Philips Black Friday so zľavami až 35 % Black Friday ponuka
dni
hodiny
minúty
sekundy

Káva a jej vplyv na zdravie

  Niekto sa bez kávy neprebudí, iný nemôže fungovať počas dňa a ďalší proste len milujú jej chuť. Káva je skutočným fenoménom, ľudským potešením aj prostriedkom, ako znova pocítiť príval energie počas náročného dňa. Obsahuje kofeín, to všetci vieme, ale vieme presne, aký má káva vplyv na naše zdravie? Koľko jej denne môžeme vypiť, aby nám to neškodilo? A čo presne s nami robí onen tajomný kofeín? Je káva naozaj drogou, na ktorej môžeme byť závislí? Dajte si šálku vašej obľúbenej kávy, pohodlne sa usaďte a odhaľte s nami všetky tajomstvá vplyvu kávy na ľudské zdravie.

  Účinky kofeínu


  Aby sme porozumeli tomu, čo sa deje v našom tele po vypití šálky kávového nápoja, mali by sme vedieť niečo o kofeíne. Tento alkaloid je známy predovšetkým pre svoju schopnosť stimulácie ľudského nervového systému a srdcovej činnosti. Vďaka tomu sa stal najrozšírenejším stimulantom na svete a ľudia ho hojne využívajú na to, aby potlačili únavu a prebúdzali bdelosť. Tvrdenie, že káva dodáva energiu, je teda nepravdivé. Kofeín obsiahnutý v káve iba stimuluje nervový systém a my máme pocit, že máme viac energie.

  Je kofeín zdravý?


  V spoločnosti sa objavuje mnoho mýtov o škodlivosti kofeínu a stále viac ľudí presviedča iných o tom, že pitie kávy škodí. Štúdie však výpovede o negatívnom vplyve pitia kávy nepotvrdili. Naopak sa potvrdilo, že ľudia, ktorí pijú kávu, sú menej ohrození rizikom Parkinsonovej choroby v porovnaní s tými, ktorí si tento nápoj nedoprajú vôbec. Kofeín má tiež pozitívny vplyv pri cukrovke druhého typu.

  Čiastočne je mu prisudzované dokonca aj to, že môže byť prevenciou proti Alzheimerovej chorobe. Aj keď sú tieto informácie pre milovníkov kávy iste potešujúce, je potreba tiež upozorniť, že všetky tieto pozitívne vplyvy platia len, ak to s kávou nepreháňame. Kávu by ste mali piť s mierou a neprekračovať dennú odporúčanú dávku kofeínu. Mnohí totiž obviňujú kofeín z toho, že zvyšuje riziko kardiovaskulárnych chorôb. Vedci však toto obvinenie nepodporujú.

   

  Dokázalo sa, že ak kávu pijeme v primeranom množstve a sme zdraví, riziko problémov so srdcom alebo s vysokým krvným tlakom pitie kávy nijako negatívne neovplyvňuje. Koľko šálok kávy si teda môžeme dopriať a aká je odporúčaná denná dávka kofeínu? Odborníci odporúčajú vypiť maximálne päť šálok kávy denne a denná dávka kofeínu by nemala prekročiť 400 mg.

  Obsah kofeínu v káve

  Arabica
  Arabica

  Človek by si povedal, že množstvo kofeínu, ktorý denne dodáme telu konzumáciou kávy, najviac ovplyvňuje počet šálok, ktoré vypijeme. Do istej miery je to pravda, ale najviac ovplyvňuje celkové množstvo kofeínu spôsob prípravy a druh kávy. Veľmi dôležité je aj pomletie kávy. Všeobecne sa dá povedať, že čím jemnejšie sú kávové zrná pomleté, tým viac kofeínu nájdeme v hrnčeku obľúbeného nápoja.

   

  Veľmi podstatná je aj doba lúhovania, preto najviac kofeínu je v káve pripravovanej v džezve a vo filtrovanej káve. Keď tiež porovnáme väčšie espresso lungo a maličké chuťovo výrazné ristretto, prekvapivo je viac kofeínu v espresso lungo, pretože pri jeho príprave je káva extrahovaná pomalšie.

   

  Ak sa zameriame na druh kávy, potom Robusta, ktorá sa nachádza v lacnejších kávových zmesiach a tiež v rozpustných kávach, obsahuje viac kofeínu než kvalitná káva typu Arabica. Pre lepšiu predstavu, šálka filtrovanej Robusty má obsah kofeínu v rozmedzí od 140 do 200 mg a šálka filtrovanej kávy typu Arabica iba 80 až 130 mg. Obsah kofeínu v rozpustnej káve je potom asi 90 mg, v Ristretto nájdete približne 75 mg a po vypití espresso lungo dodáte do tela asi 150 mg kofeínu.

  Závislosť na kofeíne

  Aj keď sa kofeín považuje za drogu, pretože si na ňom môžete vypestovať závislosť, určite sa nedeste. Ak pijete kávu denne a váš denný príjem kofeínu je nad hranicou 100 mg, potom ste už pravdepodobne na kofeíne závislí. Nie ste to však len vy, ale aj podstatná časť modernej spoločnosti, ktorá priznáva, že bez rannej kávy nemôže fungovať. Ak kávu piť prestanete nárazovo, môžu sa objaviť ľahké abstinenčné príznaky v podobe únavy, bolesti hlavy aj miernej depresie. Tie však veľmi skoro ustanú, väčšinou sa jedná iba o pár dní.

  Kofeín v tehotenstve

  Čakáte bábätko, milujete kávu a všetci vás strašia, že káva v tehotenstve je absolútne tabu? Nevešajte hlavu. Konzumácia kávy v rozumnej miere (do 150 mg za deň) neškodí budúcej mamičke ani dieťatku, tak znie záver vedeckých štúdií. Kávu si teda v tehotenstvo pokojne doprajte, ale zistite si, koľko miligramov kofeínu obsahuje šálka kávy, ktorú ste zvyknutá piť. Alternatívou tiež môže byť vypiť denne iba jednu kávu s kofeínom a ostatné šálky si už dať bez kofeínu. Nezabúdajte ani na to, že kofeín neobsahuje len káva, ale nachádza sa tiež v kolových nápojoch alebo v horkej čokoláde.

  Káva v těhotenství

  Zdravá káva


  Chcete, aby vaša káva bola tým najzdravším variantom? Bude stačiť, keď sa budete riadiť tým, čo platí aj pri jedle. Najzdravšie sú vždy čerstvé potraviny. Naopak polotovary plné konzervantov, farbív a ďalších zbytočne pridaných látok sa radia medzi jedlá, ktoré vám váš lekár neodporučí. S kávou je to rovnaké. Nekupujte si kávu instantnú, vopred namletú alebo v kapsuliach, ale doprajte si kávové zrná, ktorá si doma sami nameliete. Šálku lahodnej kávy potom pripravujte pomocou kvalitného kávovaru, plnoautomatického, ktorý má aj zabudovaný mlynček, alebo pákového.
   

  Bez kofeínu by nevzniklo veľa dobrého, ani tento článok. Autor tohto článku vypil počas písania presne 4 šálky kávy.

  Kávovar Philips Series 5000 LatteGo

  Tento produkt už nie je dostupný

  You are about to visit a Philips global content page

  Continue

  You are about to visit a Philips global content page

  Continue

  Naša lokalita sa najlepšie zobrazuje v najnovšej verzii prehľadávača Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox.