Alergény v domácnosti – Zvieracie šupiny

Alergény v domácnosti: zvieracie šupiny

A ako môže pomôcť Philips

4-minútové čítanie

Veríme, že vždy existuje spôsob, ako si vylepšiť život. Preto sa venujeme vytváraniu komplexných riešení, ktoré pomôžu zlepšiť kvalitu ovzdušia v domácnosti. V tomto článku predstavíme alergény, ktorých sa zbavujú naši chlpatí priatelia, a poskytneme tipy, ako sa im vyhnúť.

 

Čo sú vlastne zvieracie šupiny?

Imunitný systém vás chráni pred cudzími útočníkmi, ako sú baktérie, plesne a vírusy, ktoré môžu spôsobiť infekcie. U alergikov však imunitný systém omylom považuje látku, ktorá je pre väčšinu ľudí zvyčajne neškodná, za niečo nebezpečné a napadne ju. Jednou z týchto látok sú aj proteíny obsiahnuté v zvieracích šupinách.

 

Pozrime sa na to bližšie

Šupiny domácich miláčikov tvoria malé, až mikroskopické kúsky kože, ktoré vypadávajú zvieratám so srsťou alebo perím, ako sú mačky, psy, hlodavce a vtáky. Tieto šupinky môžu vyvolať reakcie u ľudí, ktorí sú na ne osobitne alergickí. Ale nemusí to byť len pokožka vášho chlpatého priateľa. U niektorých ľudí môžu alergické reakcie vyvolať aj proteíny v ich slinách, v moči a stolici.

 

Alergény pochádzajúce z domácich zvierat sa môžu dostať do vzduchu pri hladkaní a česaní zvierat alebo keď sa rozvíria pri utieraní prachu, vysávaní alebo iných domácich činnostiach. Keďže sú veľmi ľahké a malé, akonáhle sa dostanú do vzduchu, môžu tam poletovať veľmi dlho[1].

 

Existuje niečo ako hypoalergénna mačka?

Odpoveď je, bohužiaľ, nie. Bez ohľadu na dĺžku chlpov sa alergény nachádzajú aj v slinách, v moči a kožných šupinkách mačiek. Niektoré plemená mačiek, ako je sibírska a ruská modrá mačka, sa považujú za menej alergénne, ale v skutočnosti hypoalergénna mačka naozaj neexistuje.[2][3]

Alergény v domácnosti – Zvieracie šupiny, fakty o alergénoch

Vedeli ste, že alergie na mačky uvádza približne dvakrát viac ľudí jako alergie na psov?[4]

Ako sa môžem vyhnúť zvieracím šupinám?

Mikroskopická veľkosť a zubatý tvar alergénov z domácich zvierat ich predurčuje k tomu, aby sa ľahko udržali na nábytku, posteľnej bielizni, látkach a mnohých predmetoch, ktoré prinášate do domu a odnášate z domu. Preto sa šupiny domácich miláčikov ľahko rozptýlia po celom dome a nájdete ich aj v domácnostiach a budovách bez domácich miláčikov.

 

  • Používajte vysávač s vysokou filtráciou s filtrami, ktoré dokážu zachytiť vysoký podiel najmenších častíc, a najmenej dvakrát týždenne vysávajte všetky povrchy čalúneného nábytku.
  • Pohovky každých pár týždňov očistite protialergickým pracím prostriedkom.
  • Koberce perte v horúcej vode vždy, keď je to možné. Prospešné by bolo aj chemické čistenie.
  • Domáce zvieratá držte mimo spálne a dvere svojej spálne dobre zatvorte, aby vaše domáce zvieratá nemohli kedykoľvek do spálne vstúpiť.
  • Vezmite svojho miláčika k zvieraciemu kaderníkovi alebo pri česaní a strihaní noste rúško na tvár.[5][6]

 

Čističky vzduchu Philips majú zabudovanú pokročilú viacvrstvovú filtráciu, ktorá dokáže odstrániť 99,97 % alergénov prenášaných vzduchom, ako sú zvieracie šupiny. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako si s rodinou môžete vychutnať čistý a zdravší vzduch, jednoducho kliknite na tento odkaz.

 

Len do toho! Nadýchnite sa a už dnes pocítite rozdiel.

 

[1] www.lung.org/clean-air/at-home/indoor-air-pollutants/pet-dander

[2] www.aafa.org/control-indoor-allergens/

[3] Adrian Morris. ABC ALERGOLÓGIE. Súčasná alergia & Klinická imunológia, jún 2008 zv. 21, č. 2

[4] B.-M. Bellach. Der Bundes-Gesundheitssurvey 1998. Gesundheitswesen 61 (1999) Sonderheft 2 S55–S56. Inštitút Roberta Kocha, Berlín.

[5] Environmentálne hodnotenie a kontrola expozície: praktický parameter – chlpaté zvieratá. J. Portnoy et al. / Ann Allergy Asthma Immunol 108 (2012) 223.e1–223.e15

Viac článkov o kvalite vzduchu

You are about to visit a Philips global content page

Continue

You are about to visit a Philips global content page

Continue

Naša lokalita sa najlepšie zobrazuje v najnovšej verzii prehľadávača Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox.