Alergény v domácnosti – Peľ

Alergény v domácnosti: Peľ

A ako môže pomôcť Philips

5-minútové čítanie

Veríme, že vždy existuje spôsob, ako si vylepšiť život. Preto sa venujeme vytváraniu komplexných riešení, ktoré pomôžu zlepšiť kvalitu ovzdušia v domácnosti. V tomto článku preskúmame jeden z najčastejších spúšťačov respiračných alergií, ktorým je peľ a poradíme vám, čo môžete urobiť, aby ste ho zachytili a mali pod kontrolou.

 

Čo to ten peľ vlastne je?

Imunitný systém vás chráni pred cudzími útočníkmi, ako sú baktérie, plesne a vírusy, ktoré môžu spôsobiť infekcie. U alergikov však imunitný systém omylom považuje látku, ktorá je pre väčšinu ľudí zvyčajne neškodná, za niečo nebezpečné a napadne ju. Jednou z týchto látok je aj peľ.

 

Pozrime sa na to bližšie

Alergény možno rozdeliť na vonkajšie a vnútorné. Peľ je jedným z najčastejších vonkajších alergénov. Tvoria ho jednotlivé peľové zrnká, ktoré obsahujú samčie pohlavné bunky. Najviac peľu zvyčajne uvoľňujú rastliny opeľované vetrom, aby zaistili opelenie. Tento ľahučký prach môže preletieť stovky kilometrov. Čím je vietor silnejší, tým ďalej sa peľ šíri a tým vyššia je aj jeho koncentrácia. Naopak dážď peľ tlačí k zemi, čím sa znižuje riziko, že budete trpieť príznakmi sennej nádchy. U niektorých ľudí vyvolá silnú alergickú reakciu už aj niekoľko peľových zrniečok.[1][2]

 

Aj keď sa peľ väčšinou klasifikuje ako vonkajší alergén, je dôležité vedieť, že častice peľu sa môžu ľahko dostať do vašej domácnosti.

 

[1] www.ecarf.org/en/information-portal/allergies-overview/pollen-allergy/

[2] www.webmd.com/allergies/how-weather-affects-allergies

Alergény v domácnosti – typy peľu a kedy sa vyskytujú

Aké druhy peľu poznáme a kedy sa vyskytujú?

1. Peľ trávy

Sezóna: zvyčajne jar (apríl až jún), ale v južných krajinách možno peľ identifikovať aj v septembri

 

2. Peľ z burín

Sezóna: hlavne počas leta, ale v stredomorskej oblasti sa môže v atmosfére vyskytovať oveľa dlhšie

 

3. Peľ zo stromov

Sezóna: zvyčajne jar a leto, ale rovnako ako v prípade iných druhov peľu vyššie sa presné načasovanie môže líšiť v závislosti od európskeho regiónu a dokonca aj medziročne

 

V mnohých krajinách sa vydávajú peľové kalendáre. Tie uvádzajú typické obdobia, v ktorých možno očakávať prítomnosť rôznych druhov peľu vo vzduchu. Viac informácií nájdete na webových stránkach miestnych skupín pacientov so sennou nádchou.

 

Ako sa môžete na peľ pripraviť?

Našťastie existujú predpovede výskytu peľu. Vychádzajú z rôznych environmentálnych a sezónnych faktorov vrátane množstva peľu z predchádzajúcich sezón a súčasnej sezóny a poveternostných podmienok. Peľová prognóza môže alergikom pomôcť naplánovať si deň. Peľové prognózy pre vašu oblasť nájdete v aplikácii Philips Clean Home+ alebo na internete.

 

Čo je množstvo peľu?

Množstvo peľu predstavuje množstvo peľu vo vzduchu v určitom období a je vyjadrené v zrnkách peľu na meter kubický vzduchu. Množstvo peľu typicky predstavuje koncentráciu konkrétnych typov peľu. Čím je množstvo peľu na ktorý se alergickí vačšie, tým je pravdepodobnejšie, že sa u vás prejavia príznaky alergie.

 

Ako sa môžem peľu vyhnúť?

Keďže peľ sa do vášho domu môže priniesť na veciach, ako je odev, alebo na domácich zvieratách, je dôležité vyhnúť sa mu už vonku. Tu je niekoľko rád, ktoré vám môžu pomôcť:

 

  • Každý deň sledujte peľové predpovede a pri vysokom výskyte zostaňte radšej v interiéri.
  • Ak musíte vyjsť von, použite okolo každej nosnej dierky účinný balzam proti alergénom, ktorý zachytí peľ.
  • Nasaďte si veľké slnečné okuliare, aby sa vám peľ nedostal do očí.
  • Ak dochádzate do práce, počas peľovej sezóny odporúčame nechať bicykel doma, obmedziť chôdzu a jazdu s otvorenými oknami.
  • Vyhnite sa koseniu trávnikov alebo hrabaniu lístia.
  • Počas dní s vysokým množstvom peľu vo vzduchu hneď po príchode domov dajte oblečenie rovno do práčky a osprchujte sa.
  • V prípade vysokého množstva peľu v ovzduší nesušte bielizeň vonku.
  • Peľ z očí si zmyte pomocou kvapiek soľného roztoku.[3][4][5]

 

Čističky vzduchu Philips majú zabudovanú pokročilú viacvrstvovú filtráciu, ktorá dokáže odstrániť 99,97 % alergénov prenášaných vzduchom, ako je peľ. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako si s rodinou môžete vychutnať čistý a zdravší vzduch, jednoducho kliknite na tento odkaz.

 

Len do toho! Nadýchnite sa a už dnes pocítite rozdiel.

 

[3] patients.eaaci.org/pollen/

[4] www.nhs.uk/Conditions/Hay-fever/Pages/Introduction.aspx

[5] www.webmd.com/allergies/features/allergies-and-exercising-outside

Viac článkov o kvalite vzduchu

You are about to visit a Philips global content page

Continue

You are about to visit a Philips global content page

Continue

Naša lokalita sa najlepšie zobrazuje v najnovšej verzii prehľadávača Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox.