Ako bezpečne cvičiť

Ak sa cítite unavená viac než obvykle alebo vás začal bolieť chrbát, pravidelné cvičenie je asi to posledné, o čo by ste stáli. Cvičením však môžete tieto nepríjemnosti zmierniť, pomôže vám k lepšiemu spánku a dodá vám silu. Ak potrebujete postrčiť ešte viac: vďaka cvičeniu pre vás môže byť neskôr jednoduchšie vrátiť sa na pôvodnú hmotnosť.

Nad čím je ale potrebné zamyslieť sa, než obujete tenisky


Nechajte si cvičenie schváliť od lekára

 

Za niektorých okolností nemusí byť cvičenie v tehotenstve bezpečné alebo so sebou nesie riziko predčasného pôrodu. Patria sem: problémy so srdcom alebo pľúcami, vysoký krvný tlak, vaginálne krvácanie alebo ochorenie pošvy. Ak trpíte ktorýmkoľvek z týchto problémov, nezačínajte cvičiť, dokiaľ sa neporadíte so svojím lekárom.

 

Cieľom je 30 minút

 

Ak ste nejaký čas necvičila, začínajte postupne. Začnite päťminútovým cvičením a pridávajte po piatich minútach, dokiaľ nebudete cvičiť 30 minút. Ak ste pred otehotnením cvičili pravidelne, spýtajte sa lekára, či môžete pokračovať s rovnakou intenzitou.

Typy cvičenia


Nemocnice a fitness centrá často ponúkajú lekcie tehotenskej jogy alebo iných cvičení určených špeciálne pre tehotné ženy. Môžete vyskúšať tiež tieto aktivity:

 

  • Chôdza
  • Plávanie alebo aqua aerobik
  • Ľahké aeróbne cvičenie
  • Jazda na rotopéde
  • Ľahký silový tréning

Ktorým cvičeniam sa vyhnúť


Vyhýbajte sa športovým aktivitám s vysokou mierou rizika, ako sú kontaktné športy, posilňovanie s vysokou záťažou alebo všetky športy, kde hrozí pád.

 

Všetko s mierou

 

Dodržujte pitný režim, aeróbnou aktivitou pred cvičením sa zahrievajte, po cvičení zmierňujte intenzitu, a nezabudnite venovať pozornosť svojmu telu. Ak pocítite niektoré z nasledujúcich príznakov, volajte lekára:

 

  • Bolesť na hrudi
  • Väčšie problémy s dychom
  • Vaginálne krvácanie
  • Únik plodovej vody z vagíny
  • Obmedzenie pohybu plodu
  • Kontrakcie maternice 

Ako správne jesť


Aby ste sa cítili dobre a zostali zdravá, môže vám tiež pomôcť, ak budete dávať pozor na to, čo jete.

 

Prosím, berte na vedomie, že informácie poskytnuté v týchto článkoch sú všeobecné rady a nemali by byť zamieňané s radami lekára. Ak vy, vaše bábätko alebo niekto z vašej rodiny trpíte závažnými alebo dlhotrvajúcimi symptómami, alebo potrebujete konkrétnu radu od odborníka, tak sa, prosím, obráťte na odbornú lekársku starostlivosť. Philips AVENT nie je zodpovedný za žiadne škody spôsobené nakladaním s informáciami poskytnutými na týchto webových stránkach.

Odporúčané produkty Philips Avent do výbavičky

You are about to visit a Philips global content page

Continue

You are about to visit a Philips global content page

Continue

Naša lokalita sa najlepšie zobrazuje v najnovšej verzii prehľadávača Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox.