• https://www.philips.sk/c-e/so/sound-hub/co-su-sluchadla-na-vedenie-zvuku-cez-kosti.html Odkaz bol skopírovaný

    Čo sú slúchadlá na vedenie zvuku cez kosti?

     

    Zistite, čo sú slúchadlá na kostnú vodivosť zvuku a prečo by ste si ich mohli chcieť kúpiť. Dozviete sa, ako fungujú slúchadlá na vedenie zvuku cez kosti, prečo sú najbezpečnejšou voľbou pri behu alebo bicykli – a ako Beethoven zohral úlohu v histórii tejto technológie.

    Čas čítania: 10 min.

    • https://www.philips.sk/c-e/so/sound-hub/co-su-sluchadla-na-vedenie-zvuku-cez-kosti.html Odkaz bol skopírovaný
    Športovec používajúci slúchadlá na kostné vedenie zvuku pri behu vonku

    Osloboďte svoje uši: Predstavujeme slúchadlá na prenos zvuku prostredníctvom kostí

     

    Slúchadlá s kostnou vodivosťou zvuku, tiež známe ako „slúchadlá s otvoreným uchom“, nejdú do uší ako štuple do uší. A nezakrývajú vám uši ani nesedia na ušiach ako slúchadlá cez uši alebo na ušiach. Slúchadlá s vodivosťou zvuku cez kosti vám však stále umožnia jasne počuť vaše obľúbené podcasty a zoznamy skladieb. Čo to teda vlastne je?

    Slúchadlá na vedenie zvuku cez kosti posielajú zvukové vlny cez vašu lebku namiesto vášho ušného bubienka. To vám umožní počuť to, čo počúvate, bez toho, aby ste si museli do ucha vkladať malé reproduktory. Je to ako keď sa hudba, alebo podcast, magicky objaví vo vašej hlave.


    Takže - ako sa to kúzlo deje?

    Športovec používajúci slúchadlá s otvoreným uchom pri cvičení v interiéri

    Ako fungujú slúchadlá na vedenie zvuku cez kosti?

     

    Aby sme pochopili, ako fungujú slúchadlá na vedenie zvuku cez kosti, musíme najprv pochopiť ľudský
    sluch.

    Ľudia počujú zvuk, keď kosti vnútorného ucha vibrujú. Celkovo máte vo vnútornom uchu tri kosti a spolu sa nazývajú sluchové kostičky. Tieto kostičky prenášajú zvukové vibrácie cez slimáka, čo je tekutinou naplnená štruktúra vnútorného ucha v tvare slimáka. Keď táto tekutina vibruje, tisíce nervových zakončení premieňajú vibrácie na elektrické impulzy. Sluchový nerv potom pošle tieto informácie do mozgu, mozog rozpozná informáciu ako zvuk – a vy počujete Beethovenovu 5. symfóniu v celej svojej kráse. Alebo najnovší nahrávku od vášho obľúbeného podcastera.

     

    Normálne je to váš ušný bubienok, ktorý spôsobuje, že kosti vo vašom uchu vibrujú. Zvukové vlny sa dostanú k bubienku ako prvé a dajú ho do pohybu. Tieto pohyby spúšťajú vibrácie v sluchových kostičkám - a potom sa stanete udeje celý proces s tekutinou a nervovýmy zakončeniami, ako je opísané vyššie.

     

    Ale nemusíte hýbať ušným bubienkom, aby ste niečo počuli. Existujú aj iné spôsoby, ako rozvibrovať kosti vo vašom vnútornom uchu – a tak fungujú slúchadlá na vedenie zvuku cez kosti.

    Ako funguje kostné vedenie zvuku

     

    Ak ste niekedy videli niekoho bežať alebo bicyklovať s niečím, čo vyzerá ako čelenka inšpirovaná Star Trekom, pravdepodobne ste už videli pár slúchadiel na prenos zvuku cez kosti. Pohodlne sa obopínajú okolo zadnej časti hlavy a reproduktor spočíva na vašej lícnej kosti tesne pred vašim uchom. Reproduktor sedí priamo na vašom lícnom oblúku – to je kosť, ktorú môžete cítiť, ak prejdete prstom od okraja oka späť k uchu.

