Zľavy až 20 % so zľavovým kódom VIKEND20 VYUŽÍT
dni
hodiny
minúty
sekundy
Zľavy až 20 % so zľavovým kódom VIKEND20 VYUŽÍT

Paradentóza – príznaky a liečba

Pokiaľ hovoríme o paradentóze (odborne paradontitída), jedná sa o zápalové ochorenie ďasien a závesných aparátov zubov. Vypadávanie zubov je najväčšie riziko spojené s paradentózou. Paradentóza je spoločne so zubným kazom najčastejší problém, ktorý riešia zubní lekári u pacientov. Začínajúca paradentóza je významným ukazovateľom zlého životného štýlu. Predovšetkým sú ohrození ľudia, ktorý nedbajú na dôkladnú ústnu hygienu, trpia celkovým ochorením, jedia príliš veľa sladkého, fajčia, alebo pijú veľa alkoholu.

Ochorenie ďasien a parodontitída


Keď premýšľame o ochorení ďasien a parodontitíde, môžeme automaticky predpokladať, že ide o chorobu, ktorá sa nás netýka. Pravdou bohužiaľ je, že určitou formou zápalu ďasien (gingivitídou) trpí až 90 % populácie. Paradentóza (parodontitída), čo je ďalší stupeň zapálených ďasien, potom postihne takmer polovicu pacientov!

 

Jej príznaky pritom môžu byť celkom nevýrazné, pretože paradentóza má celú škálu symptómov, od ľahkej bolesti ďasien, až po vážnejšie formy parodontitídy, kedy sa tvoria tzv. parodontálne choboty, zuby sa môžu kývať, alebo dokonca vypadnúť. Parodontitída, ktorá sa nelieči, je dokonca najčastejšou príčinou straty zubov a negatívne ovplivňuje celý organizmus a systémové ochorenia, napr. cukrovku, kardiovaskulárne ochorenia apod.

Parodontologiký pacient

Čo spôsobuje parodontitídu?


Naše ústa sú rajom pre baktérie. Baktérie žijú v slinách, v jedle, ktoré jeme a pokiaľ by sme si nečistili zuby, množili by sa na zuboch, ďasnách a v medzizubných priestoroch. Zapálené ďasná a následná parodontitída sú v skutočnosti bakteriálneho pôvodu zo zubného plaku, ktorý nebol správne a pravidelne odstraňovaný. Ďasná potom začnú ustupovať, obnažujú sa zubné kŕčky a dochádza k úbytku kosti, ktorá nám drží zuby v správnej pozícií.

Paradentóza a jej príznaky


Paradentóza je pokročilým štádiom zápalu ďasien (gingivitída). Čím viac sa problém zhoršuje, tým viac môžu pri čistení zubov, alebo konzumácií jedla, krvácať ďasná pri zuboch. To je vážny fakt, avšak často zanedbávaný a mali by sme ho včas riešiť. Zápal ďasní je vratný stav.

 

Pokiaľ sním ale nezačneme niečo robiť, zápal postúpi do hĺbky a začnú sa vytvárať parodontálne choboty, ktoré sú plné baktérií, toxínov, odumretých buniek a zubného kameňa. Dochádza tiež k “rozpustenie” a ústupu kosti, zuby sa začnú kývať a vo vážnych prípadoch môže dôjsť až k strate zubov.

Parodontitída a jej liečba a prevencia


Liečba zapálených ďasien a parodontitídy sa líši podľa závažnosti ochorenia. V jednoduchších prípadoch stačí, aby zubný lekár, alebo dentálna hygienička zo zubov odstránili zubný kameň a zubný plak. Hĺbkové odstránenie zubného kameňa a očistenie zubných koreňov odstráni nečistoty pod úrovňou ďasien a je skvelým spôsobom, ako liečiť paradentózu. Vo vážnych prípadoch paradentózy môže byť nutná aj operácia. Najlepším bojom s ochorením mäkkých tkanív a parodontitídy a bolesti ďasien je včasná prevencia a pravidelná starostlivosť o zuby. Čistenie zubov dvakrát denne a čistenie medzizubných priestorov prístrojom na medzizubnú hygienu Philips AirFloss je dobrý začiatok.

Sonicare Airfloss

Tento produkt už nie je dostupný

Ďalšie tipy na správnu ústnu hygienu


Čo je paradentóza, čo spôsobuje a ako ju liečiť, už viete. Prečítajte si naše ďalšie tipy, ako docieliť krásne a zdravé zuby.
 

You are about to visit a Philips global content page

Continue

You are about to visit a Philips global content page

Continue

Naša lokalita sa najlepšie zobrazuje v najnovšej verzii prehľadávača Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox.