo „turek“, vám nezaistí skutočný pôžitok z kávy. Jedná sa len o náhrady pravého „pressa“, ktoré nemajú jeho skvelú chuť a nie sú zdravé pre naše telo.

Pravé espresso je len jedno a jeho príprava sa riadi niekoľkými pravidlami


Základom prípravy espressa je správne namletie kávy. Pokiaľ nameliete kávu príliš nahrubo, potom voda pretečie príliš rýchlo a káva bude veľmi slabá. Naopak príliš jemne namletá káva sa prejaví tak, že káva bude príliš horká a príliš silná. Kvalitné espressovače s mlynčekom vám umožnia nastaviť si hrubosť mletia tak, aby vám chuť kávy úplne vyhovovala.

Espresso charakteristika – ako urobiť espresso


Charakteristické pre prípravu klasického espressa je 7 g kvalitne a čerstvo namletej kávy, dvadsať kilogramov tlaku pri stláčaní, voda s teplotou 90 °C, tlak vody 9 barov a doba extrakcie trvajúca 25 sekúnd.

 

Ak dodržíte všetky tieto kroky, potom posledným krokom prípravy domáceho espressa je stráženie správneho času a objemu espressa. Čas extrakcie je už spomínaných dvadsaťpäť sekúnd a správny objem espressa je tridsať mililitrov.

Espresso

Typy kávových špecialít


Ristretto

Veľmi často je zle označované ako „piccolo“. Tento výraz však neexistuje. Správne je ristretto a jedná sa o najsilnejšie espresso. Príprava je rovnaká ako u espressa, ale ristretto by malo mať objem len dvadsať mililitrov.

 

Dvojité presso

Alebo aj „espresso doppio“, ktoré je známe aj pod anglickým označením „double shot“. Jedná sa o dvojitú dávku klasického espressa, teda namletej kávy (14 až 18 gramov) aj vody (60 až 90 ml).

 

Caffè lungo

Jedná sa o klasické espresso s väčším množstvom vody, je teda menej silné.

 

Espresso s mliekom

Jedná sa o variantu, ktorá je nočnou morou znalcov kávy. Každopádne presso s mliekom je obľúbený variant. Každý si zvolí, či si do svojho espressa pridá studené, či teplé mlieko, alebo smotanu.

 

Cappucino

Správna príprava cappuccina vytvorí zamatový pocit v ústach. Jedná sa o spojenie klasického „pressa“ a dvoch centimetrov lahodnej mliečnej peny.

 

Caffè latte

Jedná sa o veľmi obľúbený nápoj. Mal by obsahovať dvesto mililitrov teplého mlieka dolu v pohári, nasleduje 30 mililitrov pravého espressa a úplne navrchu by malo byť asi dvadsať mililitrov mliečnej peny. Celkom by caffè latte malo mať asi dvestopäťdesiat mililitrov.

Odporúčané kávovary pre prípravu pravého domáceho espressa, ristretta, cappuccina aj Caffè latte

Saeco Incanto

Saeco Incanto


Talianská technológia prípravy espressa a ďalších kávových špecialít


Prenechajte prípravu pravého domáceho espressa automatickému espressovaču Saeco Incanto. Na výber máte až 6 rôznych typov kávových špecialít vrátane cappucina a caffé latte. A to všetko jedným stisknutím tlačítka. Obsahuje aj karafu na mlieko pre prípravu lahodnej mliečnej peny. Keramický mlynček namelie kávu presne podla vašej chuti a vy si len vychutnáte jej úžasnú arómu. Pokiaľ sa budete ráno ponáhľať a bez šálky kávy sa proste nezaobídete, tento kávovar vám ju bleskovo pripraví pomocou rýchleho ohrievača.
 

Ďalšou veľkou výhodou tohto kávovaru je aj filter AquaClean, ktorý zaistí čistú vodu a to, že sa kávovar nebude zanášať vodným kameňom. Pozrite sa na celý rad výhod tohto jedinečného odborníka na pravé talianske espresso, ktoré si s ním môžete dopriať každý deň.

Bohužiaľ tento produkt už nie je k dispozícii

Saeco PicoBaristo

Saeco PicoBaristo


Rozmanitosť pre milovníkov kávy


Váš nový osobný barista, to je automatický espressovač PicoBaristo. Jeho najväčšou výhodou je široká ponuka kávových špecialít, kde jedným dotykom pripravíte až 11 nápojov. Kávovar je veľmi kompaktný a jeho súčasťou je veľký pokročilý display s ikonami a textom, ktorý vás prevedie nastavením espressovača, prípravou kávy presne podľa vašich požiadaviek, aj údržbou espresso stroja. Okrem celej rady ďalších vychytávok, obsahuje aj technológiu Latte Perfetto pre dokonalú mliečnu penu. Doprajte si perfektné Caffè latte a ďalšie kávové špeciality každý deň pomocou jednoduchého ťuknutia na displej tohto domáceho baristu.

Bohužiaľ tento produkt už nie je k dispozícii

Saeco Xelsis

Saeco Xelsis


15 kávových špecialít jedným dotykom


Novinka Philips Saeco Xelsis je luxusný expressovač pre náročných. Samotné prejdenie prstu po dotykovom displeji vám vykúzli presne takú kávu, akú si prajete. Pomocou exkluzívnej technológie Coffee Equalizer si môžete “doladiť” všetky náležitosti lahodného nápoja, ktorý následne kávovar pripraví presne tak, ako ste si zadali.

Inteligentný kávovar naviac poskytuje aj 8 užívatelských profilov, aby si každý mohol uložiť svoje nastavenia a presne tie parametry, ktoré vedú ku káve presne podla jeho preferencií. Inteligentný Espressovač Saeco Xelsis bude proste vždy k službám vám aj celej vašej rodine.

Hľadáte niečo iné?

Prihláste sa na odber noviniek

* Toto pole je povinné
*

*