Alergény v domácnosti – Pleseň

Alergény v domácnosti: Pleseň

A ako môže pomôcť Philips

5-minútové čítanie

Veríme, že vždy existuje spôsob, ako si vylepšiť život. Preto sa venujeme vytváraniu komplexných riešení, ktoré pomôžu zlepšiť kvalitu ovzdušia v domácnosti. V tomto článku sa zameriame na pleseň, ktorá je známou príčinou rôznych zdravotných problémov vrátane alergií.

 

Čo to teda pleseň je?

Imunitný systém vás chráni pred cudzími útočníkmi, ako sú baktérie, plesne a vírusy, ktoré môžu spôsobiť infekcie. U alergikov však imunitný systém omylom považuje látku, ktorá je pre väčšinu ľudí zvyčajne neškodná, za niečo nebezpečné a napadne ju. Príkladom týchto látok sú proteíny, ktoré môže produkovať pleseň.

 

Pozrime sa na to bližšie

Plesne a sneť patria pod huby a od rastlín alebo živočíchov sa líšia spôsobom rozmnožovania a rastu. Produkujú spóry, ktoré cestujú vzduchom. Niektoré sa šíria v suchom, veternom počasí, iné zas hmlou alebo rosou pri vysokej vlhkosti. Tieto spóry dokážu určitý čas zostať vo vzduchu, pretože ich ľahko prenášajú vzdušné prúdy. Vdýchnutie týchto spór môže u niektorých ľudí vyvolať alergickú reakciu. Hoci existuje veľa druhov plesní, len niekoľko desiatok spôsobuje alergické reakcie. [1]

 

Aké druhy plesní poznáme a kedy sa vyskytujú?

 

1. Vonkajšia pleseň

Sezóna: vrcholí koncom leta a počas celej jesene v dôsledku rozkladu lístia a iných biomateriálov

 

2. Pleseň v interiéroch

Sezóna: celoročne, ale výskyt sa môže líšiť aj v závislosti od množstva vlhkosti v domácnosti a vyskytuje sa častejšie počas vrcholových období výskytu plesní.[1] Zo vzduchu, ktorý prechádza pokročilými viacvrstvovými filtrami našich vynikajúcich čistiacich systémov môžete odstrániť až 99,97 % alergénov prenášaných vzduchom.

 

Ako sa plesni vyhnúť?

Predchádzať spóram plesní vonku môže byť zložité, ale našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako môžete obmedziť jej rast v interiéroch. Tu je niekoľko rád:

  • Pravidelne kontrolujte, či sa za stenami za nábytkom a radiátormi neobjavujú škvrny od plesní. Zabezpečte, aby boli predmety mimo steny a mohol medzi nimi cirkulovať vzduch.
  • Všetky predmety zasiahnuté plesňou napr. tapety alebo sprchové závesy, vymeňte.
  • Opravte netesniace potrubie pod umývadlami a v suteréne.
  • Pravidelne otvárajte okná alebo používajte vetracie otvory na oknách s dvojitým zasklením, a to aj v zime.
  • Na odstránenie výparov a prebytočnej vlhkosti používajte v kuchyni/kúpeľni odsávací ventilátor a pravidelne ho čistite.
  • Každý týždeň utrite všetky povrchy a po sprchovaní utrite dosucha všetky mokré povrchy v kúpeľni, aby ste zabránili množeniu plesní.
  • Pri varení panvice a hrnce zakryte, aby ste zabránili príliš vlhkému vzduchu a kondenzácii na studených povrchoch, ako sú okná a steny, pretože to môže podporovať rast plesní.
  • Udržujte nízku hladinu vlhkosti a uteráky nesušte na radiátore ani nad radiátorom. Namiesto toho ich zaveste vonku na šnúru alebo na stojan, prípadne ich sušte v sušičke s výfukom smerujúcim von.
  • Zvážte použitie odvlhčovača na udržanie úrovne vlhkosti na 40 – 50 %.
  • Ak rekonštruujete, použite protiplesňovú farbu na steny[2][3]

 

Čističky vzduchu Philips majú zabudovanú pokročilú viacvrstvovú filtráciu, ktorá dokáže odstrániť 99,97 % alergénov vo vzduchu, ako sú plesne. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako si s rodinou môžete vychutnať čistý a zdravší vzduch, jednoducho kliknite na tento odkaz.

 

Len do toho! Nadýchnite sa a už dnes pocítite rozdiel.

 

[1] patients.eaaci.org/mould/

[2] www.ecarf.org/en/how-can-i-prevent-mould-growth-in-my-home/

[3] www.webmd.com/allergies/winter-allergies?page=2

Viac článkov o kvalite vzduchu

You are about to visit a Philips global content page

Continue

You are about to visit a Philips global content page

Continue

Naša lokalita sa najlepšie zobrazuje v najnovšej verzii prehľadávača Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox.