Oslávme spolu Deň matiek! Zľavy až 25 % Osobná starostlivosť
dni
hodiny
minúty
sekundy
Oslávme spolu Deň matiek! Zľavy až 25 % Osobná starostlivosť

Správne stravovanie počas dojčenia

Je dôležité, aby ste sa stále držali zásad stravovania pri dojčení, ktoré ste dodržiavali už v tehotenstve – strava má byť pestrá a zdravá.
 

Aby sa vo vašom tele tvorilo mlieko, ktorým nakŕmite hladné bábätko, stojí to mnoho úsilia a energie – asi 500 kalórií denne. Skúste teda jesť trochu viac, než je obvyklé. Ak nejete dostatočne, bude vaše telo stále produkovať mlieko dobrej kvality, ale vy budete úplne bez energie. Môže sa tým tiež spomaliť regenerácia po pôrode.

Vaša strava počas dojčenia – jedzte dostatočne


Pokúste sa dopriať si počas dňa dve desiate bohaté na energiu a tri hlavné jedlá. Skúsiť môžete sendvič so šunkou alebo kuraťom, syrový toast alebo sušené ovocie a oriešky (ak ale nemáte v rodine výskyt alergie na arašidy). Dobrou voľbou je aj jogurt, cereálie alebo čerstvá polievka.

Potraviny bohaté na železo


Ak zistíte, že máte v tele nedostatok železa, môžete užívať potravinové doplnky so železom – tie vám skutočne pomôžu zbaviť sa únavy. Môžete tiež svoju stravu počas dojčenia doplniť o potraviny bohaté na železo, ako je červené mäso, cereálie obohatené o vitamíny a minerály, dôkladne uvarený vaječný žĺtok a zelená listová zelenina. Vitamín C pomáha telu vstrebať železo z vajec, zeleniny i cereálií, nezabúdajte teda na potraviny, ako sú zemiaky, citrusy, paradajky a papriky.

Potraviny, ktoré je dobré jesť striedmo

 


Panuje názor, že niektoré potraviny môžu prostredníctvom materského mlieka spôsobovať deťom určité problémy. Patrí sem plynatosť, príznaky koliky alebo dokonca hnačky. Obvykle sú na vine paradajky, príliš mnoho citrusovej šťavy alebo citrusov, cesnak a surová cibuľa, kapusta a kel, jahody, huby, perlivé nápoje, korenené jedlá, čokoláda a všetky druhy bôbov. Nemali by ste ich všetky z jedálneho lístka úplne vyradiť, stačí ich jesť striedmo a vylúčiť ich iba ak si myslíte, že bábätku spôsobujú problémy.

 

Citlivosť na mliečne produkty môže niekedy u bábätka spôsobiť príznaky koliky. Ak uvažujete o tom, že mliečne výrobky na nejaký čas vynecháte, poraďte sa najprv s odborným zdravotníkom, aby ste mali istotu, že stále prijímate základné živiny, ktoré vy aj dieťa potrebujete.

 

Ďalším dobrým tipom je skúsiť sa vyhnúť prílišnému množstvu kofeínu v čaji, káve, kole a ďalších nealkoholických nápojoch. Inak sa môže stať, že bude bábätko nepokojné a nebude spať.

 

Prosím, berte na vedomie, že informácie poskytnuté v týchto článkoch sú všeobecné rady a nemali by byť zamieňané s radami lekára. Ak vy, vaše bábätko alebo niekto z vašej rodiny trpíte závažnými alebo dlhotrvajúcimi symptómami, alebo potrebujete konkrétnu radu od odborníka, tak sa, prosím, obráťte na odbornú lekársku starostlivosť. Philips AVENT nie je zodpovedný za žiadne škody spôsobené nakladaním s informáciami poskytnutými na týchto webových stránkach. 

Odporúčané produkty Philips Avent

You are about to visit a Philips global content page

Continue

You are about to visit a Philips global content page

Continue

Naša lokalita sa najlepšie zobrazuje v najnovšej verzii prehľadávača Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox.