Pátrate po pôvodcovi dlhotrvajúcej vyrážky vášho dieťaťa a stále sa nemôžete dopátrať k tomu pravému? Možno máte doma malého potravinového alergika. Tento druh ochorenia je totiž medzi deťmi stále rozšírenejší.
Aspoň jedným z mnohých druhov potravinových alergií už trpí toľko dospelých a detí, že ide o takzvané civilizačné ochorenie. U detí však existuje ešte nádej, že pôjde len o dočasný problém, ktorý môže prestať v škôlkovom veku alebo v puberte. Než ale alergiu na konkrétnu potravinu odhalíte, môže ísť o beh na dlhú trať.
Zlé trávenie Hnačka s prímesou hlienov alebo krvi, vracanie, kolika alebo zápcha môžu znamenať reakciu tráviaceho traktu na práve zjedený alergén. Problémy s dýchaním Či už pôjde o dušnosť alebo iba o nádchu, spolu s ďalšími príznakmi môže lekár potvrdiť alergiu na potraviny. Vyrážka na koži Objavuje sa okolo úst alebo na končatinách a býva vôbec najčastejším prejavom potravinovej alergie. Koža často svrbí a je suchá alebo mokvajúca Vaše ďalšie kroky asi povedú k pediatrovi a potom ku kožnému lekárovi alebo k imunológovi. U malých detí sa imunologické testy väčšinou nerobia, pretože majú ešte nevyzretý imunitný systém, čo by výsledok testu skreslilo. Jediným spoľahlivým spôsobom, ako u dojčiat odhaliť potravinovú alergiu, je pozorovanie a eliminačná diéta. Ak sa alergická reakcia objaví do pár minút alebo hodín potom, čo dieťa zje napríklad niektorý druh ovocia alebo zeleniny, alergén v strave pravdepodobne objavíte jednoducho. Stačí si len spomenúť, čo iné než obvykle dieťa naposledy jedlo. Reakcia v podobe ekzému sa však môže objaviť aj niekoľko dní po užití alergénu, a to už je spomínanie ťažšie. Ak ide navyše o alergiu na potravinu, ktorá sa vyskytuje často, čo je mlieko, vajcia, pšenica, bude pre vás náročná aj eliminačná diéta, kedy je nutné na 14 dní danú potravinu úplne vyradiť z jedálneho lístka. Keď sa teda potravinová alergia potvrdí, bude ju nutné zo stravy dieťaťa úplne odstrániť a ak dojčíte, tak sa diétne obmedzenia budú týkať aj vás. Ak neviete, čím vynechanú potravinu nahradiť, neváhajte sa poradiť s výživovým poradcom tak, aby vám ani vášmu dieťatku nič nechýbalo.
Medzi najčastejšie potravinové alergie u detí patrí alergia na mlieko, vajcia, sóju a múku. Ide o to, že imunitný systém dojčaťa mylne považuje určitú potravinu za škodlivú. Citlivosťou na potraviny trpí približne dve až päť percent detí. Ako poznáte, že by ju mohlo mať zrovna vaše bábätko?
Sú to tiež práve potravinové alergie, ktoré dali zavádzaniu príkrmov jasné pravidlá. Novú potravinu je vždy nutné podávať po dobu troch dní, ktoré slúžia na odhalenie prípadnej reakcie. Až potom môžete k potravine primiešať ďalšiu, už predtým otestovanú, alebo podať novú.
Dá sa vôbec potravinovým alergiám nejako zabrániť? Do určitej miery áno. Pediatri v súčasnosti už odporúčajú zavádzanie príkrmov po štvrtom mesiaci. Dieťa je v tomto veku tolerantnejšie k alergénom a ak navyše dojčíte, jeho telo ich môže prijať oveľa ľahšie. Záruka ale neexistuje. Aj napriek tomu všetkému sa môže stať, že sa z vášho dieťatka stane malý alergik.
Ak sa stane, že dieťa rizikovú potravinu zje, následná miera reakcie bude úmerná množstvu zjedeného jedla a stupňu alergie. Môže ísť iba o žihľavku okolo úst, ale tiež o anafylaktický šok s fatálnymi následkami. V tomto prípade konajte rýchlo, zavolajte záchrannú službu na číslo 155 a, ak bude treba, poskytnite prvú pomoc. Ak sa dieťaťu už niekedy niečo také stalo, bude so sebou musieť všade nosiť aplikátor s adrenalínom. Ak sa u vášho dieťaťa objavia príznaky potravinovej alergie, nevešajte hlavu. Nejde o obmedzenia, ktoré by mali akokoľvek ovplyvniť kvalitu života. Možno vám občas bude znepríjemňovať materstvo, ale je tu aj veľká šanca, že jedného dňa snáď úplne zmizne.
Malí alergici musia byť pod častým dohľadom odborníkov. Ich potravinové alergie sa totiž s vekom vyvíjajú, a tak nie je výnimkou, že je trojročné dieťa alergické na vajcia a v škole potom na mak, orechy alebo napríklad koreňovú zeleninu. Častá tiež býva alergia na ryby, kôrovce, rôzne druhy korenia alebo ovocia a zeleniny.
Prosím, berte na vedomie, že informácie poskytnuté v týchto článkoch sú všeobecné rady a nemali by byť zamieňané s radami lekára. Ak vy, vaše bábätko alebo niekto z vašej rodiny trpíte závažnými alebo dlhotrvajúcimi symptómami, alebo potrebujete konkrétnu radu od odborníka, tak sa, prosím, obráťte na odbornú lekársku starostlivosť. Philips AVENT nie je zodpovedný za žiadne škody spôsobené nakladaním s informáciami poskytnutými na týchto webových stránkach.
Premium
Parný hrniec a mixér 4 v 1
SCF885/01
Odkladacie nádoby na čerstvé pokrmy
SCF876/02
Premium
Rýchly ohrievač fliaš
SCF358/00
Advanced
Rýchly ohrievač fliaš
SCF355/09
Sterilizátor
SCF293/00
Nádoba na skladovanie jedla
SCF721/20
Nádoba na skladovanie jedla
SCF639/05
Pohár s náustkom
SCF551/03
Pohár s náustkom
SCF551/05
Pohár s tvrdým náustkom
SCF804/03
Poháre so slamkou
SCF798/02
Poháre so slamkou
SCF798/01
Poháre so slamkou
SCF796/01
You are about to visit a Philips global content page
Continue