O dôležitosti čistého vzduchu pre naše zdravie niet pochýb. Pre alergikov a astmatikov sú dnes čističky vzduchu samozrejmosťou. Stále väčšej obľube sa tieto prístroje tešia aj u ďalších aktívnych ľudí a rodín s deťmi, ktoré oceňujú priaznivý vplyv čističiek vzduchu na zdravie dýchacích ciest, kvalitu spánku a celkovú psychickú a fyzickú pohodu. Avšak nie je čistička ako čistička. Ako to už bohužiaľ býva, mnoho výrobcov sa snaží "zviesť" na módnej vlne čističiek a prichádza s rôznymi technológiami, ktoré so sebou prinášajú viac škody ako úžitku. Medzi takéto kontroverzné prístroje patria najmä generátory ozónu a ionizátory vzduchu.
Na fakty ohľadom ozónu a jeho vplyvu na naše zdravie sme sa pozreli spoločne s RNDr. Ondrejom Mikešom, PhD., environmentálnym chemikom z Masarykovej univerzity, ktorý sa dlhodobo zaoberá vplyvom znečistenia ovzdušia na zdravie človeka.
Ozón je tiež súčasťou tzv. fotochemického smogu, ktorý vzniká v oblastiach s vysokým znečistením vzduchu v kombinácii s intenzívnym slnečným žiarením, teda typicky v mestských a priemyselných oblastiach v letných mesiacoch. Tu má ozón pomerne typický cyklus s nárastom v ranných hodinách spolu s nárastom dopravy a maximom neskoro popoludní. Večer koncentrácia pozvoľna klesá, pretože nevzniká nový ozón a ten, ktorý vznikol cez deň, postupne reaguje s rôznymi látkami.
Chemická reakcia, pri ktorej z kyslíka vzniká ozón, sa deje napríklad pri prechode blesku atmosférou vplyvom elektrických výbojov či pôsobením UV žiarenia. Preto je jeho koncentrácia v ovzduší najvyššia práve v lete, kedy je vyššie množstvo slnečného žiarenia a búrok. Keďže je ozón ťažší ako vzduch, drží sa nízko a má charakteristický zápach, môžete ho spoznať podľa typickej "vône" letných búrok s bleskami.
Ľudia si ozón najčastejšie spájajú s ozónovou vrstvou, ktorá je pre živé organizmy veľmi dôležitá. Ide o vrstvu stratosféry vo výške 25-35 km nad zemským povrchom, v ktorej je koncentrácia ozónu oveľa vyššia ako koncentrácia dvojatómovej molekuly kyslíka.
Tu ozón plní funkciu "UV filtra", ktorý bráni prenikaniu škodlivého krátkovlnného UV žiarenia na zemský povrch. Jeho efekt je teda pre naše zdravie podobný ako efekt opaľovacích krémov či slnečných okuliarov: chráni nás pred účinkami krátkovlnného ultrafialového žiarenia, ktoré spôsobuje problémy so zrakom a poškodenie kože, ktoré môže viesť až ku kožným karcinómom.
Stenčovanie ozónovej vrstvy a vznik ozónovej diery sa považuje za jednu z najväčších ekologických katastrof, ktorú sa našťastie podarilo vďaka razantným medzinárodným dohodám zvrátiť.
Vystavenie zvýšeným koncentráciám ozónu spôsobuje:
Nenechajte sa ale výpočtom pozitívnych dopadov ozónu v stratosfére zmiasť. Veľa ľudí totiž nevie, že vplyv ozónu na naše zdravie sa mení podľa toho, v akej vrstve atmosféry sa nachádza. Ozón v prízemnej atmosfére, teda v tzv. troposfére, naopak môže pôsobiť škodlivo na zdravie ľudí, živočíchov i rastlín.
Nemožno nespomenúť negatívny vplyv prízemného ozónu na zvieratá a rastliny, a teda na celý ekosystém i poľnohospodárstvo. Veľmi podstatné je poškodenie vegetácie s následnými nižšími poľnohospodárskymi výnosmi. Pri vyšších koncentráciách môže ozón poškodzovať aj rôzne stavebné materiály.
Hoci je ozón pri vyšších koncentráciách preukázateľne nebezpečný plyn, sú na trhu k dispozícii prístroje, ktoré generujú ozón na účely dezinfekcie vzduchu a vody či neutralizácie zápachov. Dôvodom je, že ozón dokáže efektívne zničiť plesne, huby či baktérie. Tento efekt však dosahuje iba v spomínaných vyšších koncentráciách, kedy však zabíja nielen mikroorganizmy, ale je veľmi škodlivý aj pre človeka. V nižších, a teda pre človeka bezpečných koncentráciách, je dezinfekcia ozónom neúčinná. Preto sa používanie ozónu na účely dezinfekcie odporúča iba v priemysle alebo v kontrolovaných podmienkach, kde sú ľudia, ktorí prichádzajú do kontaktu s ozónom patrične chránení. S ozónom sa môžete stretnúť aj v medicíne, kde sa aplikuje, ale iba lokálne a v prísne strážených podmienkach.
Ozón sa často používa na sterilizáciu vody, kde sa ho vďaka jeho vysokej rozpustnosti vo vode môže použiť veľké množstvo, ktoré je účinné v likvidácii biologických kontaminantov a prebytočný ozón následne reaguje na kyslík.
Na použitie v miestnostiach sa ukázal ako vhodný pri masívnej dekontaminácii, kedy sa čistené miestnosti hermeticky uzavrú a využívajú sa vysoké koncentrácie generovaného ozónu. Mnoho komerčných generátorov ozónu vyprodukuje až 5 000 000 mikrogramov ozónu za hodinu. Ukazuje sa však, že pri nízkych koncentráciách, pod limity vhodné pre ľudské zdravie, nie je toto odstraňovanie efektívne.
RNDr. Ondřej Mikeš, PhD.
Ďalšími kontroverznými prístrojmi sú ionizátory vzduchu, ktoré obohacujú vzduch veľkým množstvom záporne nabitých iónov, tzv. aniónov. Výrobcovia ionizátorov tvrdia, že čím je vo vzduchu viac aniónov, tým menej obsahuje mikróbov a ďalších častíc. To ale nie je celkom pravda.
Čistička vzduchu s ionizátorom totiž nežiaduce mikróby a ďalšie mikročastice zo vzduchu neodstraňuje, len ich "obaľuje" iónami, čím sa zvýši ich hmotnosť. V dôsledku tohto procesu mikročastice zo vzduchu klesajú na povrchy, akými sú podlahy, steny či nábytok.
Táto reakcia má priaznivý vplyv na čistotu ovzdušia v exteriéroch, kde tieto častice na povrchoch už nepredstavujú pre človeka zdravotné riziko. Avšak v interiéroch musia byť tieto častice z povrchov pravidelne odstraňované, v opačnom prípade je priaznivý efekt ionizácie vzduchu v miestnosti nízky.
Väčšina ionizátorov navyše funguje na princípe vysokonapäťových (koronových) výbojov, ktoré produkujú ozón a oxidy dusíka. Ako sme už spomenuli vyššie, ozón je potenciálne nebezpečný plyn a môže spôsobovať okrem iného presne tie zdravotné problémy, proti ktorým by mala byť čistička vzduchu s ionizátorom účinnou prevenciou.
Nadýchnite sa zdravšieho vzduchu. Napríklad Čistička vzduchu Philips Dual Scan AC3858/50 odstráni až 99,9 % znečistenia a nepretržite stráži kvalitu vzduchu u vás doma.
Napríklad Čistička vzduchu Philips Dual Scan AC3858/50 odstráni až 99,9 % znečistenia a nepretržite stráži kvalitu vzduchu u vás doma.
Správna a pre zdravie prospešná čistička vzduchu by teda ozón nemala generovať, ale naopak ho zo vzduchu odstraňovať. Zároveň by mala nežiaduce častice zo vzduchu priamo zachytávať, nie ich len prenášať zo vzduchu na iné povrchy.
Efektívne čistenie vnútorného vzduchu od ozónu prebieha pri filtrácii s použitím tzv. aktívneho uhlia a je tiež podmienené ventiláciou daného prostredia. Umiestnenie prístroja, ktorý dlhodobo produkuje ozón k čisteniu vzduchu, by som do domácnosti neodporučil.
RNDr. Ondřej Mikeš, PhD.
Skúsenosti s generátormi ozónu preto privádzajú mnohých zákazníkov späť ku klasickým mechanickým čističkám vzduchu s výmenným filtrom. Tie preukázateľne odstránia zo vzduchu alergény a nečistoty, a to bez potenciálnych negatívnych efektov. Fungujú na princípe cirkulácie vzduchu, kedy jednoducho zo vzduchu "odsajú" akékoľvek škodlivé mikročastice, smog, prach, pele, vírusy i baktérie, a tie bezpečne zachytia na filtri, ktorý sa po znečistení jednoducho vyčistí alebo vyhodí.
Zatiaľ nie je vedecky známe, že by nejaká "prevratná" technológia tento efektívny a plne bezpečný spôsob čistenia vzduchu mohla nahradiť.
Čistý vzduch bez alergénov
Odstráni 99,9% alergenov - testované Karlovou Univerzitou, Prírodovedeckú fakultou
Účinnosť čističky testovala Prírodovedecká fakulta Univerzity Karlovej v Prahe
Čistý vzduch bez alergénov do 6 minút vďaka vysokému výkonu
Nepretržite stráži kvalitu vzduchu u vás doma a okamžite odhalí alergény
Extrémne tichý nočný režim pre nerušený spánok
Tento produkt už nie je dostupný
You are about to visit a Philips global content page
ContinueYou are about to visit a Philips global content page
Continue