idealna vlhkost vzduchu doma

Ideálna vlhkosť vzduchu v byte a dome

Snažíme sa žiť zdravo. Riešime kvalitu potravín, dostatok pohybu a ďalšie záležitosti, ktoré chápeme pod pojmom „Zdravý životný štýl“. Často však zabúdame na kvalitu vzduchu, ktorý dýchame. Pritom dýchanie nás udržuje pri živote a je teda veľmi dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje naše celkové zdravie.

Ideální vlhkost v bytě a domě

Aká je správna vlhkosť vzduchu?


V súvislosti s ovzduším riešime väčšinou vzduch vonku. Pritom doma trávime množstvo času a tiež je to miesto, kde môžeme kvalitu vzduchu, ktorý dýchame, ovplyvniť.

 

Pokiaľ chcete kvalitnejší vzduch vo vašom domove, mali by ste sa primárne sústrediť na optimálnu vlhkosť vzduchu vo vašom byte. Dalo by sa povedať, že ideálna vlhkosť vzduchu vo vašom byte alebo dome, je kľúčom ku zdraviu a ku spokojnému bývaniu.

 

Relatívna vlhkosť vzduchu je veličina, ktorá udáva vlhkosť vzduchu v percentách. 100% relatívna vlhkosť udáva maximálne vlhký vzduchu presýtený parami a 0 % relatívnej vlhkosti značí suchý vzduch celkom bez vlhkosti.


Relatívnu vlhkosť vzduchu je nutné udržovať v tých správnych hodnotách. Optimálna vlhkosť vzduchu v byte je v zime 45 až 60 % a v lete od 40 do 55 %. Vždy by to malo byť rozmedzie 40 až 60 %. Je veľmi zaujímavé, že v niektorých slovenských domácnostiach je v zime relatívna vlhkosť vzduchu iba okolo 20 %. Takýto suchý vzduch potom spôsobuje množstvo zdravotných problémov či vysoké účty za kúrenie.

Jaká je správná vlhkost vzduchu?

Ako trpí zdravie pri nedostatočnej vlhkosti vzduchu?


Pokiaľ je vlhkosť vzduchu v byte príliš nízka, potom zdravie skutočne trpí, a to predovšetkým dýchacie cesty. Najčastejšie sa jedná o zdravotné problémy, ktoré sú spôsobené vysúšaním horných dýchacích ciest. Z tohto dôvodu potom pacienti často trpia zápalmi nosohltanu a ochorením horných i dolných dýchacích ciest. U detí sa bohužiaľ vyskytuje veľmi často laryngitída. Nízku vlhkosť vzduchu spoznáte aj na pleti, ktorá je vysušená alebo vás môžu neustále páliť oči. Ďalším dôkazom je aj trvalý pocit únavy.

 

Naopak pokiaľ používate zastaralé zariadenia na odparovanie vody, typicky napríklad odparovač na radiátor, je potom vzduch často príliš vlhký. V dôsledku nadmernej vlhkosti hrozí riziko vzniku plesní, ktoré môžu spôsobiť vážnejšie ochorenia. Naviac pobyt v príliš vlhkom prostredí je pre človeka veľmi nepríjemný.

Optimálna vlhkosť vzduchu vám pomôže ušetriť za kúrenie


K vnímaniu tepelnej pohody, teda toho, ako vnímame teplotu v miestnosti, prispieva vo veľkej miere aj relatívna vlhkosť. Pokiaľ je relatívna vlhkosť vzduchu v tých správnych hodnotách, potom nemusíte nadmerne kúriť a ušetríte za kúrenie vášho domu alebo bytu.

Jak trpí zdraví při nedostatečné vlhkosti vzduchu?

Ako zaistiť ideálnu vlhkosť vzduchu vo vašom domove?

 


Optimálnu vlhkosť vzduchu vám pomôže zaistiť dostatočné vetranie, kvalitné zateplenie domu, dobre tesniace okná a dvere či odparovanie vody s pravidelným meraním vlhkosti vzduchu pomocou vlhkomeru.


Ďalšou možnosťou je zaobstarať si kvalitný zvlhčovač vzduchu. Na trhu sú klasické parné a ultrazvukové zvlhčovače. Tie najmodernejšie vedia dokonca vzduch zároveň zvlhčovať aj čistiť. Automaticky zmerajú vlhkosť vzduchu a postarajú sa o to, aby vzduch mal vždy tú správnu relatívnu vlhkosť

Jaká je správná vlhkost vzduchu?

Zdravé dýchanie ako priorita


Pokiaľ sa rozhodnete zamerať sa na zdravý vzduch a optimálnu vlhkosť vzduchu vo vašom domove, máme pre vás hneď dve varianty zvlhčovačov vzduchu Philips.

 

Prvou variantou je zvlhčovač vzduchu Philips, ktorý má inteligentnú technológiu odparovania. Je schopný automaticky a rovnomerne rozdeľovať zvlhčený vzduch do celej miestnosti a obsahuje tiež najnovšie technológie NanoCloud, vďaka ktorej sú molekuly vody také malé, že šíria o 99 % menej baktérií v porovnaní s najrozšírenejšími ultrazvukovými zvlhčovačmi.

 

Druhá varianta vám zaistí kompletnú starostlivosť o vzduch v miestnostiach vášho domova. Kombinovaná čistička a zvlhčovač vzduchu Philips sa postará o všetko. Obsahuje všetky výhody zvlhčovača vzduchu Philips a naviac vie vzduch vyčistiť pomocou profesionálneho filtračného systému Vitashield IPS. Je to veľmi šikovné 2v1, ktoré zaistí zdravé dýchanie vám aj celej vašej rodine.

Zvlhčovač vzduchu

Zvlhčovač vzduchu s technológiou NanoCloud

You are about to visit a Philips global content page

Continue

You are about to visit a Philips global content page

Continue

Naša lokalita sa najlepšie zobrazuje v najnovšej verzii prehľadávača Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox.