Nejde len o nepríjemnú nádchu a opuchnuté oči. Čím viac alergénov vdychujete zo vzduchu, tým väčší zápal vám vzniká v tele. Kvitnúce stromy, zaprášený koberec alebo vlhko v dome. Pre väčšinu populácie bežné javy v našom okolí. Pre čoraz viac ľudí sú však peľ, prach a plesne nebezpečné alergény, ktoré vyvolávajú neprimeranú reakciu imunitného systému. V dôsledku toho každý ďalší nádych postihuje sliznice a priedušky, vyvoláva celoročnú nádchu a niekedy dokonca aj astmu či anafylaxiu (okamžitá celková alergická reakcia).
Prečítajte si praktické rady ako na to.
Ochrana pred peľovými alergénmi je možná len čiastočne. Pacientom odporúčame sledovať výskyt peľov v spravodajstve a v čase maximálneho výskytu "ich" alergénu, pokiaľ možno, chodiť von čo najmenej. Ideálne ráno alebo večer a po daždi. Koncentrácia peľových zŕn vo vzduchu je najvyššia počas slnečných dní okolo poludnia.
Pri pobyte vonku je vhodné nosiť čiapku a ochranné okuliare. Po návrate domov je dobré vonkajší odev nechať v predsieni, eventuálne sa osprchovať a umyť si aj vlasy. Ak to neurobíme, nosíme si peľové zrnká i do spálne a tie sa hromadia v lôžkovinách.
Pele sa aj tak dostanú do našich domovov - pri otváraní dverí a okien sa tomu nedá vyhnúť.
Doma je preto vhodné používať čističku vzduchu, po vyvetraní vyčistí vzduch v izbe do jednej hodiny. Musíme však pritom mať zatvorené dvere a okná a vetrať len v kratších intervaloch.
MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.
Alergológia a klinická imunológia
Alergény roztočov sa hromadia v domácom prachu a tiež v matracoch, čalúnenom nábytku a všade tam, kde sa chytá prach - záclony, závesy, plyšové hračky. Preto je dobré tieto predmety a nábytok doma čo najviac zredukovať, pravidelne utierať prach a vysávať.
Roztoče majú radi vlhko. Ak je vlhkosť v byte vyššia ako 55%, je to pre nich ideálne prostredie. Pri nižšej vlhkosti sa im, naopak, veľmi nedarí. Zahubí ich aj mráz, obľúbené plyšové hračky teda môžeme dať na noc do mrazničky a potom vyprášiť.
Na ochranu pred kontaktom s roztočmi, ktoré žijú v matracoch, môžu slúžiť špeciálne obliečky, ktoré im bránia prenikať z matraca a prikrývok k nášmu telu. Vhodné je tiež vymeniť páperové lôžkoviny za umelé, ktoré sa dajú často prať a dobre sušiť.
Roztočové alergény sú ťažšie, držia sa hlavne v prachu, avšak pri jeho rozvírení sa dostávajú do vzduchu. Tu môže tiež pomôcť čistička vzduchu, ktorá z neho odstráni nielen alergény, ale aj baktérie a vírusy.
MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.
Alergológia a klinická imunológia
Alergén plesní je predovšetkým v ich spórach, ktoré sa vznášajú vo vzduchu a správajú sa podobne ako peľové zrná. Plesne môžu byť vonku a môžeme ich mať aj doma. Nachádzajú sa predovšetkým v zle vetraných priestoroch, kde je vlhko. Plesne sú aj v hline, takže ak doma pestujeme kvety, môžu byť takisto zdrojom plesní.
Boj s týmto alergénom začína správnym vyvetraním miestností a redukciou kvetináčov s hlinou. Ak žijeme v oblasti, kde sú plesne vo vonkajšom prostredí, situácia je rovnaká ako u peľových zŕn. Dostanú sa do našich domovov pri bežnej prevádzke.
Odstrániť spóry plesní môže opäť pomôcť čistička vzduchu, rovnako ako peľové zrná.
MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.
Alergológia a klinická imunológia
Nie je to tak, že by alergia zázrakom zmizla, ale takmer okamžite ustúpi kýchanie, soplenie, slzenie a podráždenie nosa. Vyplýva to z klinickej štúdie, ktorú v roku 2015 vykonali s prístrojmi značky Philips vedci v Európskom centre pre výskum alergií.
Čistý vzduch bez alergénov
Odstráni 99,9% alergénov - testované Karlovou Univerzitou, Prírodovedeckou fakultou
Účinnosť čističky testovala Prírodovedecká fakulta Univerzity Karlovej v Prahe
Čistý vzduch bez alergénov do 5 minút vďaka vysokému výkonu
Nepretržite stráži kvalitu vzduchu u vás doma a okamžite odhalí alergény
Extrémne tichý nočný režim pre nerušený spánok
You are about to visit a Philips global content page
ContinueYou are about to visit a Philips global content page
Continue