Oslávme spolu Deň matiek! Zľavy až 25 % Osobná starostlivosť
dni
hodiny
minúty
sekundy
Oslávme spolu Deň matiek! Zľavy až 25 % Osobná starostlivosť

Ako na vetry bábätiek

Prvé týždne života sú náročné pre celú rodinu. Radosť z nového bábätka strieda bezmocnosť z nekonečného plaču. Malý uzlíček sa vám zvíja v náručí a vy sa snažíte zistiť, ako mu pomôcť. Vetry a kolika trápia väčšinu novorodencov. Ako bábätku uľaviť a ide vôbec bolestiam bruška predchádzať?

 

Nemôžete sa naň vynadívať. Máte doma čerstvo narodené bábätko a pripadá vám najkrajšie na svete. Ale tie jeho vetry trápia všetkých členov domácnosti. Cez deň, v noci. Taká je bohužiaľ skúsenosť väčšiny rodičov. Plynatosti novorodenca sa každý desí už od pôrodnice.

 

Dobrou správou je fakt, že aj keď je detská kolika pre bábätká trápením a pre vás znamená mnoho prebdených nocí, je iba dočasná. Obvykle vetry trápia bábätká do troch až štyroch mesiacov a potom odznejú. Tráviaca sústava dozreje a vďaka vývoju pohybových schopností sa zlepšuje i peristaltika čriev.

Ako bolesť bruška vzniká?


Ešte ďalších šesť mesiacov po narodení potrebuje bábätko na to, aby dozrela tráviaca sústava a spevnila sa brušná stena. Než sa tak stane, je bábätko veľmi citlivé a mnoho zákerností mu môže pôsobiť bolesť bruška i mnoho ďalších problémov.

 

Veľkú súvislosť s kolikou môže mať napríklad GER, teda gastroezofageálny reflux. Tento problém spôsobuje čiastočný návrat potravy zo žalúdka do pažeráka bábätka. Označiť GER ako príčinu koliky je ale veľmi problematické, pretože vo veku, keď sú koliky najčastejšie, má gastroezofageálny reflux do určitej miery každé dieťa. Ide o prirodzený stav spojený s funkčnou nezrelosťou zažívacieho systému, v tomto prípade konkrétne zvierača medzi žalúdkom a pažerákom.

 

Aj doteraz nedovyvinuté črevá si musia zvykať na mliečnu stravu, ktorá v nich môže spôsobiť veľké problémy. Za vetry často môže tiež hltanie a prehltnutý vzduch a kvasenie sladkého mlieka v črevách. Plač a kŕče v brušku môže tiež spôsobiť strava dojčiacej matky, ktorá spôsobuje nafukovanie.

Čo pomáha na vetry?


Spýtajte sa desiatich mamičiek a každá vám odpovie niečo iné. Niekomu fungujú kvapky, inému masáže, tretiemu vôbec nič, len čas. Aj to sa môže stať. Pri boji s vetrami sa vyplatí vyskúšať viac možností, ako dieťaťu uľaviť, skúsiť kombinovať a veriť, že prvé tri mesiace spoločne zvládnete. Nemajte však obavy, že nebudete vedieť, ako poznať vetry u novorodencov.

 

Niekoľko typických príznakov vám napovie:
 

  • Dieťa plače, aj keď je prebalené a nakŕmené.
  • Vrelá náruč mamičky je liek takmer na všetko, ale keď má bábätko vetry, aj vľúdne správanie sa míňa účinku.
  • Novorodenec sa zvíja a kope nožičkami.

 

Úporná snaha bábätka dostať plyny z telíčka von sa ale nakoniec vždy zúročí a spolu s kýženým zvukovým sprievodom si vy aj dieťatko oddýchnete. Máme pre vás pár tipov, ako celú akciu o trochu skrátiť.

Poloha na brušku

Dávajte bábätko v bdelom stave čo najčastejšie na bruško. Túto polohu je dôležité skúšať hneď prvé dni po narodení. Spočiatku len na chvíľu. Ako dieťa rastie, môžete čas na brušku predlžovať. Nielen, že si tým dieťatko precvičí svaly okolo chrbtice a čoskoro sa naučí samo držať hlavičku, ale namasíruje si aj bruško a pomôže tak plynom von. Nenechajte sa odradiť tým, že sa táto poloha dieťaťu spočiatku asi páčiť nebude. Ako ale porastie a bude silnieť, začne oceňovať najmä rozhľad a novú perspektívu, ktorá sa mu vďaka tejto polohe ponúka.

 

Masáže bruška

Nech už použijete obyčajný dojčenský olej alebo špeciálny bylinný, vytvorte si doma pokojnú atmosféru. A začnite s masážou. Jemnými krúživými pohybmi namasírujte oblasť bruška a potom aj celé telo. Novorodenca by to malo celkovo upokojiť a pripraviť na spánok. Masáž bruška je relaxačná procedúra príjemná tak pre bábätko, ako aj pre vás ako rodiča a napomáha vzájomnému prepojeniu a prehlbovaniu puta medzi vami.

 

Cvičenie

Novorodenci toho pohybu ešte toľko nemajú, preto je potrebné im pomôcť. Vhodným cvičením na vetry je priťahovanie nožičiek k brušku, mierne pretáčanie telíčka zo strany na stranu alebo zdvíhanie nožičiek do výšky. Chyťte kolienka obidvomi rukami z vonkajšej strany a držte ich pri sebe. Kolienka pomaly a jemne tlačte smerom k brušku a potom ich kruhovým pohybom odlepte od seba, čím sa dostanete do pôvodnej pozície. Tento pohyb v rámci jedného cvičenia niekoľkokrát opakujte.

 

Kvapky

Na trhu je dnes už veľké množstvo výrobkov, ktoré sľubujú, že vášmu dieťatku od vetrov či koliky uľavia. Na každé dieťa ale funguje niečo iné. Nesnažte sa vyskúšať všetky kvapky na vetry, ktoré vám lekárnik predloží, ale skúste ich pár a uvidíte, či to má nejaký efekt. Niektoré kvapky môžete podávať už od narodenia. Spolu s kvapkami na vetry je dobré podávať aj probiotiká, ktoré zaistia prirodzenú črevnú mikroflóru.

 

Rektálna rúrka alebo teplomer

Aj to je možnosť. Niektorí rodičia na ňu nedajú dopustiť a tvrdia, že ich zachránila od bezsenných nocí. Rúrku zakúpite v lekárni a funguje tak, že ju strčíte dojčaťu do zadočka a pomôžete mu od zarazených vetrov. Neodporúča sa však používať ju príliš často kvôli možnosti podráždenia konečníka. Rektálnu rúrku nahradí aj obyčajný digitálny teplomer.
 

Čaje

Dojčiacim mamičkám sa odporúča pravidelne piť feniklový čaj, ktorý sa následne cez materské mlieko dostane do čriev dieťaťa. Ak podávate dieťaťu mlieko fľaškou, môžete mu skúsiť rovnakým spôsobom ponúknuť vlažný feniklový čaj priamo. Kúpite ho v lekárňach alebo drogériách. Pri podávaní čajov sledujte vekové obmedzenie uvedené na obale.

 

Strava matky

Pri dojčení platí, že čo zjedla matka, to zjedlo tiež dieťa. Ak teda trápi vášho novorodenca kolika, zamyslite sa, čo ste mali na večeru. Kapusta, šošovica, niektoré druhy ovocia a zeleniny, čerstvé pečivo, to všetko môže bábätko nafukovať.

V prípade dojčenia buďte veľmi ostražitá k tomu, čo jete. Možno by vás ani nenapadlo, že tá brokolica na večeru nebude až taký dobrý nápad. Vyhnite sa potravinám, ktoré nafukujú, teda niektorej čerstvej zelenine, cibuli, karfiolu, kapuste, strukovinám, ale tiež čerstvému pečivu. Niektorým bábätkám môže vadiť aj čokoláda, káva alebo džúsy z citrusov. V prípade dlhotrvajúcich problémov sa poraďte s pediatrom o možnosti testov na rôzne potravinové alergie ako je napríklad tá na kravské mlieko.

 

Prosím, berte na vedomie, že informácie poskytnuté v týchto článkoch sú všeobecné rady a nemali by byť zamieňané s radami lekára. Ak vy, vaše bábätko alebo niekto z vašej rodiny trpíte závažnými alebo dlhotrvajúcimi symptómami, alebo potrebujete konkrétnu radu od odborníka, tak sa, prosím, obráťte na odbornú lekársku starostlivosť. Philips AVENT nie je zodpovedný za žiadne škody spôsobené nakladaním s informáciami poskytnutými na týchto webových stránkach.

Odporúčané produkty Philips Avent

You are about to visit a Philips global content page

Continue

You are about to visit a Philips global content page

Continue

Naša lokalita sa najlepšie zobrazuje v najnovšej verzii prehľadávača Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox.