Vyprázdňuje sa príliš často alebo príliš málo? Mamičky často nad plienkami svojich detí majú mnoho otázok. Obavy sú ale na mieste. Hnačka dojčaťa môže byť aj život ohrozujúca. Zápcha sa dá oproti tomu riešiť hneď niekoľkým babskými radami. Stolica vášho bábätka s každým ďalším týždňom a mesiacom života prechádza vývojom. Po prvej novorodeneckej „smolke“, ktorá má čiernu farbu a vzniká z látok, ktoré dieťa prehĺtalo v maternici, prichádzajú takzvané „miešané vajíčka“. Kašovitá žltá zmes sa bude v plienkach vášho dieťaťa objavovať až do prvých príkrmov. Ale ako často? Záleží na tom, či ratolesť dojčíte alebo či podávate umelé mlieko. U dojčených detí je totiž úplne normálne, že sa vyprázdňujú len raz za niekoľko dní. Ide o známku toho, že všetko materské mlieko spotrebovali. Hnačku u dojčených batoliat teda poznáte skôr podľa zmeny farby stolice (napr. zelená) a jej hustoty. V stolici dojčaťa sa tiež môže objaviť hlien.
Ak je vaše dojča na umelej výžive, tak ju budete musieť po dobu akútnej hnačky na chvíľu vysadiť. Mohla by totiž situáciu ešte zhoršiť. Najlepšou náhradou sa stane mrkvový odvar, ktorý by mal vášmu dieťatku pomôcť k ustáleniu stolice. Pripravíte ho tak, že mrkvu povaríte asi 20 minút v malom množstve vody. Rozvarenú mrkvu rozmixujete a podávate v rovnakom množstve, ako by ste podávali mlieko. Iná situácia nastáva, ak sa hnačka objaví u detí, ktoré už jedia príkrmy. Namiesto stravy je vhodné batoľaťu ponúkať detský čierny čaj bez kofeínu sladený glukózou, dopomôcť k uzdraveniu chorým črevám môžete tiež bielym jogurtom, ktorý obsahuje prospešné živé baktérie. Keď však hnačka prestane, nevracajte sa hneď k normálnej strave, ale postupujte pomaly. Najprv zaraďujte deň staré pečivo, potom ryžu, zemiaky, hydinové mäso a šunku. Až piaty deň po skončení hnačky sa odporúča návrat k normálnej strave.
Postup sa bude opäť líšiť podľa toho, či dieťa dojčíte alebo či podávate umelú výživu. V prípade dojčenia bude potrebné dojčiť častejšie a ponúkať tak dieťaťu z prsníka predné mlieko, ktoré hasí smäd a zabraňuje dehydratácii. Dieťa pozorne sledujte cez deň i v noci a ak by sa situácia zhoršovala a zdalo by sa vám apatické, je potrebné okamžite vyhľadať lekársku pomoc.
Krv v stolici Môže ísť o jasno červenú, čerstvú krv, ktorá pochádza z dolnej časti zažívacieho traktu, alebo krv tmavej farby, ktorá pochádza z hornej časti tráviaceho traktu. Brucho bolí na dotyk Ak na vašom dieťati vidíte, že ho bolí prehmatanie brucha alebo si na bolesť samo sťažuje, bude lepšie, keď ho skontroluje lekár. Vysoká teplota Môže značiť infekciu a je preto lepšie, ak lekár podrobí ratolesť potrebným testom. Hnačky sa u dojčiat tiež často vyskytujú v období rastu zubov. Ak sa len zvýši počet stolíc za deň, tak netreba panikáriť. Dbajte na dostatočné množstvo tekutín a pozor tiež na vznik zaparenín. Boľavý zadoček častejšie vetrajte
Ak ste zaznamenali u dieťatka tieto príznaky, radšej sa hneď poraďte so svojím pediatrom.
Častým momentom, kedy malé deti stretne zápcha, je prechod z materského mlieka na mlieko umelé. Chvíľku trvá, než si črevá zvyknú na iný druh potravy a dieťatko tak môže pretrpieť pár boľavých nocí. Prázdna plienka, kŕče v bruchu a usilovné tlačenie znamená jediné: zápchu. Okrem cvičenia s nožičkami a masáže bruška, ktoré ste si už nacvičili pri vetroch, môžete svojmu drobcovi pomôcť k vyprázdneniu ešte špeciálnym slivkovým nápojom, ktorý kúpite v lekárni.
Opačná situácia nastáva v momente, keď sa vaše dieťa vyprázdniť nemôže. Ak ide o dojčeného novorodenca, lekári zápchu takmer vylučujú. Pravdepodobne spotrebuje všetko mlieko alebo ho má málo. Ak však ide o dojča kŕmené umelým mliekom, tak bude vhodné zmeniť jeho značku.
Zmena z mlieka materského na mlieko umelé môže črevá vášho dieťaťa na niekoľko dní znepriechodniť. Počkajte, a ak problém pretrváva, skúste zmeniť značku. Pri zavádzaní príkrmov Tráviaci trakt doteraz zvyknutý na mlieko dokáže prvá mrkvička alebo tekvica pekne potrápiť. Vhodnou prevenciou môže byť lyžička kvalitného oleja, ktorú mu do jedla primiešate. Pri učení na nočník Zdanlivo samozrejmý vývoj môže byť pre malého uličníka veľkou výzvou. Pre niektorých je proces prechodu z plienok na nočník taký stres, že naň radšej niekoľko dní nepôjdu. Pri začiatku dochádzky do škôlky „Mamička, mňa bolí bruško, môžem zostať doma?“ Ťažko by ste také dieťa posielali do škôlky. Má skutočne črevný problém alebo je to stres z nového prostredia? Pri posledných dvoch možnostiach je pôvodcom zápchy psychika dieťaťa. Snažte sa preto práve vy, rodičia, aby dieťa bolo čo najviac v pohode. O probléme sa rozprávajte, snažte sa o vysvetlenie situácie tak, aby ju dieťa skutočne pochopilo. Možno pomôže demonštrácia v podobe rozprávky alebo vtipného príbehu. Možno sa práve potom všetci konečne dočkáte toho, na čo už pár dní netrpezlivo čakáte.
Pri prechode na umelé mlieko
Prosím, berte na vedomie, že informácie poskytnuté v týchto článkoch sú všeobecné rady a nemali by byť zamieňané s radami lekára. Ak vy, vaše bábätko alebo niekto z vašej rodiny trpíte závažnými alebo dlhotrvajúcimi symptómami, alebo potrebujete konkrétnu radu od odborníka, tak sa, prosím, obráťte na odbornú lekársku starostlivosť. Philips AVENT nie je zodpovedný za žiadne škody spôsobené nakladaním s informáciami poskytnutými na týchto webových stránkach.
Premium
Parný hrniec a mixér 4 v 1
SCF885/01
Odkladacie nádoby na čerstvé pokrmy
SCF876/02
Premium
Rýchly ohrievač fliaš
SCF358/00
Advanced
Rýchly ohrievač fliaš
SCF355/09
Sterilizátor
SCF293/00
Nádoba na skladovanie jedla
SCF721/20
Nádoba na skladovanie jedla
SCF639/05
Pohár s náustkom
SCF551/03
Pohár s náustkom
SCF551/05
Pohár s tvrdým náustkom
SCF804/03
Poháre so slamkou
SCF798/02
Poháre so slamkou
SCF798/01
Poháre so slamkou
SCF796/01
You are about to visit a Philips global content page
Continue