     

    Keď prehrávate hudbu alebo podcasty prostredníctvom slúchadiel, ktoré vedú zvuk cez kosť, vibrácie prechádzajú z reproduktora cez váš lícny oblúk do kostí vnútorného ucha, vďaka čomu vibrujú, takže môžete počuť, čo počúvate.

    Geniálne, však? To všetko znamená, že si môžete nasadiť slúchadlá s vodivosťou zvuku cez kosti, spustiť svoj obľúbený podcast alebo audioknihu a vaše uši zostanú úplne voľné. Skutočnosť, že vo vašich ušiach nič nemáte, je tiež dôvodom, prečo sa slúchadlá na vedenie kostí niekedy označujú ako „slúchadlá s otvorenými ušiami“. Budete počuť, čo počúvate – ale tiež zvuky prostredia okolo vás. 

    História slúchadiel s kostným vedením zvuku

     

    Mysleli by ste si, že takáto technológia slúchadiel v štýle Star Trek by bola nedávnym vynálezom.

     

    V skutočnosti je tu technológia na kostné vedenie zvuku už dlho. Pre používateľov slúchadiel je to relatívne nové, ale v tej či onej podobe sa zariadenia na vedenie kostí používajú prinajmenšom od 19. storočia.

    Beethovenov klavír a iné nástroje: kostné vedenie zvuku v ranej medicíne

     

    Prvým človekom, ktorý použil kostné vedenie zuku v súvislosti so sluchom, bol pravdepodobne Hieronymus Capivacci – lekár z 15. storočia z Padovy v Taliansku, ktorý pomocou materiálov na vedenie zvuku cez kosti diagnostikoval príčiny ťažkej straty sluchu u svojich pacientov. Capivacci pripevnil kovovú tyč na struny citary (druh sláčikového nástroja) a upevnil svojim pacientom palicu do zubov.

     

    Ak pacient pri hraní na citare počul hudbu, diagnóza bola porucha ušného bubienka. Ak pacient nič nepočul, problém bol diagnostikovaný ako porucha sluchového nervu.

     

    Podobne aj gazdiná slávne nepočujúci skladateľa Beethovena tvrdila, že si pri hre strčil jeden koniec ceruzky medzi zuby a druhým koncom sa dotkol klavíra, čím umožnil, aby vibrácie jeho hudby prešli do jeho vnútorného ucha cez kosti. V jeho lebke. (Iné zdroje hovoria, že namiesto ceruzky použil kovovú tyč, ktorú mal pripevnenú k hlave).

     

    O 150 rokov neskôr fungujú slúchadlá na vedenie zvuku cez kosti presne na tom istom princípe, keďže vibrácie môžu prechádzať cez kosti lebky do vnútorného ucha.

    Káblové na bezdrôtové: na trh sa dostali slúchadlá s kostnou vodivosťou zvuku

     

    Za úplne prvé komerčne dostupné slúchadlá na vedenie zvuku cez kosti sa považujú Audio Bone – káblové slúchadlá určené na všeobecné použitie, ktoré sa objavili na trhu v roku 2008. A odvtedy sa technológia neustále vyvíja, pričom Philips uvádza na trh svoj prvý pár otvorených slúchadiel na vedenie zvuku cez kosti – A6606 – v roku 2021.

     

    Výhody slúchadiel s vodivosťou zvuku cez kosti v súčasnosti začína oceňovať široká škála ľudí, ktorí majú radi šport ako beh a cyklistika. Najmä atletická komunita je nadšeným používateľom technológie kostného vedenia zvuku vďaka bezpečnostným výhodám. Tie poskytuje tým, že ponecháva vaše uši otvorené okolitým zvukom. England Athletics (riadiaci orgán pre súťažnú atletiku v Spojenom kráľovstve) skutočne rozhodlo, že na cestných pretekoch sa môžu používať iba slúchadlá s otvoreným uchom.

    ROK

    VÝVVOJ

    1992

    H. Werner Bottesch si dáva patent na slúchadlá na vedenie zvuku cez kosti

    2008

    Na trh prichádzajú prvé komerčné (káblové) slúchadlá s otvoreným uchom na kostné vedenie zvuku

    2013

    Bezdrôtové slúchadlá na prenos zvuku cez kosti začínajú priťahovať pozornosť atletickej komunity

    2016

    England Athletics oznamuje, že slúchadlá s vodivosťou zvuku cez kosti sú jediné slúchadlá schválené na použitie vo všetkých cestných pretekoch podľa pravidiel súťaže UK Athletics.

    2020

    Philips začína s vývojom slúchadiel, ktoré vedú zvuk cez kosti

    2021

    Spoločnosť Philips uvádza na trh bezdrôtové športové slúchadlá A6606 s otvoreným uchom s vodivosťou zvuku cez kosti

    2022

    Spoločnosť Philips predstavuje bezdrôtové športové slúchadlá A7607 s otvoreným uchom s vodivosťou zvuku cez kostií.

    Bezpečnosť na prvom mieste: Beh alebo bicyklovanie so slúchadlami na vedenie zvuku cez kosti

     

    Slúchadlá na prenos zvuku cez kosti sú ideálnou voľbou pre športovcov, ktorí dbajú na bezpečnosť, najmä bežcov a cyklistov.

     

    Prečo práve tieto športy? Dôvod je celkom jednoduchý: slúchadlá na vedenie zvuku cez kosti vám umožnia jasne počuť zvuky okolitej premávky. Keď máte uši voľné, nič vám nebráni v tom, aby ste počuli blížiace sa auto alebo motorku, ani zvonenie zvončeka na bicykli.

     

    To je dôvod, prečo England Athletics – členská a rozvojová organizácia atletických a bežeckých klubov v Anglicku – povoľuje cyklistom a bežcom nosiť na cestných pretekoch slúchadlá na prenos zvuku cez kosti. Žiadny iný typ slúchadiel nie je povolený tam, „kde sú cesty otvorené pre premávku“.

     

    Znamená to, že slúchadlá na vedenie zvuku cez kosti vám vždy umožnia počuť vonkajšie zvuky?

     

    Nie. Stále je možné maskovať zvuky prichádzajúce z vonkajšieho sveta, ak príliš zvýšite hlasitosť na slúchadlách na prenos zvuku cez kosti. Keď zvuk generovaný slúchadlami dosiahne hlasitosť, ktorá prekoná hlasitosť hluku premávky, môžete bežať alebo jazdiť bez toho, aby ste počuli, čo sa okolo vás deje. Takže, jednoducho povedané: ak chcete hrať na istotu, nastavte pre tento podcast rozumnú hlasitosť predtým, ako vyrazíte von.

    Športovec používajúci slúchadlá na kostné vedenie na rušnej ulici


    Ako vás chránia slúchadlá, ktoré vedú zvuk cez kosti?

     

    Samozrejme, nielen na otvorenej ceste sa môžete, doslova, dostať do situácií, v ktorých potrebujete počuť, čo sa okolo vás deje.

     

    Dnes tak trochu nenávidíte beh. Prší. A hoci hodnotenie IP66 na vašich slúchadlách s vodivosťou zvuku cez kosti zvládne aj mokro, radšej by ste boli doma. Takže si spustíte podcast alebo audioknihu, aby ste sa odpútali od hromadenia kyseliny mliečnej vo vašich stehnách a vody stekajúcej po čele.

     

    Strácate sa v zvratoch thrilleru, ktorý počúvate, alebo v najnovšom pohľade vášho obľúbeného podcastera na najnovšie filmy...

     

    A potom, okolo preletí bicykel, čo spôsobí, že skočíte do kríka, aby ste sa zachránili.

     

    Ale nič také sa neudeje. Samozrejme, nemusíte to robiť, pretože máte nasadené slúchadlá na prenos zvuku cez kosti. Čo znamená, že ste jasne počuli zvonček, keď na vás cyklista zvonil, a ustúpili ste nabok skôr, než sa vôbec priblížil natoľko, aby pre vás predstavoval nebezpečenstvo.

     

    Alebo si predstavte, že ste cyklista. Šlapali ste už pol hodiny. Po chrbte vám prší a vaše vlasy sú premočené. Použijete mikrofón na svojich slúchadlách s prenosom zvuku cez kosti, aby ste zavolali svojmu priateľovi a oznámili mu, že budete meškať.

     

    Iná situácia. Auto sa k vám nebezpečne blíži, no vy ho okamžite počujete a stiahnete sa na stranu. Na semafore vedľa vás zastaví ďalší cyklista. Vymieňate si súcit s počasím. Potom šliapnete do pedálov, keď sa váš telefónny hovor skončí a váš podcast sa automaticky reštartuje – no stále môžete počuť, ako vám druhý cyklista praje bezpečnú cestu domov.

    Áno, ale sú pohodlné? Ako dobre sedia slúchadlá na vedenie zvuku cez kosti?

    Športovec používajúci slúchadlá na kostné vedenie

    Sú dve veci, ktoré všetci chceme od bezdrôtových slúchadiel: musia byť pohodlné a musia zostať na svojom mieste - akokoľvek sa chcete hýbať. Komu sa chce zastavovať, aby si nastavil slúchadlá uprostred behu alebo jazdy?

     

    Faktor tvaru pri slúchadlách s otvoreným uchom a vedením zvuku cez kosti ponúka brilantne bezpečné uchytenie. Tajná prísada? Je to spôsob, akým sa slúchadlá s kosťou ovinú okolo vašej hlavy.

     

    Slúchadlá Philips s vodivosťou zvuku cez kosti sú navrhnuté s pevným, flexibilným pásom na krk obaleným pohodlným podumovaním. Tento nákrčník má pružné titánové jadro, ktoré umožňuje slúchadlám na vedenie kostí „objať“ vašu hlavu a udržať reproduktory jemne, ale pevne na mieste na vašich lícnych kostiach. Slúchadlá sa nasádzajú aj cez uši, takže sa nemusíte báť, že spadnú.

     

    Ale počkajte – čo ak máte cyklistickú prilbu? Žiaden strach. Strih s otvoreným uchom je ideálny pre cyklistov aj bežcov: nákrčník je dostatočne nízko na to, aby ste mohli nosiť prilbu.

    Slúchadlá na vedenie zvuku cez kosti milujú, keď hovoríme

     

    Okrem bezpečného uchytenia je reprodukcia hlasu miestom, kde slúchadlá s vodivosťou zvuku cez kosti skutočne žiaria – ako pre podcasty/audioknihy, tak aj pre hovory.

     

    Ľudský hlas pokrýva menšie frekvenčné spektrum ako orchester alebo rocková pieseň, takže vaše slúchadlá, ktoré vedú zvuk cez kosť, nemusia filtrovať obrovský rozsah frekvencií cez vaše kosti, aby reprodukovali hovorené slovo.

     

    A čo viac, váš mozog ľahšie rozumie reči ako hudbe, keď počúvate na pozadí s okolitými zvukmi. (Premýšľajte o tom, aké ľahké je viesť konverzáciu na ulici: tak ľahké je sledovať, čo sa deje vo vašom podcaste, keď máte nasadené slúchadlá na prenos zvuku cze kosti.)

    Ani vietor nevadí. Odpovedzte na dôležité hovory kdekoľvek

     

    Ak prijmete hovor s otvorenými slúchadlami Philips s vodivosťou zvuku cez kosti, osoba, s ktorou hovoríte, vás bude počuť jasne – aj keď ste vonku a fúka vietor.

    Športovec telefonujúci na pláži prostredníctvom použítia slúchadiel s kostným vedením zvuku

    Slúchadlá Philips s vodivosťou zvuku cez kosti používajú jedinečnú kombináciu mikrofónov sumelou inteligenciou, ktoré pomáhajú odstraňovať okolitý hluk, a mikrofónu s vodivosťou s vodivosťou zvuku cez kosti sa zameriava len na vibrácie vášho hlasu.

    Ak ste dostatočne fit na to, aby ste behali alebo bicyklovali a rozprávali súčasne, pokračujte. Vietor váš hovor nepreruší. Môžete dokonca prijať hovor v búrke a osoba na druhom konci nebude počuť nič okrem vášho hlasu.

     

    Jediná vec, ktorú by ste mali mať na pamäti, ak prijmete hovor s otvorenými slúchadlami na vedenie zvuku cez kosti, je to, že ľudia vo vašom okolí môžu počuť, čo vám druhá osoba hovorí. Rovnako, ako niekto v telocvični môže počuť vašu hudbu, ak cvičí vedľa vás. Ak teda chcete úplné súkromie, možno budete chcieť preniesť svoj hovor niekam inam.

    Necítite sa na tréning. Sú slúchadlá s otvoreným uchom dobré na niečo iné ako na šport?

     

    Slúchadlá s otvoreným uchom, ktoré vedú kosti, nie sú len výsadou športovcov.

     

    Slúchadlá s kostnou vodivosťou zvuku sa tiež odporúčajú, ak jednoducho nemáte radi pocit, keď vám slúchadlá sedia vo zvukovode, alebo slúchadlá cez uši, ktoré vám zakrývajú celé ucho.

     

    Kto by si neželal, aby mohol robiť domáce práce, hrať sa pri svojich melódiach a stále počuť doručovateľa pri dverách? Alebo počúvajte podcast bez toho, aby ste prerušili štúdium svojich detí – a stále budete počuť, keď sa časovač rúry vypne. No, s otvorenými slúchadlami...toto všetko môžete.

    Športovec s otvorenými slúchadlami

    Otvorené slúchadlá vám poskytujú nový spôsob počúvania – sú však pre vás?

     

    Ako čokoľvek iné, aj pri výbere typu slúchadiel, nakoniec príde na to, čo je najdôležitejšie najmä pre vás. Ak uprednostňujete bezpečnosť pri behu a jazde, no stále chcete počúvať podcasty a hudbu, slúchadlá s otvoreným uchom sú práve pre vás.

     

    Bezdrôtové slúchadlá do uší – štuple do uší – môžu byť pre vás výhodou, ak hľadáte najlepšiu kvalitu zvuku, ktorú môžete za svoju investíciu získať, a napriek tomu chcete bezpečné uchytenie. Ale nič sa nemôže dotknúť tvarového faktora bezdrôtových slúchadiel s otvoreným uchom, pokiaľ ide o kombináciu bezpečného uchytenia, celkovej bezpečnosti a stále slušného zvuku. (Podrobný prehľad najlepších slúchadiel pre šport nájdete v našom článku tu.)

    Slúchadlá Philips s kostným vedením zvuku

     

    Bezpečné, pohodlné, spoľahlivé – objavili ste výhody slúchadiel s vodivosťou zvuku cez kosti pre šport (najmä beh a cyklistiku) a bežné aktívne nosenie. Objavili ste zaujímavú históriu tejto technológie – od Beethovenovej ceruzky po dnešné bezdrôtové slúchadlá na prenos zvuku cez kosti, ktoré sú odolné voči potu a vode. A videli ste, aké skvelé sú slúchadlá s vodivosťou zvuku cez kosti, ak radi počúvate podcasty a audioknihy, alebo ak chcete mať možnosť telefonovať počas behu.

     

    Ak ste sa rozhodli, že vašim ďalším párom športových slúchadiel budú slúchadlá na vedením zvuku cez kosti, pozrite sa na náš aktuálny sortiment.

    • https://www.philips.sk/c-e/so/sound-hub/co-su-sluchadla-na-vedenie-zvuku-cez-kosti.html Odkaz bol skopírovaný

    You are about to visit a Philips global content page

    Continue

    Naša lokalita sa najlepšie zobrazuje v najnovšej verzii prehľadávača Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox.