Čo znamená smogová situácia? Čo znamená letný a zimný smog? Za zvýšenou koncentráciou polietavého prachu v ovzduší stoja často na Slovensku tieto príčiny: silné mrazy, inverzia a bezvetrie. Takže stav, kedy sa v nižších vrstvách atmosféry vytvára tzv. poklica, v ktorej sa hromadia škodliviny a slabý alebo žiadny vietor nemá šancu tieto koncentrácie rozptýliť. Aktuálne informácie o kvalite a stave ovzdušia vo vašom meste môžete zistiť tu. Na tomto portály nájdete informácie o kvalite ovzdušia aj o aktuálnej smogovej situácií v Bratislave, alebo napríklad o smogovej situácií v Košiciach či ďalších regiónoch.
Letný smog, ktorý je tiež označovaný ako losangelský,oxidačný alebo fotochemický, vzniká za teplého počasia pri spaľovaní plynných a kvapalných palív. Tvorí sa oblak spalín, ktorý býva vystavený intenzívnemu slnečnému žiareniu a dochádza k tvorbe prízemného ozónu, ktorý je tvorený predovšetkým oxidom dusičitým. Bohužiaľ, tieto molekuly ozónu sú veľmi reaktívne a pre človeka značne toxické, sú totiž schopné napádať bunkové štruktúry. Tiež veľmi dráždi sliznice a dýchacie cesty. Je alarmujúce, že v Slovenskej republike je tomuto typu znečistenia vystavených približne 80 % obyvateľov. Naopak zimný smog nás dokáže potrápiť v chladnom a hmlistom počasí, kedy dochádza k inverzií. Nečistoty vo vzduchu sa potom hromadia veľmi nízko nad zemou. Hmla obsahuje množstvo škodlivín, napríklad zlúčeniny síry či aromatické uhľovodíky, ktoré sú často rakovinotvorné. Vo vzduchu sa naviac nachádza popolček a množstvo veľkých prachových častíc, ktoré uľahčujú škodlivinám preniknúť do tela. Dlhodobé zotrvanie človeka v tomto prostredí môže byť dôvodom ku vzniku a rozšíreniu rakoviny. Smog a znečistené ovzdušie vadí predovšetkým deťom, seniorom, tehotným ženám, astmatikom, alergikom alebo diabetikom, ale zaťažuje aj dýchacie ústrojenstvo zdravých ľudí. Odborníci odporúčajú, aby ľudia minimalizovali pobyt vonku, vetrali krátko a intenzívne, ideálne po obede, kedy bývajú všeobecne koncentrácie smogu najnižšie. Najviac škodlivín je vo vzduchu do 10. hodiny doobeda a večer po 16. hodine. Avšak nedostatočné vetranie v byte spôsobuje množstvo ďalších problémov, ako napríklad výskyt vyššieho množstva oxidu uhličitého. Znečistenie vzduchu v byte zhoršuje aj varenie, zapaľovanie sviečok a dosť výrazne aj fajčenie alebo domáci maznáčikovia. Aj keď v zime sa odporúča vetrať len krátko (cca 3 až 4 minúty) a intenzívne, smog sa do interiéru dostane tak či tak a pridá sa tak k ostatným „škodcom“.
Pokiaľ nastane smogová situácia, citelne to poznajú najmä obyvatelia väčších miest. Obecne rozlišujeme dva druhy smogu...
Čistička vzduchu
AC3256/10
Neuspokojivá smogová situácia je veľkým problémom, ktorý jedinec môže len ťažko ovplyvniť. Môžete sa však rozhodnúť dýchať zdravý vzduch (so správnou vlhkosťou a bez nečistôt) u vás doma. Situácia sa totiž dá riešiť pomocou čističky vzduchu. Tá dokáže zachytiť 99,97 % častíc, ktoré neprejdú veľmi jemnými filtrami a dlhodobo udržuje čistotu ovzdušia v byte. Zbaví vás nielen prachu, ale aj baktérií, plynov, alergénov či pachov.
Kľúčová je aj správna vlhkosť vzduchu v domácnosti. V zime totiž býva znížená vlhkosť vzduchu v interiéroch (predovšetkým v panelových domoch), niekedy často až na cca 20 %, čo spôsobuje vysúšanie slizníc, ktoré sú potom ešte náchylnejšie na najrôznejšie škodliviny. Zdravú úroveň vlhkosti v byte vám pomôžu udržať zvlhčovače vzduchu, ktoré sa automaticky postarajú o správne hodnoty vlhkosti vzduchu vo vašom domove.
Ďalšou možnosťou je skombinovať oba tieto skvelé a nevyhnutné prístroje do kombinovanej čističky a zvlhčovača vzduchu Philips. Tento prístroj sa kompletne a automaticky postará o všetko. Vzduch čistí a zvlhčuje zároveň.
Nadýchnite sa po každom príchode domov čistého a zdravého vzduchu.
You are about to visit a Philips global content page
ContinueYou are about to visit a Philips global content page
Continue