Domáce čističky vzduchu ocenia tí, ktorí sú citliví na vzduchom prenášané častice a prach vo vzduchu, sú alergický na pele alebo trpia respiračnými ochoreniami. Čistička vám pomôže výrazne zlepšiť kvalitu vzduchu, ktorý dýchate, čo rozhodne prispeje k domácej pohode. Ako si vybrať vhodnú čističku vzduchu?
Prvým krokom pri výbere čističky vzduchu je voľba princípu jej fungovania. Podľa toho rozlišujeme 2 typy čističiek - elektrostatickú, prípadne fotokatalytickú a mechanickú čističku. Aký je medzi nimi rozdiel?
Tieto čističky dokážu vo vzduchu eliminovať pevné častice, nedokážu však zachytiť pachy a dym. Aj keď sú vysoko efektívne, majú jednu podstatnú nevýhodu. Tou je produkcia ozónu, ktorý je zdraviu škodlivý, ak je jeho koncentrácia príliš vysoká. Všetky čističky vzduchu pracujúce na tomto princípe musia spĺňať povolené limity, takže by ste sa s nadmernou produkciou ozónu stretnúť nemali, avšak určitý výskyt je tu vždy. Ich prednosťou je naopak nízka obstarávacia cena a absencia filtrov, pretože nečistoty sa zachytávajú na kovových doskách, ktoré je nutné pravidelne a dôkladne čistiť. To môže byť problém pre alergikov a astmatikov, pretože pri čistení sa uvoľňuje veľké množstvo alergénov a nečistôt. Ak čistenie zanedbáte, je možné, že sa častice pevne spoja s doskou a ich odstraňovanie môže byť náročné.
Mechanické čističky vzduchu disponujú vzduchovými filtrami, ktorých je spravidla niekoľko. Okrem HEPA a uhlíkových filtrov sa tu stretnete aj s ďalšími typmi. Ich prednosťou je vysoká, takmer 100% účinnosť. Vďaka svojim konštrukčným vlastnostiam sú mechanické čističky úplne zdravotne nezávadné a môžete ich bez obáv používať aj v domácnosti či menších priestoroch. Filtre je však nutné meniť, čo zvyšuje prevádzkové náklady tohto typu čističky. Interval výmeny určuje výrobca a spravidla sa pohybuje okolo 3 rokov. Vymeniteľné filtre sú vhodné aj pre alergikov a astmatikov, pretože neprichádzajú do kontaktu so zachytenými nečistotami.
Čističky vzduchu sú pomerne zložité prístroje a líšia sa použitými technológiami, výkonom i funkciami. Málokto vie, čo presne jednotlivé údaje znamenajú. V nasledujúcich riadkoch vám všetko jednoducho vysvetlíme, aby ste si mohli
zvoliť čističku presne podľa svojich predstáv. Pri výbere vhodného prístroja sa zamerajte na tieto kritériá:
Ako teda vypočítať správny CADR? Je to jednoduché. Pre optimálne výsledky vynásobte objem vzduchu v miestnosti (šírka x dĺžka x výška) hodnotou 2,5. Napríklad čistička Philips Dual Scan sa pýši vysokým CADR až 500 m3/h, vďaka čomu vzduch vo veľkej miestnosti 60 m2 vyčistí za 18 minút. Funkcia 360 ° nasávania navyše zabezpečí, že sa čistý vzduch dostane rovnomerne do každého kúta miestnosti.
Vôbec najdôležitejším parametrom pri výbere čističky vzduchu je tzv. CADR (z angl. Clean Air Delivery Rate), ktorý sa udáva v m³/h a je v podstate synonymom výkonu. Hodnota CADR zohľadňuje nielen prietok vzduchu, ale aj účinnosť filtrov. Vďaka tomu presne udáva, koľko vzduchu dokáže čistička za hodinu vyčistiť, a teda čím vyšší CADR, tým rýchlejšie a efektívnejšie čistička zaistí zdravý vzduch v miestnosti. Kvalitná čistička by mala zvládnuť vyčistiť vzduch v miestnosti 3x za hodinu.
Každá čistička dokáže odfiltrovať nejaký druh nežiaducich častíc a plynov s rôznou veľkosťou. Veľkosť najmenších zachytávaných pevných a kvapalných častíc sa zvyčajne uvádza symbolom PM, pričom PM2,5 znamená, že čistička vie zachytiť nečistoty s veľkosťou 2,5 mikrometrov a menšie. A práve to je pri výbere kvalitnej čističky dôležité, pretože tie najmenšie častice poletujú vo vzduchu najdlhšie.
Čistička Philips Dual Scan s 3stupňovou filtráciou zachytí aj mimoriadne jemné častice s veľkosťou 0,003 mikrometrov, čo je asi dvadsaťtisíckrát menej, ako je priemer ľudského vlasu. Neuniknú jej tak žiadne baktérie, pele, prach, chlpy, dokonca ani tie najmenšie známe vírusy - akékoľvek nečistoty odstráni s účinnosťou až 99,9 percent. Zamerajte sa tiež na to,aký druh nečistôt zvládne čistička odstrániť. O pevné častice a aerosóly sa bezpečne postará účinný HEPA filter. A ako je to s nežiaducimi plynmi a zápachmi? Tie zo vzduchu zlikviduje uhlíkový filter, ktorý by mal byť súčasťou každej kvalitnej čističky vzduchu.
Každá čistička dokáže odfiltrovať nejaký druh nežiaducich častíc a plynov s rôznou veľkosťou. Veľkosť najmenších zachytávaných pevných a kvapalných častíc sa zvyčajne uvádza symbolom PM, pričom PM2,5 znamená, že čistička vie zachytiť nečistoty s veľkosťou 2,5 mikrometrov a menšie. A práve to je pri výbere kvalitnej čističky dôležité, pretože tie najmenšie častice poletujú vo vzduchu najdlhšie. Čistička Philips Dual Scan s 3stupňovou filtrací zachytí i mimořádně jemné částice o velikosti 0,003 mikrometrů, což je asi dvacet tisíckrát méně, než je průměr lidského vlasu. Neuniknou jí tak žádné bakterie, pyly, prach, chlupy, dokonce ani ty nejmenší známé viry – jakékoliv nečistoty odstraní s účinností až 99,9 procent. Zamerajte sa tiež na to, aký druh nečistôt zvládne čistička odstrániť. O pevné častice a aerosóly sa bezpečne postará účinný HEPA filter. A ako je to s nežiaducimi plynmi a zápachmi? Tie zo vzduchu zlikviduje uhlíkový filter, ktorý by mal byť súčasťou každej kvalitnej čističky vzduchu.
Pri výbere dbajte na to, aby senzor čističky vedel detekovať nielen pevné častice, ale aj plyny v ovzduší. Čistička Dual Scan preto disponuje hneď dvomi citlivými senzormi - senzorom pevných častíc a senzorom škodlivých plynov. Senzory odhalia akékoľvek škodlivé alebo nežiaduce látky a navyše skenujú okolité prostredie až 1000x za sekundu. Vďaka tomu im neunikne ani tá najmenšia zmena v kvalite ovzdušia. Čistička ihneď automaticky prispôsobí svoj výkon a vy si môžete byť istí, že vaša domácnosť bude nepretržite chránená.
Aby ste nemuseli čističku vzduchu neustále strážiť a nastavovať, vyberte si prístroj, ktorý disponuje inteligentnými senzormi. Tie však musia byť dostatočne rýchle a kvalitné, aby zvládli upraviť výkon čističky podľa aktuálnej miery znečistenia. Podľa čoho ale spoznať skutočne dobré senzory?
Čistička Philips Dual Scan pritom vyhovie všetkým požiadavkám. Zvoliť môžete inteligentný automatický režim, alebo prepínať medzi 4 úrovňami čistenia - Spánok, Rýchlosť 1, Rýchlosť 2 a Turbo. Jednotlivé režimy sa líšia rýchlosťou čistenia, Prehľad o kvalite vzduchu v reálnom čase získate vďaka indikátorom, ktoré pomocou čísel a intuitívnych farebných krúžkov ukazujú aktuálne hodnoty jednotlivých druhov znečistenia. Tieto údaje tiež nájdete v aplikácii CleanHome +.
Preferujete automatický režim, manuálne ovládanie, ovládanie cez mobilnú aplikáciu či dokonca hlasové ovládanie? Čističku vzduchu budete používať každý deň, preto si dobre premyslite, čo je pre vás najpohodlnejšie.
ale aj hlučnosťou, takže si môžete pohodlne vybrať režim, ktorý vám práve vyhovuje. Čističku Philips Dual Scan navyše môžete prepojiť s aplikáciou CleanHome + a ovládať ju kedykoľvek a odkiaľkoľvek.
Čistička vzduchu sa stane neoddeliteľnou súčasťou vašej domácnosti, a preto by do nej mala perfektne Veľmi dôležitý je aj nočný režim. Čistička by nemala príliš svietiť a jej hlučnosť by nemala presahovať hranicu 30 dB, ktorá je pre kvalitný spánok dôležitá. Elegantná a nenápadná čistička Dual Scan v nočnom režime dosahuje hlasitosť iba 22,5 dB, čo je porovnateľné s tikaním náramkových hodiniek. Jas displeja sa automaticky prispôsobuje okolitému prostrediu, takže keď budete mať v spálni tmu, stlmí sa aj svetlo a vás nebude pri pokojnom zaspávaní vôbec nič rušiť.
zapadnúť a nijako nenarušiť vašu rodinnú pohodu. Dôležité je vybrať si prístroj, ktorý má nízku hlučnosť, možnosť zníženého jasu a prepracovaný dizajn podľa vášho vkusu. Ak plánujete čističku presúvať, zamerajte sa aj na jej
veľkosť a hmotnosť.
Čističky vzduchu sú často vyhľadávané alergikmi a astmatikmi. Ak aj vy trpíte niektorým z týchto ochorení alebo máte iné ťažkosti s dýchaním, dbajte na to, aby čistička vzduchu mala príslušné certifikácie, napríklad certifikát Európskeho centra pre výskum alergií ECARF. Iba tak budete mať istotu, že prístroj zodpovedá tým najprísnejším kritériám. V prípade respiračných ťažkostí či ochorení môžete kvalitu vzduchu v domácnosti ešte viac vylepšiť tým, že si zaobstaráte čističku vzduchu s funkciou zvlhčovania.
Špeciálnym typom sú čističky s ionizátorom, ktoré dokážu vytvoriť vzduch podobný tomu, ktorý je v soľnej jaskyni či v lese po búrke. Čističky s ionizátorom vytvárajú záporne nabité ióny, ktoré neutralizujú kladne nabité ióny vo vzduchu (medzi kladne nabité častice patrí prach, peľ a ďalšie). Ionizácia však vzduch nečistí. Látky iba zhlukuje do väčších celkov, ktoré sa následne usádzajú na zemi či nábytku, odkiaľ je potrebné ich vysať či zotrieť, inak sa uvoľňujú späť do ovzdušia.
Vedľajším účinkom ionizácie je vznik ozónu, ktorý je pre ľudské zdravie nebezpečný. Aj keď je vyprodukované množstvo ozónu tak malé, že by pre ľudí nemalo byť škodlivé, vždy existuje možnosť, že sa čistička pokazí, čo by mohlo viesť k zvýšenej tvorbe ozónu. Okrem vzniku ozónu existujú aj ďalšie nevýhody ako zachytávanie negatívne nabitých častíc v pľúcach či „efekt tmavej steny“, ktorú spôsobujú nečistoty usadzujúce sa na stenách.
Séria 1000i
1000i Series
AC1715
Okrem čističiek vzduchu sa môžete stretnúť aj s kombinovanými prístrojmi, ktoré vzduch nielen vyčistia, ale tiež zvlhčia či odvlhčia. Optimálna vlhkosť v zime sa pohybuje medzi 45-60% a v lete medzi 40-55%.
Čističky vzduchu so zvlhčovaním 2 v 1 od značky Philips dokážu vďaka HEPA filtru odstrániť nielen baktérie a vírusy, ale zároveň v miestnosti udržujú optimálnu vlhkosť vzduchu. Príliš suchý vzduch môže vysušovať sliznicu, čo vedie k chronickej nádche, zápalu nosohltanu či vysušenej pokožke. Opačne fungujú čističky vzduchu s odvlhčovaním 2 v 1, ktoré naopak z miestnosti odvádzajú vlhkosť. Vysoká vlhkosť vedie k vzniku plesní, ktoré môžu spôsobiť ďalšie ochorenia.
Čističky vzduchu pracujúce na princípe mechanickej filtrácie sa od seba odlišujú podľa použitých filtrov, pričom každý z nich zachytáva iný druh nečistôt a škodlivých látok. Spravidla sa stretnete s tromi typmi filtrov, najúčinnejšia je, samozrejme, ich kombinácia v podobe 3stupňovej filtrácie.
Jedná sa o prvý stupeň filtrácie, ktorý zachytáva najväčšie znečisťujúce látky, medzi ktoré patria prachové častice, vlasy, koža, zvieracie chlpy a podobne. Chráni ďalšie filtre, čím znižuje frekvenciu ich výmeny.
Uhlíkový filter odstraňuje pachy, škodlivé plyny, pele a nebezpečné prchavé organické zlúčeniny. A to vrátane formaldehydu, ktorý je preukázateľným karcinogénom, do tela sa dostáva vdýchnutím a v domácnostiach sa vyskytuje bežne. Vďaka poréznej štruktúre dokáže aktívne uhlie tieto látky absorbovať a zachytiť v póroch filtra, ktoré im bránia v opätovnom úniku do ovzdušia.
Unikátny patentovaný HEPA filter NanoProtect, ktorý je najúčinnejším filtrom pevných častíc na trhu, nájdete iba v čističkách značky Philips. Využívajú ho aj zdravotnícke zariadenia a laboratóriá. Tvoria ho mikroskopické vlákna, ktoré dokážu zachytiť aj tie najdrobnejšie nečistoty s veľkosťou 0,003 mikrometrov. HEPA filtre v čističkách vzduchu Philips zachytia pevné častice, ale aj baktérie, vírusy, plesne, alergény a ďalšie.
You are about to visit a Philips global content page
ContinueYou are about to visit a Philips global content page
Continue