Oslávme spolu Deň matiek! Zľavy až 25 % Osobná starostlivosť
dni
hodiny
minúty
sekundy
Oslávme spolu Deň matiek! Zľavy až 25 % Osobná starostlivosť

Dojčenie počas prvých 24 – 48 hodín

Matka a jej dieťa potrebujú byť po pôrode spolu, aby sa tak uľahčil začiatok dojčenia. Od chvíle narodenia, keď je ideálne bábätko položené mamičke na holý hrudník (poznáme ako kontakt „koža na kožu“), je stimulovaný materský hormón prolaktín.

 

  • Prolaktín naštartuje správnu tvorbu mlieka, aj keď by sa bábätko zo začiatku o dojčenie nezaujímalo. Blízkosť bábätka stimuluje hormón „lásky“, oxytocín, ktorý pomáha prehlbovať citové puto medzi matkou a jej bábätkom.
  • Oxytocín má tlmiace účinky tak na matku, ako aj na bábätko, povzbudzuje totiž vyplavenie hormónov, ktoré miernia prejavy adrenalínu vyplaveného počas pôrodu.
  • Aj keď bábätko ihneď po narodení neje, tak je jeho zažívanie stimulované inštinktívnym správaním (hrabanie, zarývanie, plazenie) pri matkinom prsníku.
  • Kontakt „koža na kožu“ stimuluje ďalšie neurobehaviorálne odozvy bábätka, posúva sa bližšie k bradavke, dáva si ručičku do ústočiek a masíruje prsníky. 
  • Ak matka nemôže, potom kontakt „koža na kožu“ môže prebehnúť aj s otcom – je to výnimočná chvíľa bez časového limitu. Nemalo by sa ponáhľať ani chvíľu prerušovať ako to len to bude možné. Kontakt „koža na kožu“ s otcom podporuje vzťah otca s bábätkom.

 

Nie všetky bábätká chcú ihneď po narodení piť. Nerobte si s tým starosti a sledujte signály, až bude pripravené.

Signály novorodenca na kŕmenie

 

  • Cicanie jazyka, pier, ručičiek alebo prstov počas spánku.
  • Pohyb ručičiek smerom k ústam.
  • Nepokojné pohyby počas spánku/rýchle pohyby očí pod očnými viečkami.
  • Hľadanie bradavky.
  • Drobné zvuky.

 

Plač a rozrušenie sú znakmi rozvinutého hladu, bábätká v tomto štádiu môžu byť veľmi mrzuté a priloženie k prsníku nemusí byť jednoduché.

Reflexy pri dojčení novorodenca

 

  • Otvorenie ústočiek – keď sa niečo dotkne nosa, tváre alebo pier bábätka, potom otvorí ústa a vystrčí jazyk dopredu a dolu, je pripravené uchopiť prsník matky.
  • Cicanie – spustené pri dotyku na vrchnom podnebí, to vysvetľuje prečo bábätko potrebuje uchopiť do ústočiek väčšiu časť prsníka tak, aby sa bradavka dotýkala vrchného podnebia a stimulovala cicanie.
  • Prehĺtanie – spustené, keď sú ústočká bábätka plné mlieka alebo kolostra. Vďaka tomu, ako počujete a vidíte bábätko prehĺtať počas dojčenia budete schopná zhodnotiť, ako dobre sa napilo.

Ako často by mal novorodenec piť v prvých 48 hodinách?

 

Novorodenci sú často v prvých hodinách po pôrode v strehu a dychtiví po prvom dojčení. Ak boli matke počas pôrodu podané lieky na tlmenie bolesti, tak možno potrebuje povzbudiť (lieky sa mohli placentou dostať až k bábätku, ktoré je tiež utlmené). Priemerné množstvo kolostra vytvoreného počas prvého dojčenia je 5 ml, čo zodpovedá jednej čajovej lyžičke.

 

Zdravé donosené bábätká nemusia počas prvých 48 hodím veľa piť. Využívajú svoje energetické zásoby, než sa začne matke tvoriť viac mlieka počas druhého dňa. Matka by mala bábätko priložiť kedykoľvek je hore a dáva najavo, že chce piť. Každé bábätko je iné – niektoré sa počas prvých 24 hodín napije len párkrát, iné bude potrebovať až osemkrát. Pre matku i novorodenca je dôležité, aby v tejto dobe neboli oddelení, okrem iného preto, aby sa matka so svojím dieťaťom zoznámila a rozpoznala jeho prejavy hladu.

Ako poznáte, že sa dieťa dobre napilo?

 

V prvých 48 hodinách bude mať dieťa iba 2 – 3 mokré plienky. To sa zvýši na minimálne 6 denne piaty deň po narodení. Kolostrum pôsobí ako prírodné preháňadlo, pomáha novorodencovi zbaviť sa čiernej „smolky“ pripomínajúcej asfalt (prvá detská stolica). Stolica bude postupne meniť farbu – od čiernej cez tmavú a zelenkavo hnedú až po horčicovo žltú farbu piaty deň. Aj keď je dojčenie prirodzené, trvá nejaký čas než si túto zručnosť matka i dieťa osvoja. Ak máte nejaké otázky, potom sa neváhajte obrátiť na pôrodnú asistentku alebo laktačnú poradkyňu vo vašom okolí.

 

Prosím, berte na vedomie, že informácie poskytnuté v týchto článkoch sú všeobecné rady a nemali by byť zamieňané s radami lekára. Ak vy, vaše bábätko alebo niekto z vašej rodiny trpíte závažnými alebo dlhotrvajúcimi symptómami, alebo potrebujete konkrétnu radu od odborníka, tak sa, prosím, obráťte na odbornú lekársku starostlivosť. Philips AVENT nie je zodpovedný za žiadne škody spôsobené nakladaním s informáciami poskytnutými na týchto webových stránkach.

Odporúčané produkty Philips Avent

You are about to visit a Philips global content page

Continue

You are about to visit a Philips global content page

Continue

Naša lokalita sa najlepšie zobrazuje v najnovšej verzii prehľadávača Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox.