Alergény v domácnosti – Prachové roztoče

Alergény v domácnosti: Prachové roztoče

A ako môže pomôcť Philips

5-minútové čítanie

Veríme, že vždy existuje spôsob, ako si spraviť život lepším. Preto sa venujeme vytváraniu komplexných riešení, ktoré pomôžu zlepšiť kvalitu ovzdušia v domácnosti, najmä pokiaľ ide o alergény. V tomto článku sa zameriavame na roztoče a na to, čo môžete urobiť, aby ste im ukázali dvere pomocou čističky vzduchu Philips.

 

Čo to vlastne roztoče sú

Imunitný systém vás chráni pred cudzími útočníkmi, ako sú baktérie, plesne a vírusy, ktoré môžu spôsobiť infekcie. U alergikov však imunitný systém omylom považuje látku, ktorá je pre väčšinu ľudí zvyčajne neškodná, za niečo nebezpečné a napadne ju. Jednou z týchto látok sú aj výkaly roztočov.

 

Pozrime sa na to bližšie

Alergény možno rozdeliť na vonkajšie a vnútorné. Hlavným príkladom vnútorného, resp. interiérového alergénu je roztoč alebo konkrétnejšie bielkoviny vo výkaloch, ktoré produkuje. Roztoč meria približne len jednu štvrtinu až jednu tretinu milimetra. Tieto tvory sú príliš malé na to, aby sme ich videli voľným okom, ale pod mikroskopom vyzerajú ako biele chrobáčiky. Majú osem nôh, takže nepatria k hmyzu, ale článkonožcom, ako sú pavúky. Roztoče žijú v matracoch, kobercoch, vankúšoch, v posteľnej bielizni alebo čalúnenom nábytku, ktoré slúžia ako ich hniezda. Potom produkujú alergény a tie sa môžu následkom pohybu alebo prúdmi vzduchu – vrátane ľudskej činnosti (napríklad pri upratovaní, chôdzi a ustielaní) – prenášať vzduchom.[1]

 

Kedy sa vyskytujú?

Roztoče sa vyskytujú celoročne, v lete s vyššou vlhkosťou sú však bežnejšie.

 

Ako sa môžem roztočom vyhnúť?

Roztočom sa darí pri teplote od 20 do 25 stupňov Celzia. Rovnako majú radi 70 až 80-percentnú vlhkosť, takže vo väčšine prípadov je ideálne udržiavať v domácnosti 40- až 50-percentnú vlhkosť pomocou odvlhčovača alebo klimatizácie.[2]

 

Keďže sa roztoče najčastejšie vyskytujú v spálni, tu je niekoľko rád, ako tieto chrobáky vyšachovať z postele:

 

  • Matrace pravidelne vysávajte vysávačom s vysokou filtráciou, napr. takým, ktorý má HEPA filter.
  • Na matrace, periny a vankúše použite ochranné zábrany odolné voči alergénom (obaly na posteľnú bielizeň), ktoré chránia pred roztočmi.
  • Posteľnú bielizeň perte pri teplote 60 °C, aby sa znížil počet roztočov a množstvo alergénov z roztočov.
  • Zvoľte skôr tepovateľné koberce, drevené podlahy a žalúzie namiesto závesov.
  • Premiestnite zaprášené dekorácie, knihy a časopisy do inej miestnosti.
  • Deti náchylné na alergické reakcie nenechávajte spať na spodnom lôžku postele, kde na ne môžu padať alergény.[2]

 

Čističky vzduchu Philips majú zabudovanú pokročilú viacvrstvovú filtráciu, ktorá dokáže odstrániť 99,97 % alergénov prenášaných vzduchom, ako sú roztoče. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako si s rodinou môžete vychutnať čistý a zdravší vzduch, jednoducho kliknite na tento odkaz.

 

Len do toho! Nadýchnite sa a už dnes pocítite rozdiel.

 

[1] www.aafa.org/dust-mite-allergy

[2] Portnoy J a kol. Spoločná pracovná skupina zameraná na praktické parametre; Pracovná skupina pre praktické parametre. Environmentálne hodnotenie a kontrola expozície roztočov: praktický parameter. Ann Allergy Asthma Immunol. 2013.

Viac článkov o kvalite vzduchu

You are about to visit a Philips global content page

Continue

You are about to visit a Philips global content page

Continue

Naša lokalita sa najlepšie zobrazuje v najnovšej verzii prehľadávača Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox.