Matka a jej dieťa potrebujú byť po pôrode spolu, aby sa tak uľahčil začiatok dojčenia. Od chvíle narodenia, keď je ideálne bábätko položené mamičke na holý hrudník (poznáme ako kontakt „koža na kožu“), je stimulovaný materský hormón prolaktín. Nie všetky bábätká chcú ihneď po narodení piť. Nerobte si s tým starosti a sledujte signály, až bude pripravené.
Plač a rozrušenie sú znakmi rozvinutého hladu, bábätká v tomto štádiu môžu byť veľmi mrzuté a priloženie k prsníku nemusí byť jednoduché.
Novorodenci sú často v prvých hodinách po pôrode v strehu a dychtiví po prvom dojčení. Ak boli matke počas pôrodu podané lieky na tlmenie bolesti, tak možno potrebuje povzbudiť (lieky sa mohli placentou dostať až k bábätku, ktoré je tiež utlmené). Priemerné množstvo kolostra vytvoreného počas prvého dojčenia je 5 ml, čo zodpovedá jednej čajovej lyžičke. Zdravé donosené bábätká nemusia počas prvých 48 hodím veľa piť. Využívajú svoje energetické zásoby, než sa začne matke tvoriť viac mlieka počas druhého dňa. Matka by mala bábätko priložiť kedykoľvek je hore a dáva najavo, že chce piť. Každé bábätko je iné – niektoré sa počas prvých 24 hodín napije len párkrát, iné bude potrebovať až osemkrát. Pre matku i novorodenca je dôležité, aby v tejto dobe neboli oddelení, okrem iného preto, aby sa matka so svojím dieťaťom zoznámila a rozpoznala jeho prejavy hladu.
V prvých 48 hodinách bude mať dieťa iba 2 – 3 mokré plienky. To sa zvýši na minimálne 6 denne piaty deň po narodení. Kolostrum pôsobí ako prírodné preháňadlo, pomáha novorodencovi zbaviť sa čiernej „smolky“ pripomínajúcej asfalt (prvá detská stolica). Stolica bude postupne meniť farbu – od čiernej cez tmavú a zelenkavo hnedú až po horčicovo žltú farbu piaty deň. Aj keď je dojčenie prirodzené, trvá nejaký čas než si túto zručnosť matka i dieťa osvoja. Ak máte nejaké otázky, potom sa neváhajte obrátiť na pôrodnú asistentku alebo laktačnú poradkyňu vo vašom okolí.
Prosím, berte na vedomie, že informácie poskytnuté v týchto článkoch sú všeobecné rady a nemali by byť zamieňané s radami lekára. Ak vy, vaše bábätko alebo niekto z vašej rodiny trpíte závažnými alebo dlhotrvajúcimi symptómami, alebo potrebujete konkrétnu radu od odborníka, tak sa, prosím, obráťte na odbornú lekársku starostlivosť. Philips AVENT nie je zodpovedný za žiadne škody spôsobené nakladaním s informáciami poskytnutými na týchto webových stránkach.
Elektrická odsávačka mlieka
SCF395/11
Elektrická odsávačka mlieka
SCF396/11
Manuálna odsávačka mlieka s fľašou
SCF330/20
Absorpčné vložky do podprsenky
SCF254/61
Kryty na bradavky
SCF153/03
Vrecká na uskladnenie materského mlieka
SCF603/25
You are about to visit a Philips global content page
Continue