Čo je to výdychomer?


Hodnoty namerané na výdychomere vám hovoria, ako sú vaše dýchacie cesty otvorené, aby ste mohli manažovať svoju astmu1.

    Čo je výdychomer?

    Výdychomer je mobilný merací prístroj pre ľudí s astmou, pomocou ktorého sa meria intenzita, akou sa dostáva vzduch z vašich pľúc. Meranie vášho maximálneho výdychového prietoku pomocou tohto meracieho prístroja je dôležitou súčasťou pozorovania vašich symptómov astmy a prevencie astmatického záchvatu a malo by byť súčasťou vášho osobného akčného plánu astmy2.

    Prečo si mám merať silu dychu?
    Ukazovateľ maximálneho výdychového prietoku označuje, ako rýchlo dokážete vyfúknuť vzduch z pľúc, keď sa naplno nadýchnete a potom prudko vydýchnete. Tento ukazovateľ nazývame „maximálny výdychový prietok,“ alebo „PEF“ (peak expiratory flow). Sledovanie vašej hodnoty PEF je jedným zo spôsobov, ako zistíte, či máte svoju astmu pod kontrolou alebo sa zhoršuje1. Potom v spojení s vaším predpísaným plánom liečby astmy môžete podniknúť vhodné opatrenia, aby ste astmu dostali späť pod kontrolu.

    Monitorovanie astmy
    Ak vám astma nespôsobuje problémy, budete mať dýchacie cesty otvorené, takže budete môcť vyfúknuť vzduch z pľúc rýchlo a hodnota vášho maximálneho výdychového prietoku bude vysoká. Ak však astma nie je pod kontrolou, dýchacie cesty sa zúžia a nebudete môcť vyfúknuť vzduch tak rýchlo, takže hodnota maximálneho výdychového prietoku bude nižšia.

    Ako sa meria2?
    Maximálny výdychový prietok sa meria pomocou malého ručného zariadenia, ktoré nazývame výdychomer. Stupnica je v litroch za minútu (l/min). Keď fúknete do náustka, malý ukazovateľ sa posunie podľa toho, ako rýchlo fúkate. Tam, kde ukazovateľ skončí je hodnota vášho maximálneho výdychového prietoku. Najvyššiu hodnotu z troch pokusov si zaznamenajte ako svoje osobné maximum maximálneho výdychového prietoku.

    Váš lekár nastaví ukazovatele farebných zón na základe osobného maxima maximálneho výdychového prietoku (najlepšej dosiahnuteľnej hodnoty maximálneho výdychového prietoku, keď je astma pod kontrolou), ktorú dosiahnete vy alebo vaše dieťa. Hodnota maximálneho výdychového prietoku sa bude nachádzať v jednej z troch zón, ako je to znázornené nižšie.

    Ako sa určuje moje osobné maximum maximálneho výdychového prietoku?3

    „Osobné maximum“ maximálneho výdychového prietoku (PEF) je najvyššie číslo maximálneho výdychového prietoku, ktoré vy alebo vaše dieťa dosiahnete počas dvojtýždňového až trojtýždňového obdobia, keď je astma dobre kontrolovaná. Dobre kontrolovaná astma znamená, že sa cítite dobre a nemáte žiadne symptómy astmy.
     

    Vaše osobné maximum hodnoty PEF je dôležité, pretože je to číslo, s ktorým sa budú porovnávať všetky vaše ostatné hodnoty maximálneho výdychového prietoku. Z tohto čísla vychádza váš akčný plán astmy, vypracovaný spolu s vašim lekárom.
     

    Mali by ste používať vždy rovnaký výdychomer a namerané hodnoty si zapísať do tabuľky maximálnych výdychových prietokov. Potom pokračujte v meraní maximálneho výdychového prietoku každé ráno. Každodenné merania vám pomôžu rozoznať skoré poklesy v prietoku vzduchu a zmeny v kontrole astmy.

    Ak chcete zistiť svoje osobné maximum maximálneho výdychového prietoku, odmerajte si maximálny výdychový prietok:

    ícono de calendario dos veces al día

    Dvakrát denne dva až tri týždne, keď je astma dobre kontrolovaná

    ícono de hora

    V rovnakom čase ráno a skoro večer

    ícono de profesional de la salud

    Podľa pokynov vášho lekára

    Ako často si mám kontrolovať svoj vrcholový výdychový prietok?


    Hodnoty vrcholového výdychového prietoku sú najlepšie, ak sa kontrolujú každý deň v rovnakom čase, najlepšie jedenkrát ráno a znovu večer3. Spýtajte sa svojho zdravotníckeho odborníka, ako často si máte kontrolovať svoj vrcholový výdychový prietok.

    Ako čítať hodnoty výdychomera Philips PersonalBest?

    Trojzónový semaforový systém

    Zona verde

    Zelená zóna

    zelená zóna

    Ak je nameraná hodnota nad zelenou značkou, mali by ste sa riadiť podľa bežného plánu na užívanie lieku na kontrolu

    Zona amarilla

    Žltá zóna

    žltá zóna

    Ak je nameraná hodnota medzi žltými značkami, astma sa môže zhoršovať. Pozrite si svoj akčný plán astmy s pokynmi, ako užívať liek na uvoľnenie, aby ste sa dostali späť do zelenej zóny

    Zona roja

    Červená zóna

    červená zóna

    Ak je nameraná hodnota pod červenou značkou, mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

    Ako kúpiť výdychomer PersonalBest


    Výdychomer Philips PersonalBest

    S ľahkým, samostatným a prenosným výdychomerom PersonalBest máte monitorovanie vrcholového výdychového prietoku na dosah ruky všade, kde potrebujete.

    tabuľka osobného maxima

    Používanie a starostlivosť o výdychomer Philips PersonalBest

    krok 1

    1. Zložte horný kryt

    krok 2

    2. Sklopte otočný dolný kryt nadol a zacvaknite jeho polovice k sebe tak, aby vytvorili rukoväť

    krok 3

    3. Posuňte červený ukazovateľ na spodok stupnice

    krok 4

    4. Postavte sa a čo najhlbšie sa nadýchnite. Priložte ústa k náustku a pevne ich pritlačte. Čo najsilnejšie a najrýchlejšie fúknite

    krok 5

    5. Číslo, na ktorom sa ukazovateľ zastaví, udáva hodnotu vášho vrcholového výdychového prietoku. Zopakujte postup od kroku 3 a vykonajte 3 merania

    krok 6

    6. Zaznamenajte si najvyššiu hodnotu do tabuľky s každodennými záznamami a poznačte čas a dátum

    Často kladené otázky

    VYHLÁSENIE: 
    Informácie na tejto webovej lokalite sú iba informačné a nesmú byť náhradou za odporúčania lekára.

    POZNÁMKY POD ČIAROU:
    [1] aaaai.org. Conditions-and-treatments/library/at-a-glance/peak-flow-meter. Verzia z októbra 2017. 

    [2] Asthma.org.uk. All_about_asthma/controlling_your_asthma/resources_to_help_you/peak_flow_diary. Verzia z októbra 2017. 

    [3] Webmd.com. Asthma/guide/peak-flow-meter. Verzia z októbra 2017.

    You are about to visit a Philips global content page

    Continue

    You are about to visit a Philips global content page

    Continue

    Naša lokalita sa najlepšie zobrazuje v najnovšej verzii prehľadávača Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox.