Je samota vecou, v dôsledku ktorej v noci nespíte? Miera osamotenia môže podľa výskumov ovplyvňovať kvalitu spánku. V rámci štúdie v časopise SLEEP sa 95 osôb žijúcich v dedinskom prostredí Južnej Dakoty vyjadrilo o ich pocitoch z izolácie a osamotenia. U týchto ľudí sa potom merali ich spánkové cykly.
Keď výskumníci porovnali výsledky zistené od osôb, ktoré tvrdili, že trpia samotou, s výsledkami osôb, ktoré samy nežili, zistili, že čím je väčšia samota ľudí, tým majú horší spánok a častejšie sa v noci budia.
V skutočnosti platilo, že čím osamotenejšie dané osoby boli, tým horšie spali.
„Samota vedie k horšiemu spánku,“ uvádza dr. Cary Presant zo skupiny Wilshire Oncology Medical Group zo Zdravotníckeho centra pre liečbu rakoviny v Kalifornii a autor publikácie „Ako prežiť americkú medicínu.“ Podľa štúdie realizovanej spoločnosťou AARP približne 40 percent ľudí pociťuje samotu (v porovnaní s 20 percentami v 80-tych rokoch 20. storočia).
Horšie je však to, že samota môže na vaše zdravie pôsobiť horšie než obezita a môže zvyšovať riziko predčasného úmrtia až o 14 percent.
„Kratší spánok môže byť spôsobený súvisiacou depresiou alebo úzkosťou z nedostatku spoločenskej interakcie, alebo stresom,“ podotýka Presant. Môže súvisieť aj so zvýšením zápalovými reakciami v tele. Osamotenosť (niekedy opisovaná pacientmi ako symptóm, keď ide v skutočnosti o depresiu alebo únavu) však taktiež môže byť symptómom vážnejšieho ochorenia a môže byť spôsobená bolesťou, kardiovaskulárnym ochorením, chronickou únavou, metabolickými poruchami, respiračnými stavmi alebo dokonca rakovinou, uviedol Presant.
Je dôležité, aby ste sa o symptómoch osamotenosti porozprávali so svojím lekárom a vykonali kroky zamerané na diagnózu všetkých súvisiacich stavov. Prekonávanie osamotenosti zvýšením úrovne spoločenských interakcií môže výrazne zlepšiť vaše zdravie a váš spánok.
Nižšie uvádzame niekoľko tipov na boj proti osamotenosti:
- Staňte sa členom klubu.
- Navštívte kostol alebo synagógu, ktorá vás zaujíma.
- Začnite navštevovať kurzy.
- Zaregistrujte sa do kurzu v oblasti, ktorá vás zaujíma (napríklad varenie alebo cudzie jazyky).
- Pridajte sa do skupiny zaoberajúcej sa šitím alebo vyšívaním, staňte sa členmi knižného klubu alebo členmi domobrany.
- Pozvite spolupracovníkov alebo susedov na obed alebo večeru.
- Absolvujte kurz jógy alebo iného fyzického cvičenia.
- Komunikujte s čašníčkou vo vašej obľúbenej reštaurácii, ktorú poznáte, so sestrou v ambulancii lekára alebo s inými osobami, s ktorými sa zúčastňujete na dobročinných akciách, prípadne s ktorými môžete mať spoločné záujmy apod.
- Porozprávajte sa o akýchkoľvek problémoch so spánkom s lekárom.