O tom, aká zubná kefka je najlepšia, bolo toho už napísané mnoho. Jednoznačná odpoveď však stále neexistuje. Vždy závisí predovšetkým na užívateľovi kefky, na jeho preferenciách, veku, stavu jeho chrupu a ďasien, ale aj na znalostiach techniky čistenia.
Mnoho ľudí považuje manuálny typ zubnej kefky za prežitok a život bez svojho elektrického pomocníka, ktorému každé ráno a večer zverujú starostlivosť o krásny úsmev, si už nevie predstaviť. Všeobecne možno povedať, že prednosťou manuálnej kefky je predovšetkým jej cena a moderné elektrické kefky ju už dávno predbehli v pohodlí užívania, efektivite čistenia aj šetrnosti k zubom. Ak ale perfektne ovládate techniku čistenia zubov a nevadí vám, že v kúpeľni pri čistení strávite veľa času navyše, môžete si dovoliť manuálnu kefku stále používať. Pre lepšiu predstavu, dostatočná doba čistenia s manuálnou kefkou je 10-15 minút. S elektrickou sonickou kefkou budete hotový približne za 2-4 minúty.
Existuje ich hneď niekoľko typov. Základným typom sú rotačné kefky s malou okrúhlou hlavicou, ktorá sa otáča o 360°. Oscilačno-rotačné kefky potom oscilujú v polkruhu (180°) tam a späť. A nakoniec oscilačno-rotačné pulzné kefky dopĺňajú kruhové pohyby o pulzný pohyb hlavice kefky v smere vlákien s cieľom, aby bol narušený zubný povlak a došlo k jeho zotretiu. Táto technológia je však vhodná len pre skutočne zdravé zuby a ďasná. Mnoho zubárov a dentálnych hygieničiek túto technológiu neodporúča vôbec. Zvlášť, ak zvolíte lacnejšie varianty rotačných kefiek. Nevhodne zvolená elektrická rotačná kefka môže totiž pri dlhodobejšom používaní poškodzovať zubnú sklovinu aj ďasno. A to obzvlášť v prípadoch, keď sa s týmto typom kefky nesprávne manipuluje, teda nie je dodržaná správna technika čistenia. Často potom vznikajú obnažené zubné krčky, ktoré sú nielen nevzhľadné, ale aj veľmi citlivé.
Oproti rotačným kefkám, ktoré zuby čistia v horizontálnom smere, čistia sonické zubné kefky vertikálnym smerom, teda smerom od ďasna k zubu, pomocou stieravého pohybu vlákien na podlhovastej hlavici kefky. Vďaka vysokej frekvencii stierania vlákien vzniká v ústnej dutine okysličená zmes slín, vody a zvolenej zubnej pasty. Tá sa potom vďaka sonickej technológii ľahko dostáva aj do veľmi ťažko prístupných miest, ktoré je možné pomocou manuálnej kefky vyčistiť len veľmi ťažko alebo vôbec. Elektrické zubné kefky, využívajúce k čisteniu sonickú technológiu, sú preto vhodné aj pre citlivé zuby a ďasná.
Od chvíle, kedy sa bábätku vykľuje prvý zúbok, až do troch rokov, by mali čistiť zúbky výhradne rodičia, a to pomocou vhodnej manuálnej kefky (pre tých úplne najmenších je vhodný špeciálny silikónový návlek na prst s jemnými silikónovými vláknami). Od troch rokov môžete začať s nácvikom ústnej hygieny, aj keď ešte pár rokov budete zúbky čistiť predovšetkým vy. Vášmu dieťatku ale už môžete spestriť a zefektívniť starostlivosť o zúbky krásnou elektrickou kefkou, na ktorú bude patrične pyšné, a pri spoločnom čistení si užijete ešte viac zábavy. Skvelou vychytávkou sú kefky, ktoré pomocou technológie Bluetooth spolupracujú s aplikáciou nainštalovanou do smartfónu či tabletu. Tá zábavnou formou pomáha deťom čistiť si zúbky dlhšie a lepšie. Takýmto šikovným pomocníkom pre starostlivosť o zúbky je napríklad sonická elektrická zubná kefka pre deti HX6352/42 od značky Philips, ktorá pomocou zábavnej aplikácie prispieva k dobrým hygienickým návykom detí. 98% opýtaných rodičov uvádza, že je takto jednoduchšie prinútiť deti čistiť si zuby. Nie je divu. Kto by chcel prísť o zábavu?
Značka Philips sa pri svojich kefkách Sonicare využívajúcich sonickú technológiu riadi mottom, ktoré hovorí, že vždy je cesta, ako čistiť lepšie. Ponúka tak pestrú škálu elektrických kefiek s rôznymi funkciami a v rôznych cenových hladinách tak, aby si prišiel na svoje skutočne každý. Všetky zubné kefky Philips Sonicare vedia vyčistiť zuby veľmi efektívne, rýchlo a ľahko, záleží však na vašich preferenciách. Rozmyslite si predovšetkým, aké funkcie budete od vášho nového pomocníka pri starostlivosti o ústnu dutinu vyžadovať a koľko si doň prajete investovať.
Poradíme vám, na aké funkcie by ste sa rozhodne mali pri výbere zamerať.
Táto funkcia je pri elektrickej zubnej kefke snáď najdôležitejšia, pretože zaisťuje šetrnú starostlivosť o zuby a ďasná. Na elektrickú kefku je potrebné vyvíjať oveľa menší tlak než na manuálnu kefku, preto si pri čistení vôbec nemusíte všimnúť, že na svoje zuby a ďasná príliš tlačíte. Kefka s tlakovým senzorom to však urobí za vás. Akonáhle začnete príliš tlačiť, pulzujúci zvuk vychádzajúci z kefky vás upozorní a kefka výrazne zníži svoj výkon, aby ochránila vaše zuby a ďasná. Touto funkciou je vybavená napríklad kefka Philips Sonicare ProtectiveClean 4500, ktorá ponúka vysokú kvalitu za prijateľnú cenu.
Možnosť nastaviť si intenzitu čistenia je ďalšou funkciou, ktorá by vašej novej elektrickej kefke nemala chýbať. Kefky Philips Sonicare umožňujú až 3 rôzne intenzity čistenia. Platí, že čím nižšia intenzita, tým je čistenie príjemnejšie aj pre veľmi citlivých jedincov. S tým súvisí aj fakt, že keď prechádzate z manuálnej kefky na elektrickú, môže chvíľu trvať, kým si na nový spôsob čistenia zvyknete. Hladký prechod vám umožní napríklad Philips Sonicare ProtectiveClean 4300 s funkciou postupného a mierneho zvyšovania čistiaceho výkonu.
Kefky Sonicare z vyšších radov umožňujú jednoduché prepínanie medzi rôznymi režimami. Napríklad kefka Philips Sonicare DiamondClean vás poteší hneď 5 rôznymi čistiacimi režimami. Režim Clean je navrhnutý pre dôkladné a osviežujúce každodenné čistenie. Jemnú masáž ďasien vám poskytne režim Gum Care. Ďalší z režimov, nazvaný Polish, vám rozjasní úsmev a režim White dokonca odstráni aj povrchové škvrny na zuboch. A nakoniec pre citlivé zuby a ďasná je ako stvorený režim Sensitive.
Každé 3 mesiace je potrebné vymeniť hlavicu pri všetkých kefkách Sonicare od Philips, pretože konce vlákien môžu byť opotrebované, čo sa prejaví rozstrapkaním a zmäknutím vlákien. To má následne negatívny vplyv na čistiaci efekt, kedy na zuboch môže zostať zubný povlak v tenkej vrstvičke a lepšie sa zachytávajú pigmentácie. Preto sú niektoré kefky navyše vybavené špeciálnou funkciou BrushSync, ktorá starostlivo stráži dobu používania jednej hlavice a tiež sleduje, ako veľmi bolo pri čistení tlačené na hlavicu. Akonáhle kefka vyhodnotí, že je čas na výmenu hlavice, upozorní vás krátkym pípnutím a na tele kefky sa rozsvieti kontrolka. Vďaka tomu si vždy budete istí, že hlavica kefky je v perfektnej kondícii a čistenie je maximálne účinné a šetrné. Túto funkciu majú napríklad všetky kefky z radu ProtectiveClean, napríklad aj model Philips Sonicare ProtectiveClean 6100.
Je skvelé, že pokrok nezastavíme. To, čo kedysi bolo ako vystrihnuté zo sci-fi filmu, môže dnes byť realitou všedných dní. Najvyššie modely sonických zubných kefiek Sonicare od Philips s podporou bezdrôtovej technológie Bluetooth komunikujú so špeciálnou mobilnou aplikáciou. Aj na displeji vášho mobilného telefónu tak bude možné v rámci aplikácie zobraziť 3D mapu vašich úst a zamerať sa na problematické miesta, ale aj na miesta, ktoré ste pri čistení vynechali alebo ste na nich príliš tlačili. Aplikácia vás jednoducho prevedie celým čistením a naučí vás, ako ho doviesť k dokonalosti.
TIP: Kefka Philips Sonicare Prestige má svoju vlastnú mobilnú aplikáciu vybavenú umelou inteligenciou, v ktorej sa dozviete všetko o technike čistenia a jej dĺžke.
Je veľmi dôležité poznamenať, že všetky špeciálne hlavice určené pre kefky Philips Sonicare sú kompatibilné so všetkými modelmi takýchto kefiek. Pri výbere hlavica je teda potrebné riadiť sa predovšetkým vašimi potrebami a požiadavkami. Máte citlivé zuby, nosíte strojček, chcete zdravšie ďasná, svieži dych či belší úsmev? Vyberte si podľa toho vhodnú hlavicu.
4500
Sonická zubná kefka s 2 režimami
HX6830/44
4300
Sonická zubná kefka s 1 režimom
HX6803/04
You are about to visit a Philips global content page
ContinueYou are about to visit a Philips global content page
Continue