Oslávme spolu Deň matiek! Zľavy až 25 % Osobná starostlivosť
dni
hodiny
minúty
sekundy
Oslávme spolu Deň matiek! Zľavy až 25 % Osobná starostlivosť

Príprava pôrodného plánu

Pôrodný plán je jednoduchý zoznam, ktorý informuje vášho lekára, pôrodnú asistentku a zdravotné sestry o tom, aký priebeh pôrodu by ste si priali.
 

Na začiatok je dôležité spomenúť, že pôrodný plán nie je žiadnou nutnosťou. Ak prídete do pôrodnice bez pôrodného plánu, vôbec nič sa nedeje. Najdôležitejšia aj tak bude vaša komunikácia s personálom. Nemožno totiž presne naplánovať, čo vám bude pri pôrode vyhovovať (aké úľavové polohy, polohy pri pôrode, sprcha, atď.) To, čo vám robí dobre v tehotenstve, vám pri pôrode vôbec vyhovovať nemusí (a naopak).
 

Ak už si ale dáte tú prácu a pôrodný plán si dôkladne spíšete, musíte aj tak počítať s tým, že plán nebude možné dodržať; príprava zoznamu prianí je ale dobrý spôsob, ako začať o pôrode uvažovať. Pri zostavovaní pôrodného plánu začnete skutočne premýšľať o tom, ako chcete svojho drobčeka priviesť na svet. Plán môžete zostaviť sama, ale tiež s partnerom alebo so šikovnou dulou, proste s ľuďmi, ktorí s vami budú v priebehu tejto veľkej udalosti vo vašom živote.

Výber pôrodnice


Budúca mamička by sa mala sústrediť nielen na pôrodný plán samotný, ale najmä na výber nemocnice. Než si vyberiete, kde budete rodiť, pozrite sa na webové stránky pôrodníc. Tam často nájdete informácie, akým spôsobom sa personál snaží viesť pôrod a aké hodnoty sú pre danú pôrodnicu kľúčové. Následne si ešte môžete vyhľadať hodnotenie všetkých pôrodníc. Mamičky sa tam často zverujú so svojimi zážitkami a tiež často spomínajú, či bol personál ochotný prihliadnuť k pôrodnému plánu.

Pôrodný plán – vzor

 

Na internete nájdete mnoho vzorov pôrodných plánov, ale najlepšie je zostaviť si vlastný s ohľadom na to, čo všetko povoľuje nemocnica, kde ste sa rozhodli rodiť. Je tiež dôležité, aby pôrodný plán bol napísaný v priateľskom duchu. Vyvarujte sa toho, aby text pôsobil tak, že personálu niečo nakazujete. Ďalej sa snažte, aby nebol príliš dlhý. Jednotlivé priania píšte štruktúrovane, jasne a skôr heslovito. 

 

To najdôležitejšie, čo by mal obsahovať pôrodný plán

 

Atmosféra a prostredie

 

Prajete si pôrod v intimite a v čo možno najväčšom súkromí. Pri zvuku obľúbenej hudby, ktorú si prinesiete na CD. Tiež chcete, aby váš partner natáčal pôrod vášho dieťatka. V priebehu pôrodu by ste si tiež priali mať stále dostatok tekutín. Nad všetkým by potom malo bdieť skúsené oko vašej mamičky alebo duly. 

 

Všetky tieto skutočnosti do pôrodného plánu patria a personálu pomôžu lepšie si predstaviť, aký typ budúcej mamičky ste a čo potrebujete. 

 

Váš „tím A“

 

Koho si bezprostredne pred pôrodom, pri pôrode i po ňom prajete mať pri sebe? Môže s vami samozrejme byť partner, ale tiež ďalší členovia rodiny. Závisí najmä od toho, koľko blízkych rodičky pri pôrode povoľuje pôrodnica, kam sa chcete vypraviť priviesť vaše dieťatko na svet. 

 

Ďalším človekom, ktorého si pri pôrode praje mať stále viac žien, je dula. Tá rodičku dobre pozná už pred pôrodom a počas pôrodu jej môže byť známym radcom i bezpečným „prístavom“.

 

V každej nemocnici sa vyskytujú medici, ktorí sa môžu objaviť aj pri pôrode. Ak si ich prítomnosť neprajete, uveďte to do pôrodného plánu tiež. 

 

Polohy a vybavenie, ktoré uprednostňujete

 

Počas prvej a z časti i druhej doby pôrodnej vám môže byť umožnené, aby ste sa správali tak, ako vám bude príjemné a mali možnosť uľaviť si od bolestí prirodzenou a šetrnou cestou. Do pôrodného plánu sa tak hodí uviesť aj to, že si prajete meniť polohy, voľne sa pohybovať po miestnosti a využiť loptu, sprchu a ďalšie vybavenie pôrodnice, ak to bude možné. 

 

Prajete si o všetkom vedieť?

 

Niektoré mamičky si prajú pôrod plne vedený pôrodnou asistentkou a lekárom. Rady sa odovzdajú do rúk odborníkov a sústredia sa plne na ich inštrukcie. 

 

Iné mamičky ale skutočnosť, že by nemali prehľad a možnosť do priebehu pôrodu zasahovať, skutočne desí. Môžete preto do pôrodného plánu uviesť aj to, že chcete o všetkom vedieť. Potrebujete proste úplné a pravdivé informácie o tom, ako ste na tom vy aj bábätko a čo bude ďalej. Môžete si tiež priať, aby boli zákroky s vami konzultované pred tým, než budú vykonané a aby ste dostali čas na rozmyslenie. Počítajte ale aj s tým, že môžete byť veľmi vyčerpaná a lekári sa v prípade potreby budú musieť rozhodnúť veľmi rýchlo. Skúste im dôverovať a pri pôrode sa potom zbytočne nestresujte.

 

Pôrod taký prirodzený, ako to len bude možné

 

Máte právo prežiť pôrod vo vlastnom prirodzenom tempe bez zásahov, ktoré nie sú absolútne nutné. Napríklad môžete uviesť do pôrodného plánu, že si neprajete pretrhnutie vaku blán alebo nastrihnutie hrádze. Tiež sa môžete vyjadriť, že nechcete, aby vám personál pôrodnice ponúkal prostriedky na tlmenie bolesti, dokiaľ o ne sama nepožiadate. V prípade, že budete mať také prianie, dôkladne si zistite, kedy o tlmiace prostriedky máte požiadať. V neskorších fázach pôrodu vám ich už zdravotníci možno vôbec neposkytnú, pretože by bola ich aplikácia zbytočná. 

 

Ak od zdravotníkov budete žiadať, aby konali podľa vašich prianí, mali by ste vždy vedieť o možných rizikách, ktoré tieto priania prinášajú. Predsa len, pôrodné asistentky i lekári robia všetko s určitým cieľom. Napríklad v prípade, že nebude nastrihnutá hrádza, môže dôjsť k jej natrhnutiu, prípadne môže dôjsť k oveľa väčšiemu a závažnejšiemu poraneniu, v niektorých prípadoch aj ohrozeniu zdravia dieťaťa. 

 

Ak dôjde na cisársky rez 

 

Aj keď si prajete rodiť prirodzene a nič nenasvedčuje tomu, že to tak nebude, môže pri pôrode dôjsť k situáciám, keď bude nutný cisársky rez. Je preto vhodné do pôrodného plánu uviesť, ako si v ideálnom prípade prajete, aby všetko prebiehalo. 

 

Máte samozrejme právo byť plne informovaná o postupoch pri cisárskom reze. Tiež môžete vyjadriť prianie, aby s vami bol otec bábätka aj v prípade, že dôjde na cisársky rez. Hneď keď bude váš malý poklad vonku, môžete v pôrodnom pláne poprosiť personál pôrodnice, aby bol vykonaný čiastočný bonding po cisárskom reze. To znamená, že vám bábätko priložia na chvíľku na rameno či tvár. 

 

Ak bude cisársky rez prebiehať v plnej anestézii, potom nebude možné, aby prebehlo zblíženie vás a dieťatka hneď po pôrode. Nahradiť vás ale môže partner. Ak bude prítomný počas cisárskeho rezu, môže sa hneď po ňom začať maznať s vaším dieťatkom, aj keď vy ešte budete v narkóze. Zaneste tento krásny zážitok pre otecka i bábätko do pôrodného plánu.

Popôrodný plán


Nech placenta odíde prirodzene

 

Ak nebude dôvod na to, aby lekári urýchlili pôrod placenty, môžete v pôrodnom pláne požiadať o to, aby sa počkalo na jej prirodzený pôrod.

 

Ako to bude s pupočnou šnúrou? 

 

Pupočnú šnúru väčšinou symbolicky prestrihne otec dieťatka, alebo niekto blízky z rodiny. Než k tomu dôjde, môžete požiadať v pôrodnom pláne o to, aby sa predtým nechal prirodzene dopulzovať pupočník. 

 

Vitaj na svete, miláčik!

 

Chcete po pôrode v náručí čisté bábätko, ktoré bude už zvážené a zmerané, alebo si prajete, aby ho personál iba utrel a rýchlo vám ho položil do náruče? To, ako si predstavujete tento nádherný moment, v pôrodnom pláne tiež nezabudnite spomenúť. 

Čo urobiť s hotovým pôrodným plánom?


Hneď keď dokončíte zoznam toho, čo by ste si pri pôrode priali, podeľte sa oň s tímom, ktorý sa o vás bude starať, jednu kópiu dajte partnerovi a jednu kópiu si nechajte v taške do pôrodnice. Buďte pripravená reagovať pružne, pretože pôrod je niečo, čo sa nedá predvídať. Väčšina profesionálnych zdravotníkov sa snaží vašim požiadavkám vyjsť v ústrety, ak sú v danom okamihu pre vás i dieťa bezpečné.

 

Prosím, berte na vedomie, že informácie poskytnuté v týchto článkoch sú všeobecné rady a nemali by byť zamieňané s radami lekára. Ak vy, vaše bábätko alebo niekto z vašej rodiny trpíte závažnými alebo dlhotrvajúcimi symptómami, alebo potrebujete konkrétnu radu od odborníka, tak sa, prosím, obráťte na odbornú lekársku starostlivosť. Philips AVENT nie je zodpovedný za žiadne škody spôsobené nakladaním s informáciami poskytnutými na týchto webových stránkach.

Odporúčané produkty Philips Avent do výbavičky

You are about to visit a Philips global content page

Continue

You are about to visit a Philips global content page

Continue

Naša lokalita sa najlepšie zobrazuje v najnovšej verzii prehľadávača Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox.