Prvé slovo vášho dieťaťa je dôležitý a úžasný medzník v jeho vývoji. Po všetkom tom hrkútaní a pohyboch ústočiek vaše dieťatko konečne vyslovilo svoje prvé skutočné slovo. Je to ohromný výkon, ktorý vás nepochybne naplní pýchou. Ako prebieha vývoj reči u detí od prvého slova až po zložitejšie vety? A ako ho správne podporiť?
Každé dieťatko je iné, ale džavotanie sa mení na skutočné slová niekedy medzi 9 a 18 mesiacmi. Okolo druhého roku života sa začínajú slová a myseľ dieťaťa prelínať a ovplyvňovať. Medzi tretím a štvrtým rokom života detí zaznamenávame obrovský pokrok. Dieťa má stále širšiu slovnú zásobu a začína tvoriť ucelené vety so správnou vetnou stavbou.
Nenechajte sa rozhodiť tým, že Anička už rozpráva a vaša Barborka ešte nie. Ani to, že Janko už rozpráva krásne a zmysluplné vety a váš Tomáš sa ešte často pletie, nie je to žiadna tragédia. Každé dieťa potrebuje svoj čas. Medzi rovnako starými deťmi môžu byť výrazné rozdiely, ale časom sa môžu vyrovnať, alebo dokonca vaše dieťa raz vývojovo predbehne svojich rovesníkov. Áno, ako rodič si určite prajete počuť, ako už vaše dieťatko krásne rozpráva, ale dajte svojmu drobcovi čas. Nátlak mu nijako nepomôže, naopak mu môže uškodiť.
Správny vývoj reči vyžaduje najmä to, aby ste sa s dieťatkom rozprávali. Komunikácia s okolím je pre dieťa prirodzenou formou, ako sa naučiť rozprávať. Dieťatko sa chce učiť a túži komunikovať s okolím. Aj keď sa vám zdá, že sa nedarí a dieťatko občas povie jedno slovo, ale inak z neho nič poriadne nevypadne, nezúfajte. Ďalej sa s dieťaťom rozprávajte o všetkom, čo prežívate počas dňa. Ukazujte mu svet a všetko komentujte. Vaše dieťatko sa nakoniec rozrozpráva. Chce to len trpezlivosť a veľa lásky.
Náš TIP S čítaním nečakajte až na dobu, keď bude vaše bábätko všetkému rozumieť. Začnite mu čítať napríklad už v troch mesiacoch. V tejto dobe je ale treba veľa pracovať s intonáciou a tónom vášho hlasu, aby ste získali pozornosť dieťatka. Podľa prieskumov sa potom deti, ktorým rodičia čítali v takto skorom veku, naučia rýchlejšie a ľahšie rozprávať. Hra s ostatnými deťmi podporí rozvoj reči a radosť z komunikácie Vývoj reči dieťaťa ovplyvní aj to, či má dosť príležitostí hrať sa so svojimi rovesníkmi. Priateľské väzby, pocit spolupatričnosti a túžba po hre priaznivo ovplyvňujú rozvoj pasívnej i aktívnej slovnej zásoby vášho drobčeka. Kto by nechcel mať plno kamarátov a rozprávať sa s nimi o všetkom zaujímavom, čo ten veľký svet ponúka?
Nejde o nič prevratné, všetci tieto spôsoby poznáme, ale stále majú čarovnú moc. Ide o čítanie a hranie. Sú to aktivity, ktoré deti väčšinou milujú. Nakúpte obrázkové knižky, ukazujte deťom farby a zvieratká a rozprávajte im pri tom, ako sa nazývajú. Skvelé sú aj detské encyklopédie, kde môžete drobcovi čítať o všetkom, čo je na obrázkoch. Rovnako sa správajte aj pri hre. Ukazujte, vysvetľujte a komunikujte. Spoločný čas, ktorý so svojím dieťatkom takto strávite, je nielen tým najlepším spôsobom, ako naučiť dieťa rozprávať, ale tiež raz bude patriť k vašim najkrajším spomienkam.
Je prvé slovo vášho bábätka na zozname? Možno ste prekvapení, že na zozname nevidíte „mama“. Nie je to preto, že by dieťatko dávalo prednosť babičke pred mamičkou. Je to preto, že zvuk b sa mu vyslovuje ľahšie než zvuk m. Takže neklesajte na mysli, ak sa váš malý anjelik naučí rozprávať hromadu slov, od psa až po kačku, a až potom vysloví „mama“. Ale až sa to nakoniec stane, bude to stáť za to.
Zoznam desiatich najbežnejších prvých slovíčok
Prosím, berte na vedomie, že informácie poskytnuté v týchto článkoch sú všeobecné rady a nemali by byť zamieňané s radami lekára. Ak vy, vaše bábätko alebo niekto z vašej rodiny trpíte závažnými alebo dlhotrvajúcimi symptómami, alebo potrebujete konkrétnu radu od odborníka, tak sa, prosím, obráťte na odbornú lekársku starostlivosť. Philips AVENT nie je zodpovedný za žiadne škody spôsobené nakladaním s informáciami poskytnutými na týchto webových stránkach.
Pohár s náustkom
SCF551/05
Pohár s náustkom
SCF551/03
Poháre so slamkou
SCF796/01
Poháre so slamkou
SCF798/02
Poháre so slamkou
SCF798/01
You are about to visit a Philips global content page
Continue