Môže byť zdriemnutie príčinou nedostatočného spánku?

 

Zdriemnutie znie ako ideálny spôsob, ako dobehnúť zameškaný spánok z minulej noci. Či už sa snažíte zdriemnutím si odohnať únavu, bojovať s časovým posunom alebo celkovo dohnať spánok, nová štúdia tvrdí, že zdriemnutie môže viesť k nežiaducemu prehadzovaniu sa a  nočnému otáčaniu .

 

Nižšie uvádzame pohľad na reťazovú reakciu spôsobenú zdriemnutím a dôvod, pre ktorý dnešné zdriemnutie môže viesť k problémom v nasledujúcich dňoch:

 

Po prvé – krátke zdriemnutie (definované ako spánok, ktorý môže trvať približne 10 minút alebo aj hodinu až dve) vo všeobecnosti v tele zanechá pocit sviežosti a bdelosti. Z krátkodobého hľadiska vám môže pomôcť, aby ste nezaspali pri pracovnom stole.

 

Experti však upozorňujú, že zameškaný spánok nie je možné dobehnúť. „Nedostatok spánku nie je možné vymazať,“ uvádza dr. Robert S. Rosenberg, odborný riaditeľ centra Sleep Disorders Center of Prescott Valley and Flagstaff v Arizone.

 

Paradoxne, nedostatok spánku nie je niečo, čo môžete napraviť spánkom – presnejšie, iba spánkom.

 

Vaše vnútorné telesné hodiny (denný rytmus) odosielajú signály do mozgu, že je čas na odchod do postele a čas prebúdzania, uvádza Rosenberg. Výskumníci tvrdia, že zdriemnutia vytvárajú neusporiadaný, nepravidelný spánkový režim, ktorý narúša denný rytmus človeka, pretože telo si nie je isté, kedy je čas ísť do postele. Narušenie schopnosti tela regulovať samo seba a vedieť, kedy je čas na spánok, rozhodí spánkový rytmus človeka.

 

„Ak si zdriemnete v rôznych časoch dňa, vaše telo si nezvykne na spánok v trvaní šesť, sedem alebo osem hodín, prebudenie, bdelosť v trvaní 16 až 18 hodín a opakovanie tohto cyklu,“ podotýka Rosenberg.

 

To znamená, že namiesto toho, aby vám zdriemnutia pomáhali dohnať nedostatok spánku, môžu resetovať telesné hodiny a spánkový cyklus a vo výsledku zhoršiť problémy so spánkom.

 

Potrebe driemania cez deň môže zabrániť jednoduché stanovenie času odchodu do postele a času spánku, hovorí Rosenberg. „Ak ste zdraví a dobre odpočinutí, počas dňa by ste sa nemali cítiť unavení a nemali by ste pociťovať potrebu zdriemnutia.“

 

Ak nepodľahnete nutkaniu na krátky spánok, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že si nočný spánok dokonale užijete. Zabojujte teda proti ospalosti 5 až 10 minútami fyzickej aktivity. Získate tak kvalitnejší nočný spánok.

Naša lokalita sa najlepšie zobrazuje v najnovšej verzii prehľadávača Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox.