Philips narodeniny! 20 % zľava na vybrané produkty Nakupovat
dni
hodiny
minúty
sekundy
Philips narodeniny! 20 % zľava na vybrané produkty Nakupovat

Bráňte sa proti smogu. Majte doma zdravší vzduch

Ako chrániť svoje zdravie pri smogovej situácií?


Čo znamená smogová situácia? Čo znamená letný a zimný smog? Za zvýšenou koncentráciou polietavého prachu v ovzduší stoja často na Slovensku tieto príčiny: silné mrazy, inverzia a bezvetrie. Takže stav, kedy sa v nižších vrstvách atmosféry vytvára tzv. poklica, v ktorej sa hromadia škodliviny a slabý alebo žiadny vietor nemá šancu tieto koncentrácie rozptýliť. Aktuálne informácie o kvalite a stave ovzdušia vo vašom meste môžete zistiť tu. Na tomto portály nájdete informácie o kvalite ovzdušia aj o aktuálnej smogovej situácií v Bratislave, alebo napríklad o smogovej situácií v Košiciach či ďalších regiónoch.

Zdravý vzduch v domácnosti

Smog a znečistenie ovzdušia


Pokiaľ nastane smogová situácia, citelne to poznajú najmä obyvatelia väčších miest. Obecne rozlišujeme dva druhy smogu...

 

Letný smog, ktorý je tiež označovaný ako losangelský,oxidačný alebo fotochemický, vzniká za teplého počasia pri spaľovaní plynných a kvapalných palív. Tvorí sa oblak spalín, ktorý býva vystavený intenzívnemu slnečnému žiareniu a dochádza k tvorbe prízemného ozónu, ktorý je tvorený predovšetkým oxidom dusičitým. Bohužiaľ, tieto molekuly ozónu sú veľmi reaktívne a pre človeka značne toxické, sú totiž schopné napádať bunkové štruktúry. Tiež veľmi dráždi sliznice a dýchacie cesty. Je alarmujúce, že v Slovenskej republike je tomuto typu znečistenia vystavených približne 80 % obyvateľov.

 

Naopak zimný smog nás dokáže potrápiť v chladnom a hmlistom počasí, kedy dochádza k inverzií. Nečistoty vo vzduchu sa potom hromadia veľmi nízko nad zemou. Hmla obsahuje množstvo škodlivín, napríklad zlúčeniny síry či aromatické uhľovodíky, ktoré sú často rakovinotvorné. Vo vzduchu sa naviac nachádza popolček a množstvo veľkých prachových častíc, ktoré uľahčujú škodlivinám preniknúť do tela. Dlhodobé zotrvanie človeka v tomto prostredí môže byť dôvodom ku vzniku a rozšíreniu rakoviny.

 

Smog a znečistené ovzdušie vadí predovšetkým deťom, seniorom, tehotným ženám, astmatikom, alergikom alebo diabetikom, ale zaťažuje aj dýchacie ústrojenstvo zdravých ľudí. Odborníci odporúčajú, aby ľudia minimalizovali pobyt vonku, vetrali krátko a intenzívne, ideálne po obede, kedy bývajú všeobecne koncentrácie smogu najnižšie. Najviac škodlivín je vo vzduchu do 10. hodiny doobeda a večer po 16. hodine.
 

Avšak nedostatočné vetranie v byte spôsobuje množstvo ďalších problémov, ako napríklad výskyt vyššieho množstva oxidu uhličitého. Znečistenie vzduchu v byte zhoršuje aj varenie, zapaľovanie sviečok a dosť výrazne aj fajčenie alebo domáci maznáčikovia. Aj keď v zime sa odporúča vetrať len krátko (cca 3 až 4 minúty) a intenzívne, smog sa do interiéru dostane tak či tak a pridá sa tak k ostatným „škodcom“.

Ponuka čističiek a zvlhčovačov vzduchu Philips

Ako môžem kvalitu vzduchu ovplyvniť?


Neuspokojivá smogová situácia je veľkým problémom, ktorý jedinec môže len ťažko ovplyvniť. Môžete sa však rozhodnúť dýchať zdravý vzduch (so správnou vlhkosťou a bez nečistôt) u vás doma. Situácia sa totiž dá riešiť pomocou čističky vzduchu. Tá dokáže zachytiť 99,97 % častíc, ktoré neprejdú veľmi jemnými filtrami a dlhodobo udržuje čistotu ovzdušia v byte. Zbaví vás nielen prachu, ale aj baktérií, plynov, alergénov či pachov.

Kľúčová je aj správna vlhkosť vzduchu v domácnosti. V zime totiž býva znížená vlhkosť vzduchu v interiéroch (predovšetkým v panelových domoch), niekedy často až na cca 20 %, čo spôsobuje vysúšanie slizníc, ktoré sú potom ešte náchylnejšie na najrôznejšie škodliviny. Zdravú úroveň vlhkosti v byte vám pomôžu udržať zvlhčovače vzduchu, ktoré sa automaticky postarajú o správne hodnoty vlhkosti vzduchu vo vašom domove.

Poklad do vášho domova

Ďalšou možnosťou je skombinovať oba tieto skvelé a nevyhnutné prístroje do kombinovanej čističky a zvlhčovača vzduchu Philips. Tento prístroj sa kompletne a automaticky postará o všetko. Vzduch čistí a zvlhčuje zároveň.


Nadýchnite sa po každom príchode domov čistého a zdravého vzduchu.

You are about to visit a Philips global content page

Continue

You are about to visit a Philips global content page

Continue

Optimálních možností prohlížení našich stránek dosáhnete v nejnovější verzi prohlížečů Microsoft Edge, Google Chrome nebo Firefox.